تبلیغات
پایگاه خبری مرصاد - مطالب هفته دوم فروردین 1391

جستجو

 

افزایش درآمد پایدار و بودجه‌های عملیاتی در شهرداری ملایر

پنجشنبه 10 فروردین 1391   08:37 ب.ظ

شهردار ملایر خبر داد
افزایش درآمد پایدار و بودجه‌های عملیاتی در شهرداری ملایر

خبرگزاری فارس: شهردار ملایر از افزایش درآمد پایدار و بودجه‌های عملیاتی در شهرداری ملایر خبر داد.

خبرگزاری فارس: افزایش درآمد پایدار و بودجه‌های عملیاتی در شهرداری ملایر

علیرضا امامی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ملایر اظهار کرد: بر اساس تلاش و برنامه‌ریزی مجموعه برنامه‌ریزان و نیروهای زحمتکش شهرداری و حوزه معاونت‌ها و مشاورین حوزه شهرداری درآمد پایدار و بودجه عملیاتی شهرداری ملایر از سال 86 تا پایان سال 90 از رقم 76 میلیارد ریال به مبلغ 700 میلیارد ریال افزایش یافته است.

وی افزود: این منابع درآمد و دارایی‌ها و ثروت‌های شهرداری در قالب قراردادهای مختلف از قبیل احداث پروژه‌های مشارکتی و تجاری و تفکیک و تغییر کاربری اراضی در راستای خدمت به شهروندان اجرایی شده است.

شهردار ملایر از تعریض خیابان‌های ملایر در سال جاری خبر داد و گفت: شهرداری در برنامه‌ریزی‌هایی که در سال 91 دارد با اعتبار 420 میلیارد ریال در نظر دارد نسبت به تعریض خیابان‌های شهدا و شهیدمصطفی خمینی، تکمیل هتل پارک سیفیه و تقاطع غیر همسطح و پروژه "پنجره‌ای به سوی دنیا" اقدام کند.

وی اظهار امیدواری کرد این پروژه‌ها تا پایان سال مالی 91 به پایان برسد.

امامی در ادامه به پیشرفت‌های شهرستان ملایر طی سال‌های اخیر اشاره کرد و گفت: ملایر با اجرای طرح‌هایی که در دست دارد در آستانه تحول عظیم و شگرفی در مدیریت شهری، ایجاد زیربناها و ساختارهای مناسب توسعه فرهنگی اجتماعی و اقتصادی شهری، ایجاد تفرجگاه‌ها و فضای سبز بیشتر و... است.

وی در پایان از آمادگی کامل شهر ملایر برای پذیرایی از میهمانان نوروزی خبر داد و گفت: شهرداری ملایر با نصب بنر، ایجاد گلکاری بلوارها و میادین، پاکسازی تابلوها و سطح بلوارها و میادین و داخل شهر، چیدن سفره هفت سین در شهر و رنگ‌کاری سرعت‌گیرها و خطوط عابر پیاده و... در ایام نوروز آمادگی خود را از هر نظر برای پذیرایی از مهمانان نوروز داشت.

انتهای پیام/ی20


نوشته شده توسط : ramin h

شلمچه نقطه پیوند عرشیان و فرشیان

پنجشنبه 10 فروردین 1391   08:37 ب.ظ

یادداشت
شلمچه نقطه پیوند عرشیان و فرشیان

خبرگزاری فارس: شلمچه ناگفته‌های جنگ را سینه فراخ خود نگه داشته و صحنه مبارزه مردان حق زمینی است که در سکوی پرواز این شهر به عرش رسیده‌اند.

خبرگزاری فارس: شلمچه نقطه پیوند عرشیان و فرشیان

به گزارش خبرگزاری فارس از قم به نقل از روابط عمومی سپاه استان قم، شلمچه بوی خرمشهر و جبهه و جنگ، مقاومت و مبارزه و خون و شهادت می‌دهد، عطر جوانمردی و کربلا در شلمچه جریان دارد، عشق و آزادگی در شلمچه به عروج نزدیک می‌شود و بال پرواز به آسمان‌ها پیدا می‌کند.

شلمچه صحنه مبارزه حق و باطل، زشتی‌ها و زیبایی‌ها و میعادگاه عشق است و مردانگی مردان حق در این شهر معنا پیدا می‌کند.

خاک شلمچه بوی تازگی و لاله‌های پرپر می‌دهد، خاکی که همواره نظاره‌گر عشق‌بازی کبوتران عاشق بوده و قدمگاه مردان آسمانی است.

شلمچه زیارت‌گاه عاشقان است و صدای نبرد مرغان عاشق همواره در شلمچه به گوش می‌رسد صدای توپ، تانک، مسلسل، گلوله...

چشمه‌های خشکیده دیدگان با نظاره شلمچه غلیان می‌کنند تا بتوانند پرده از ناگفته‌های این شهر بردارند و حقیقت‌ها را بار دیگر بازگو کنند، زیرا راز سربندهای یاعلی، یامحمد، یازهرا و یاحسین در این خاک نهفته است.

آری در شلمچه می‌توان به آزادگی، نبرد، مبارزه، تلاش، جوانمردی، گذشت و فداکاری رسید، تنها باید چشم‌ها را شست.

اینجا سرزمینی مقدس است که همه قدسیان برای سجده بر این میعادگاه عشق و بندگی با یکدیگر در رقابت هستند.

شلمچه خورشید بی‌غروبی است که عرش و فرش را با یکدیگر پیوند می‌دهد و یاد و خاطره شهیدانش همواره در دل این شهر و بندگان مخلص خداوند زنده و جاویدان خواهد ماند.

انتهای پیام/س30


نوشته شده توسط : ramin h

تاثیرگذاری اردوهای راهیان نور با هیچ کار فرهنگی برابری نمی‌کند

پنجشنبه 10 فروردین 1391   08:37 ب.ظ

جانشین فرماندهی ناحیه بسیج مقاومت امام رضا(ع):
تاثیرگذاری اردوهای راهیان نور با هیچ کار فرهنگی برابری نمی‌کند

خبرگزاری فارس: جانشین فرماندهی ناحیه بسیج مقاومت امام رضا(ع) گفت: فضایی که مردم در مناطق عملیاتی به آن دست پیدا می‌کنند با انجام هیچ گونه کار فرهنگی حاصل نمی‌شود.

خبرگزاری فارس: تاثیرگذاری اردوهای راهیان نور با هیچ کار فرهنگی برابری نمی‌کند

به گزارش خبرگزاری فارس از قم به نقل از روابط عمومی سپاه استان قم، محمود مرادی اظهار کرد: برگزاری اردوهای راهیان نور یکی از برنامه‌های راهبردی سپاه بوده و برای این امر کارهای کارشناسی صورت گرفته است.

وی ادامه داد: نظرسنجی‌های مختلفی از شرکت‌کنندگان در این اردوها انجام شده است که افراد تاثیرگذاری این اردوها را عالی عنوان کرده‌اند.

جانشین فرماندهی ناحیه بسیج مقاومت امام رضا(ع) تصریح کرد: با توجه به حضور گسترده مردم و اقشار مختلف در این نواحی نیاز است که غنای برنامه‌های فرهنگی و فکری بیشتر شود  چرا که برنامه اردوهای راهیان نور شبیه هیچ برنامه‌ای نیست و تاثیرگذاری ویژه‌ای دارد.

وی افزود: افرادی که دوران دفاع مقدس را درک نکرده و از واقعیت‌ها و فضای معنوی آن بی‌خبر هستند و اطلاعاتی ندارند با حضور در مناطق عملیاتی با این فضا آشنا می‌شوند و از نظر روحی و معنوی خود را به رزمندگان نزدیک می‌سازند.

مرادی با بیان اینکه فضایی که مردم در مناطق عملیاتی به آن دست پیدا می‌کنند با انجام هیچ گونه کار فرهنگی حاصل نمی‌شود، گفت: فضای ترسیم شده در دوران جنگ و جبهه‌ها و روحیات رزمندگان در هیچ کتابی به خوبی ترسیم نشده است و حضور فیزیکی در یادمان‌ها تاثیر بالایی دارد که باید تقویت شود.

جانشین فرماندهی ناحیه بسیج مقاومت امام رضا(ع) گفت: اردوهای راهیان نور ایده‌آل ترین کار فرهنگی است که فواید بسیاری دارد.

انتهای پیام/س30


نوشته شده توسط : ramin h

درخواست علما برای شرکت گسترده در راهپیمایی جهانی "الی بیت‌المقدس"

پنجشنبه 10 فروردین 1391   08:36 ب.ظ

خبرنگار فارس در غزه گزارش می‌دهد
درخواست علما برای شرکت گسترده در راهپیمایی جهانی "الی بیت‌المقدس"

خبرگزاری فارس: هیئت علمای فلسطین و اتحادیه علمای مسلمین شاخه غزه از جهان عربی و اسلامی و آزادگان جهان خواست تا در راهپیمایی"الی بیت‌المقدس" مشارکت گسترده داشته باشند.

خبرگزاری فارس: درخواست علما برای شرکت گسترده در راهپیمایی جهانی "الی بیت‌المقدس"

به گزارش خبرنگار فارس از غزه،‌ هیئت علمای فلسطین و اتحادیه علمای مسلمین شاخه غزه ضمن درخواست از امت‌های عربی و اسلامی و آزادگان جهان برای برگزاری باشکوه راهپیمایی جهانی"الی بیت‌المقدس" تاکید کرد که ورود به قدس از طریق سفارتخانه‌های رژیم صهیونیستی به رسمیت شناختن دشمن صهیونیستی است.

در همین راستا "ابوعاصم ابو راس" از اتحادیه علمای مسلمین شاخه غزه بر مشارکت جهان اسلام در راهپیمایی الی بیت‌المقدس تاکید کرد و افزود: ما می خواهیم ارکان رژیم صهیونیستی در این روز به لرزه درآید.

وی همچنین بر ضرورت مشارکت امت عربی، اسلامی و تمام آزادگان جهان در این راهپیمایی جهانی که تاکیدی بر حقوق ملت فلسطین در قدس و فلسطین و حق مسیحیان در مقدسات خود در این شهر مقدس است، تاکید کرد.

ابورأس تصریح کرد: ضروری است کسانی که خواهان حمایت از قضیه فلسطین هستند در این روز مشارکت فعال داشته باشند و به سمت مرزهای فلسطین بیایند و مخالفت خود را با اشغالگری و سیطره رژیم صهیونیستی بر اماکن اسلامی و مقدسات و همچنین شهرک‌سازی اعلام کرده و تاکید کنند که صاحبان اصلی این سرزمین تنها فلسطینیان هستند.

از سوی دیگر دکتر"یوسف الشرافی" نماینده فراکسیون تغییر و اصلاح و یکی از اعضای انجمن علمای فلسطین گفت که ما امروز وظایف علمای امت در قبال مقدسات و کرامت امت را به آنها یادآوری می‌کنیم.

وی افزود: دشمن صهیونیستی دشمن انسانیت و همه مقدسات است، ما شاهد یهودی‌سازی قدس، شهرک‌سازی و تخریب خانه‌های ساکنان قدس هستیم و می‌بینیم که آنها صاحب خانه را وادار می‌کنند که هزینه تخریب خانه خود توسط بولدوزرهای رژیم صهیونیستی را پرداخت کنند؛ این رژیم خود را فراتر از قانون می‌داند.

از سوی دیگر انجمن فلسطینی اطلاع‌رسانی برای یاری قدس در بیانیه‌ای بر ضرورت مشارکت گسترده‌ و فعال رسانه‌ای برای پوشش اخبار مربوط به راهپیمایی جهانی قدس با هدف شکست اشغالگری و حمایت از قضیه قدس تاکید کرد.

این انجمن در بیانیه‌ای از رسانه‌ها خواست تا با پوشش اخبار این حادثه مهم 30 مارس آن را به یک روز مهم تاریخی در اذهان عمومی سراسر جهان تبدیل کرده و قضیه قدس را که در معرض یهودی‌سازی، شهرک‌سازی، مصادره و تخریب قرار دارد، در اذهان جهانیان زنده کنند.

در این بیانیه همچنین تاکید شده است روند سازش که 20 سال پیش از زمان امضای توافقنامه اسلو آغاز شد، هیچ سودی برای شهر قدس به دنبال نداشته است بلکه پوششی برای عملیات جنایتکارانه رژیم صهیونیستی در این شهر بوده است.

انجمن فلسطینی اطلاع‌رسانی برای یاری قدس همچنین از جمهوری اسلامی ایران و نهادهای رسانه‌ای آن و همچنین رسانه‌های حامی مقاومت در فلسطین، لبنان و سوریه به دلیل پوشش اخبار مربوط به قدس قدردانی کرد.

انتهای پیام/++

 


نوشته شده توسط : ramin h

آغاز دور جدید مذاکرات سودان و سودان جنوبی

پنجشنبه 10 فروردین 1391   08:36 ب.ظ

آغاز دور جدید مذاکرات سودان و سودان جنوبی

خبرگزاری فارس: رسانه‌های خبری از آغاز دور جدید مذاکرات دو سودان در آدیس آبابا، پایتخت اتیوپی برای حل اختلافات بین دو کشور خبر دادند.

خبرگزاری فارس: آغاز دور جدید مذاکرات سودان و سودان جنوبی

به گزارش فارس به نقل از الجزیره، امروز (پنج شنبه) آدیس آبابا پایتخت اتیوپی میزبان دور جدید مذاکرات نمایندگان دو کشور سودان و سودان جنوبی برای حل اختلافات موجود میان دو کشور باشد.

"رحمه الله محمد عثمان"، نماینده وزارت خارجه سودان درباره این مذاکرات توضیح داد که گفتگو و تبادل نظر برسر امنیت در مرزهای دو کشور خواهد بود.

این در حالی است که وزارت خارجه سودان با انتشار بیانیه‌ای، از بیانیه‌های منتشره توسط وزارت خارجه آمریکا و سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد درباره حوادث اخیر منطقه هجلیج انتقاد کرد.

وزارت خارجه سودان متوجه کردن مسئولیت حوادث جاری در هجلیج بر عهده خارطوم را نشات یافته از موضع‌گیری‌های ناعادلانه سازمان ملل متحد و آمریکا دانست.

از سوی دیگر خارطوم و جوبا روز گذشته اعلام کردند که نیروهای نظامی خود از منطقه نفت‌خیز هجلیج را پس از دو روز درگیری نیروهای دو طرف در این منطقه از آن خارج کرده‌اند.

از زمان استقلال سودان جنوبی تاکنون مرزها و مناطق نفتی از جمله موضوعات مورد اختلاف خارطوم و جوبا بوده‌اند.

انتهای پیام/++


نوشته شده توسط : ramin h

رشد 40 درصدی اسکان مسافران نوروزی در مهریز

پنجشنبه 10 فروردین 1391   08:36 ب.ظ

مدیرآموزش و پرورش شهرستان مهریز خبر داد:
رشد 40 درصدی اسکان مسافران نوروزی در مهریز

خبرگزاری فارس: مدیر آموزش و پرورش شهرستان مهریز از رشد 40 درصدی اسکان مسافران نوروزی در مهریز خبر داد.

خبرگزاری فارس: رشد 40 درصدی اسکان مسافران نوروزی در مهریز

حسن حاضری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مهریز از رشد 40 درصدی اسکان مسافران نوروزی تاکنون خبر داد و اظهار کرد: ستاد اسکان مسافران نوروزی در مهریز با 17 باب آموزشگاه با ظرفیت 150 کلاس درس از 25 اسفند آغاز به کار کرد.

وی به بیان اینکه  50 نفر با ستاد اسکان مسافران نوروزی در این شهرستان همکاری می‌کنند، عنوان کرد: از 25 اسفند تا امروز شهرستان مهریز پذیرای 754 خانوار با آماری بیش از 4 هزار و 563  نفر بوده است که این آمار نسبت به سال گذشته رشد 40 درصدی را نشان می‌دهد.

وی بیان کرد: بیشترین آمار پذیرش مسافران نوروزی مربوط به دوم فروردین ماه با پذیرش 177 خانوار بوده است که در آن روز مجبور به افزایش سه باب آموزشگاه با 30 کلاس درس شدیم.

حاضری خاطرنشان کرد: بیشترین مسافران نوروزی از استان‌های تهران، آذربایجان شرقی، همدان و البرز به مقصد هرمزگان بودند.

وی یادآور شد: امسال ساختمان جدیدالاحداث دبیرستان آیت‌الله کاشانی به ‌عنوان ستاد مرکزی اسکان مسافران نوروزی در نظر گرفته شده است که شماره تماس‌های 5222393 و 5229060 آماده پاسخ‌گویی به مهمانان نوروزی است.

حاضری خاطرنشان کرد: سال گذشته در ایام تعطیلات نوروز 4 هزار و  125 نفر در 758 خانوار مهمان و مسافر نوروز در این شهرستان اسکان داده شدند که بیشترین مسافران نوروزی از استان‌های تهران، گلستان و آذربایجان‌شرقی مهمان شهرستان مهریز بودند و از این تعداد مسافر نوروزی 2 هزار و 943 نفر از خانواده فرهنگی و هزار و 388 نفر از خانواده‌های غیر فرهنگی بودند.

انتهای پیام/س20


نوشته شده توسط : ramin h

اعضای کاروان الی بیت المقدس همچنان بر روی کشتی در اسکله بیروت هستند

پنجشنبه 10 فروردین 1391   08:36 ب.ظ

پس از 24 ساعت ورود به لبنان
اعضای کاروان الی بیت المقدس همچنان بر روی کشتی در اسکله بیروت هستند

خبرگزاری فارس: برخی اعضای کاروان جهانی الی بیت المقدس که صبح روز گذشته(چهارشنبه) وارد بیروت شده، همچنان بر روی کشتی در اسکله بیروت هستند.

خبرگزاری فارس: اعضای کاروان الی بیت المقدس همچنان بر روی کشتی در اسکله بیروت هستند

به گزارش خبرنگار فارس در کاروان جهانی الی بیت المقدس، اعضای شاخه آسیایی این کاروان ساعت 9:30 دقیقه صبح چهارشنبه به وقت محلی وارد اسکله بیروت شد.

بنابر این گزارش، هر چند از لحظات اول ورود کشتی به بندر گفته می شد که کمتر از چند ساعت اعضای کاروان از بندر ترخیص خواهند شد این مسئله تا شب هنگام به طول انجامید.

این در حالی بود که اعضای کاروان آسیایی به دلیل کارشکنی های ترکیه و همچنین اوضاع جوی نزدیک به 20 ساعت در بندر «تاشوجو» ترکیه بودند و سپس از ساعت 1 بامداد به وقت محلی که وارد کشتی «فرگون» شدند تا 9:30 دقیقه صبح که به بیروت رسید را بر روی آبهای مواج مدیترانه سپری کرد.

شاخه آسیایی کاروان جهانی الی بیت المقدس اما در حالی بیش از 12 ساعت در اسکله بیروت توقیف شده بودند که آب و غذای قطع شده بود و ارتش لبنان که مسئولیت اسکله بیروت را بر عهده داشت از ارائه غذا و آب به کاروان جلوگیری کرد.

این وضعیت تا آنجا ادامه پیدا کرد که اعضای کاروان که تماس های آنها به جایی نرسیده بود با شعارهای ضد اسرائیلی بر روی عرشه کشتی اعتراض خود به رفتار ارتش لبنان را اعلام کردند.

بنابر گزارش خبرنگار فارس در کاروان جهانی الی بیت المقدس، نهایتا اعضای شاخه آسیایی کاروان به جز اعضای هند و فیلیپینی توانستند از کشتی خارج و به محل اسکان بروند.

آخرین اخبار رسیده به خبرنگار فارس حاکی از آن است که اعضای هندی و فیلیپینی کاروان همچنان و پس از 24 ساعت در کشتی به سر می برند.

انتهای پیام/س


نوشته شده توسط : ramin h

تلاش‌های عربستان سعودی جهت کاهش قیمت جهانی نفت

پنجشنبه 10 فروردین 1391   08:36 ب.ظ

تلاش‌های عربستان سعودی جهت کاهش قیمت جهانی نفت

خبرگزاری فارس: وزیر نفت عربستان سعودی از تلاش‌های کشور متبوعش برای کاهش جهانی قیمت نفت خبر داد.

خبرگزاری فارس: تلاش‌های عربستان سعودی جهت کاهش قیمت جهانی نفت

به گزارش فارس به نقل از شبکه المنار، "علی النعیمی"، وزیر نفت عربستان سعودی از تلاش کشور متبوعش به عنوان اولین و بزرگترین صادرکننده نفت جهان از کاهش جهانی قیمت نفت سخن گفت.

وی ابراز امیدواری کرد که قیمت جهانی نفت کاهش یافته و به قیمت منطقی برسد که تهدیدی برای اقتصاد جهانی محسوب نشود.

النعیمی در ادامه افزوده است که افزایش قیمت نفت برای تمام کشورهای جهان از جمله کشورهای توسعه یافته، کشورهای در حال رشد، کشورهای فقیر و حتی کشورهای تولید کننده نفت نامطلوب است و این افزایش تهدیدی برای اقتصاد جهان تلقی می‌شود.

النعیمی همچنین گفت: با وجود تنش‌های ژئوپلیتیک، بازار نفت توازن خود را حفظ کرده و عربستان تلاش می‌کند، با مسئله کمبود نفت مبارزه کند، چون بیم از کمبود نفت افزایش بهای سوخت را موجب شده است.

در هفته‌های اخیر قیمت نفت در بازار جهانی افزایش یافته و این مسئله برای رشد اقتصادی مناطق مختلف جهان یک تهدید به شمار می‌آید.

انتهای پیام/++


نوشته شده توسط : ramin h

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز از بیمارستان‌های شوشتر بازدید کرد

پنجشنبه 10 فروردین 1391   08:36 ب.ظ

به صورت سرزده
رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز از بیمارستان‌های شوشتر بازدید کرد

خبرگزاری فارس: رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز به صورت سرزده از بیمارستان‌های شهرستان شوشتر بازدید کرد و از نزدیک در جریان خدمات‌دهی به بیماران قرار گرفت.

خبرگزاری فارس: رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز از بیمارستان‌های شوشتر بازدید کرد

به گزارش خبرگزاری فارس از شوشتر محمدحسین سرمست شوشتری صبح امروز در بازدیدی سرزده از بیمارستان‌های شوشتر در جریان خدمات‌دهی به بیماران شوشتری قرار گرفت.

بر اساس این گزارش رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز در این بازدید با بیماران بستری شده در بیمارستان‌های خاتم‌الانبیا، الهادی و شهدای شوشتر دیدار کرد.

شهرستان شوشتر دارای سه بیمارستان است که دو بیمارستان خاتم‌الانبیا و الهادی زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی و بیمارستان الهادی زیر نظر تأمین اجتماعی اداره می‌شود.

انتهای پیام/س20/ژ1001


نوشته شده توسط : ramin h

بالگردهای "آتاک" ساخت ترکیه آماده بهره برداری شده است

پنجشنبه 10 فروردین 1391   08:36 ب.ظ

وزیر دفاع ترکیه اعلام کرد
بالگردهای "آتاک" ساخت ترکیه آماده بهره برداری شده است

خبرگزاری فارس: وزیر دفاع ترکیه طی اظهاراتی در مورد پروژه ساخت بالگردهای "آتاک" در بنیه صنایع نظامی این کشور، اعلام کرد که این بالگردها امسال آماده بهره برداری می شود.

خبرگزاری فارس: بالگردهای "آتاک" ساخت ترکیه آماده بهره برداری شده است

به گزارش دفتر خبرگزاری فارس در ترکیه، عصمت ایلماز وزیر دفاع ترکیه در ارتباط با پروژه های حساس و مهم صنایع نظامی ترکیه در سال جاری اظهار داشت که بالگردهای "آتاک" ساخت صنایع دفاعی این کشور امسال آماده تحویل به نیروهای مسلح ترکیه می شود.

ایلماز در ادامه افزود که از سوی دیگر فعالیت و برنامه زیزی لازم برای صادرات این بالگردها به دیگر کشورهای جهان آغاز شده است.

وزیر دفاع ترکیه همچنین در مورد پروژه ساخت هواپیماهای بدون سرنشین "آنکا" ساخت صنایع دفاعی این کشور نیز گفت که این هواپیماها از امسال در امر مبارزه با تروریسم مورد استفاده قرار می گیرد.

وی در مورد پروژه تانک های "آلتای" نیز خاطرنشان کرد که این پروژه نیز کاملا ملی شده و با قراردادی که با شرکت "روتم" کره جنوبی منعقد شده، روند ساخت این تانک ها نیز تسریع شده است.

انتهای پیام/ص


نوشته شده توسط : ramin h

اردوی تیم ملی والیبال بانوان از 8 فروردین آغاز شد

پنجشنبه 10 فروردین 1391   08:36 ب.ظ

با وجود اعلام عدم برگزاری اردو در تعطیلات نوروزی
اردوی تیم ملی والیبال بانوان از 8 فروردین آغاز شد

خبرگزاری فارس: با وجود اینکه فدراسیون والیبال اعلام کرده بود در رده‌های سنی مختلف در بخش بانوان اردویی در تعطیلات نوروز برگزار نخواهد کرد اما با اصرار سرمربی تیم بزرگسالان اولین اردوی این تیم از 8 فروردین آغاز شد.

خبرگزاری فارس: اردوی تیم ملی والیبال بانوان از 8 فروردین آغاز شد

به گزارش باشگاه خبری فارس توانا، این اردو به اصرار میترا شعبانیان با 28 بازیکن آغاز شد.

لیلا محمدیان نائب رئیس بانوان فدراسیون والیبال درباره برگزاری این اردو به فارس گفت: شعبانیان اصرار داشت بازیکنان را محک بزند بنابراین تصمیم گرفتیم اردوی 4 روزه‌ای را تشکیل دهیم. البته در نظر داریم به طور مستمر اردوها را در هر سه رده از 15 فروردین آغاز کنیم اما مسئولان کادر استادیوم آزادی جلسه‌ای را با مسئولان وزارت ورزش خواهند داشت تا وضعیت خوابگاه مشخص شود.

در این اردو همچنین تعداد دیگری از بازیکنان مورد محک قرار خواهد گرفت تا در نهایت ملی پوشان اصلی برای حضور در بازی‌های آسیایی مشخص شوند.

به گزارش فارس در این اردو مهناز حاتمی به عنوان سرپرست تیم ملی را همراهی می‌کند اما سرپرست نهایی پس از پایان اردوی 4 روزه مشخص خواهد شد.

ملی پوشان ایران خود را برای حضور در مسابقات آسیایی آماده می‌کنند.

انتهای پیام/م


نوشته شده توسط : ramin h

می‌کند بازار معشوقان پر از سودا بهار/ نوروز در سروده‌های شاعران تاجیک-4

پنجشنبه 10 فروردین 1391   08:36 ب.ظ

می‌کند بازار معشوقان پر از سودا بهار/ نوروز در سروده‌های شاعران تاجیک-4

خبرگزاری فارس: در میان همه افراد و گروه‌هایی که در پیشبرد فرهنگ و سنت‌های حسنه نوروزی در تلاشند، بی شک نقش شاعران به جهت نفوذ کلامی که در میان جوامع خود دارند در این هدف نقشی تاثیر گذارتر را دارا بوده است.

خبرگزاری فارس: می‌کند بازار معشوقان پر از سودا بهار/ نوروز در سروده‌های شاعران تاجیک-4

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در آسیای مرکزی، توصیف نوروز در هریک‏ از دوره‏های شعر فارسی مد نظر مشاهیر و معاریف فارسی سرا بوده است.

این در حالی است که پژوهش‏‌ها نشان می‌دهد، که اغلب شاعران فارسی گو اگرچه ابیات فراوانی درباره نوروز نسروده‏اند،اما گه‏گاه به مناسبتی، نامی و یادی از آن کرده‏اند که این خود نشان از اهمیت موضوع در میان آنان دارد.

در زیر ابیاتی چند از شاعران معاصر تاجیک تقدیم خوانندگان محترم فارس می‌گردد.

ملک نعمت

شعر بهار

نه! این بهار نیست!

جز شعر چار شاعری چون چاریار نیست.

از یوغ دهقان

وقتی که خاک صفحه ی مسطر کشیده شد،

آماس دیده بود،

وقتی که دست باد

از کلیات شام و سحر صفحه ای گشاد

وقتی که بغض ابر

ترکید در گلو،

ایجاد شد بهار!

گلبانگ نای نیست،

این سور محشر است.

این رستخیز سبزه و ...

این شعر دیگر است.

نامش بهار نیست،

این گل بسر که عالمی تسخیر کرده است

این شعر آتش است،

آب است و خاک و باد،

بابای دهقان

تحریر کرده است!

 

عبدالله فاضل

بهار آمد خماری لاله گشتم،

به حسن روی گل ها واله گشتم.

ده و دو طرح از عمر رفته کرده،

جوان شوخ هجده ساله گشتم.

****

نوروز آشتی

خورشید رو نمود،

پشتش به دوش داد.

از نور رحمتش،

بر خاک تاجیکان،

فیض و فروغ داد.

مشتی شکست شیشه ی یخدان* چله را،

بدمیله قوس و حوت خود بگرفت و خیز کرد.

گرما رسید و اسکر** سرما گریز کرد.

قوی سفید برف،

از دشت و پشته و برماله خیست***،خیست،

از یاله خیست ،خیست،

از یانه هاو گردن و دنباله خست،خست.

سوری دمید از نفس سحر آفرش حمل،

وا شد ره عمل.

ای آشنای من،

ای همدیار دور،

دیگر بس است غربت و دیگر بس است درد،

برخیز و با بهار سفر کرده بازگرد.

برخیز و بازگرد،

آن پاره ی وطن که ره توشه ی تو بود،

آن مشت خاک که عطر کفن برده ای به خود.

واپس بیاورش.

نوروز تازه رو،

این پیک نوبهار،

این ساربان محمل ایام گل شکفت،

بام و در علم کشیده ی ختلان و رشت را،

یخدان – یخچال

عسکر – لشکر

خیست – بالا شد،برخواست

 

عسکر حیکم

اعجاز بهار

ابر می گرید و می خندد گل،

می سراید غزل خود بلبل.

می که از شیشه برون می ریزد،

می کند وصف لبانش قل- قل.

در چنین لحظه ای اعجاز بهار،

شکوه بگذار ،بکش ناز نگار.

می و مطرب که به کار آغازد،

کار دنیا همه گردد بی کار .

***

تا کی گویی که گل به نوروز دمد،

تا آن ز دلم آه جگرسوز دمد.

از وعده ی فردا ی درخشان سیرم ،

خورشید خدا برای امروز دمد.

 

اسد گلزاده بخارائی

نقاش زمین

باران بهاری،

باران بهاری!

تو نقش زمینی

نقاش زمینی.

باران بهار بار

باران بهار بار

در سحن گلزار

تخم امید کار!

توانی ترا،کسی ندارد

دهقان،ز قضا تخمی نکارد.

تو بی بهائی،

فیض خدایی

با قسمت ما،تو پُرسخایی

کجا گدایی؟

آب خدایی

زمین خماری

حوصله داری؟!

تو هستی دهقان،گوهر کانی

به خاک مرده،جان هستی ،جانی.

رویش سبزه کرامت تو

حسن بهاران مرحمت تو.

از تو گلستان چول و بیابان

بوی گل آن رسد به آسمان

حسن جهان را سازی زیاده

گرسنگی را سازی پیاده.

افسونگری تو،

افسونگری تو!

بی تو زمین سرد،در پرده ی گرد

چو مثل بیمار گرفتار درد،

خاک سیاه را،رنگ سبز دهی

به چشم سبزش سرمه می نهی

به کرته ی آن گل ها بدوزی

از آتش عشق آب شده ریزی

بار و بار و بار...

تخم امید کار!

در طبیعت تو،تقدیر جنبانی

خطا نسازم،حسن جهانی،

از دیده ی ما پنهان نمانی

گوهر صافی،بهر دمانی.

نقش زمینی،

نقش زمینی،

نقش زمینی...

*****

آش بهاری

آش بهار است، سوملک*

  آش بهار است ،سوملک

سرخط "هفت سین" سوملک

بهار پیشین سوملک

شام نخوابند بی بی یان

در گرد دیگ سوملک،

هر لحظه کابند دیگ را

خوانند سرود سوملک.

تا شام ما سحر شود

هر خاندان خبر شود

فصل سرما بدر شود

عید بهار هم سر شود

زیب دسترخان** سوملک

رزق همگان سوملک

آذوقه ی جان سوملک.

نشانه ی نیک روزی است

ضیافت نوروزی است،

حالا فصل گل ریزی است

به هر یک ما روزی است

آش بهاری سوملک

آش بهاری سوملک...

سوملم- سمنو

دسترخان – سفره

*****

آب بقا

آیا می دانید،

چیست غولونگاب* ،

آیا نخواندید،

چیست غولونگاب؟!

بر صد درد دوا،

نعمت خدا

ببخشد صفا،به چشم بینا.

آب بقا است،

آب بقا است!

ز باده بهتر،ز باده خوش تر،

هر جسم بیمار،

هر قلب بیمار،

می شود بهتر،می شود خوش تر.

چون آب کوثر،

چون آب کوثر.

فصل بهاران،چون آب باران

زنده بسازد

هر جسم و هر جان

تازه نمایند روح روان را

زیاده سازد زور و توان را

شربت جان و

شربت جان است،

شربت خون و

روح روان است.

فصل بهاران،چو باد و باران،

برای انسان،راحت جان است.

گویا گلاب است،

گویا گلاب است.

نوشید روا است

نوشید دوا است. 

آب بقا است،

آب بقا است،

آب صفا است.!

غولونگاب – نوعی شربت که از داخل آب چند دانه قیسی و زرد آلوی خشک شده ریزند و بنوشند که در باور مردم خواص دوایی دارد

*****

پیک بهار

روز وشب ها گشته بودیم انتظار

می رسد بر ما پیام نوبهار،

بار دیگر زنده گردد عالمی

گرچه باشد عمر آن هم یک دمی .

می رسد باد صبا از راه دور

با صدای مرغکان گردید جور،

چشم آفتاب روشن و پرنور شد

مهر آن بر ما و تو پر زور شد.

نوده ها* چون شده ی مرواریدند

پس از آن که برف و باران باریدند،

سبزه و سه برگه رویید از زمین

دشت و هامون چون عروس نازنین.

باغ و راغ ها سر به سر گل کرده اند،

هر که عاشق عقل و هوش را برده اند،

قلب ما چون غنچه ی سربسته بود

برشکفت و هم ردیف لاله شد.

ما که هستیم عاشق فصل بهار

روز و شب ها گشته بودیم انتظار.

نوده - جوانه

 

******

ایام بهار

شبانه بارید،باران گل کار

نسیمی وزید از سوی کوهسار،

چشم روز کفید برآمد آفتاب

زمین و آسمان بگردید پرتاب.

آمد بهاران با باد و باران

چشمه ها در جوش رود ها پرخروش

سرود آبشار می رسد برگوش،

هوا مصفا چون آبک صاف

شاخ درختان چون موی نو باف*

آمد بهاران با باد و باران

دل را نوازد افتاب خندان.

به چشم نمودار عالم زنده

چه شاد و مسرور آمدی زنده؟

آمد بهاران با باد و باران

دل را نوازد آفتاب خندان.

به کوه و کوتل سبزه دمیده

موسوم کشت هم پخته رسیده،

نوروز عالم مهمان ما شد

عید سال نو نصیب ما شد.

آمد بهاران با باد و باران

دل را نوازد آفتاب خندان.

نوباف – تازه بافته شده

******

ترانه ی بهاری

هور هور وزش باد

پیام فصل نوزاد،

شر- شر آب جویبار

نغمه ی بلبل زار.

خوانش  فاخته و سار

صدای کبک کوهسار،

از فیض نوبهاران،

از فیض نوبهاران!

صحرا جای تماشا

نشیمنگاه آشنا،

عاشق دارد تمنا

دلبر من زود بیا.

چو لاله بر چشم نما

انتظار تو جانا!

از فیض نو بهاران،

از فیض نوبهاران!

چند روزه دوران ما

فصل خوش- باغبان ما،

چون گل شکوفان شویم

با چشم نمایان شویم،

به جسم هم جان شویم

از فیض نو بهاران،

از فیض نوبهاران!

 

مستان شیرعلی

نوروز دل

پگاه صالحان بر خیز از خواب

گشا آیینه را بر روی نوروز

معطر کن هوای خانه ات را

صفا ده سینه را از بوی نوروز

*****

به صحن باغ بنگر کهنه و نو

درختان برگ های تازه دارند

نهالان مثل دختر های قدرس

به سر گل مانده عطر و غازه دارند

****

نظر کن رنگ های زندگی را

که از نوروز تا نوروز خون شد

ز یار و دوستان در صحنه عمر

که سر بالا که در خود سرنگون شد؟

*****

گشا بال نگه را تا به گردون

رموز صبح شان از مهر و مه گیر

شب تاریک را پایان سفید است

دل تاریک را روز سیه گیر

*****

از آنجا بین هنوز آثار دارد

زمین نوروز ها بسیار دارد

ولی تا رو زند* نوروز دل ها

زمین بس غصه و آزار دارد

*****

غبار دل بیفشانیم بر خاک

شویم آسوده روی از بوی نوروز

پگاه صالحان برخیز از خواب

گشا آیینه را بر روی نوروز

رو زند – سر زند، پیدا شود

 

عبدالله قادری(ممتاز)

بوی خوش نو بهار

باز بهار آمده،دشت و دمن دلفریب

از گل سه برگه ها،طرف چمن دلفریب

باز به گلزار ها،بلبلکان نوحه گر

باز چو فردوس شد صحن وطن دلفریب

باش ایا برزگر از پی کشت زمین

خیسته از خواب خوش،خاک کهن دلفریب

باد صبا آورد،پیک ز فیض بهار

باز چه خوش می چمد،سرو چمن دلفریب

شاد شود خاطر از شرشره کوهسار

روح دمد در بدن،نغمه فکن،دلفریب

نشئه به کس می دهد بوی خوش نوبهار

باز به گلگشت شد،دلبر من دلفریب

 

مهری نساء

بهار

امسال بهاران به دم تازه نیامد

عید آمد و عیدانه به اندازه نیامد

چون دید و پر و بال به هم ریخته ما

با شادی و هنگامه و آوازه نیامد

..

نی خوانش بلبل که غمم را بزداید

نی تابش خورشید توانم بفزاید

نی مونس و داننده اسرار تب و تاب

تا یک نفس از غصه رهایم بنماید

..

از درد و جوانمرگی گل های بهاری

آگه بنما باد! محبان چمن را

تا با نفس گرم و نوازنده خورشید

امروز ببینیم عزیزان چمن را

 

محمدعلی عجمی

سلام بهار

سلام،یک شکوفه است از بهار

سحر برای من سلام گل بیار

بیا که با سلام سبز آبها

تمام باغ می شود شکوفه بار

به نام تو قسم چقدر خسته ام

از این سکوت،این سکوت مرگبار

کجا پناه می بری ،دل عزیز!

ز دست روز ها ،ز دست روزگار

گل بنفشه کاشتم به حال خود

درخت یاس سبز شد به یاد بار

قیام کن،قیام،مثل سرو ها

به سجده رو،به سجده مثل آبشار

به خنده پاسخی بده سکوت را

سلام،یک شکوفه است از بهار

 

انتهای پیام/.

 


نوشته شده توسط : ramin h

فعالیت 55 مرکز بهداشتی در جنوب کرمان

پنجشنبه 10 فروردین 1391   08:36 ب.ظ

در ایام نوروز صورت می‌گیرد
فعالیت 55 مرکز بهداشتی در جنوب کرمان

خبرگزاری فارس: سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جیرفت گفت: 55 مرکز بهداشتی شهری و روستایی جنوب کرمان در ایام تعطیلات نوروز آماده ارائه خدمات هستند.

خبرگزاری فارس: فعالیت 55 مرکز بهداشتی در جنوب کرمان

سیدفریدون افضلی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در جیرفت اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکی جیرفت در راستای خدمت‌رسانی و کمک‌های امدادی به مهمانان و مسافران نوروزی 22 پایگاه اورژانس شهری و بین جاده‌ای به ویژه در محل‌های حادثه‌خیز جنوب استان مستقر کرده است.

 وی افزود: چهار کمپ اورژانس نیز در ورودی شهرهای جیرفت، عنبرآباد، کهنوج و رودبار که در مسیر جاده پرتردد جیرفت به بندرعباس هستند مستقر شده‌اند.

 افضلی تصریح کرد: همچنین یک دستگاه آمبولانس اتوبوسی با 12 تخت و تجهیزات کامل درمانی و نیروی امدادی در محل دانشگاه علوم پزشکی مستقر است.

 وی خاطرنشان کرد: تمامی 55 مرکز بهداشتی شهری و روستایی جنوب کرمان در تمام ایام تعطیلات نوروز آماده ارائه خدمات هستند.

 سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جیرفت گفت: بیمارستان‌های امام خمینی(ره) شهرستان جیرفت و بیمارستان 12 فروردین شهرستان کهنوج نیز در ایام تعطیلات نوروز آماده ارائه خدمات در تمام رشته‌های تخصصی جراحی، ارتوپدی، اطفال، قلب، طب اورژانس و... هستند.

افضلی با اشاره به اقدامات نوروزی انجام شده توسط دانشگاه علوم پزشکی جیرفت خاطر نشان کرد: پنج تیم بازرسی در ایام تعطیلات سال نو به صورت ویژه از فروشگاه‌ها رستوران‌ها و همچنین نظارت بر کار مراکز بهداشت بازدید می‌کنند تا محیطی سالم برای مهمانان و مردم منطقه داشته باشیم.

 انتهای پیام/س20/ژ1001


نوشته شده توسط : ramin h

بی‌احتیاطی راننده اتوبوس در محور کاشمر 19 کشته و مجروح برجای گذاشت

پنجشنبه 10 فروردین 1391   08:36 ب.ظ

در پی بروز یک سانحه رانندگی
بی‌احتیاطی راننده اتوبوس در محور کاشمر 19 کشته و مجروح برجای گذاشت

خبرگزاری فارس: بی احتیاطی راننده اتوبوس در محور کاشمر 19 کشته و مجروح برجای گذاشت.

خبرگزاری فارس: بی‌احتیاطی راننده اتوبوس در محور کاشمر 19 کشته و مجروح برجای گذاشت

به گزارش خبرگزاری فارس از کاشمر، این حادثه دلخراش رانندگی که عصر چهارشنبه و در کیلومتر 20 جاده کاشمر به سه‌راهی شادمهر بین یک دستگاه اتوبوس مسافربری از سمت کاشمر با یک دستگاه کامیون که به سمت کاشمر در حال حرکت بود رخ داد که در جریان آن راننده کامیون، راننده اتوبوس و  2 نفر از سرنشینان اتوبوس در صحنه جان باختند و تعداد 15 نفر از سرنشینان اتوبوس به سبب جراحات وارده توسط نیروهای اورژانس 115 برای مداوا به بیمارستان حضرت ابوالفضل (ع) کاشمر منتقل شدند که 2 نفر از مصدومین به علت شدت جراحات وارده به بیمارستان امدادی مشهد اعزام شدند.

سرهنگ ابراهیم شیبانی فرمانده پلیس راه بردسکن نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کاشمر علت وقوع این حادثه دلخراش رانندگی را انحراف به چپ از سوی راننده اتوبوس مسافربری عنوان کرد و گفت:  با حضور به موقع نیروهای اورژانس، هلال‌احمر، آتش‌نشانی و انتظامی بحث امداد رسانی به مصدومان حادثه به خوبی انجام شد اما متاسفانه به سبب اینکه شهرستان با کمبود جرثقیل سنگین مواجهه است و تصادف نیز بین دو دستگاه خودروی سنگین اتفاق افتاده است بحث جابجایی وسایط نقلیه به کندی صورت گرفت به طوری که حدود سه ساعت عبور و مرور با مشکل مواجه شده بود و ترافیک سنگینی در محور ایجاد شده بود.

بر اساس این گزارش، در این حادثه رانندگی که در ساعت 13 و سی دقیقه ظهر روز چهارشنبه اتفاق افتاده که تا ساعت حدود 17 عبور و مرور در این محور به کندی صورت می‌گرفت.

انتهای پیام/س20


نوشته شده توسط : ramin h

از ترس پلیس ترکیه از عزم کاروان الی بیت المقدس تا سربندهای «یا قدس انا قادمون»+عکس

پنجشنبه 10 فروردین 1391   08:36 ب.ظ

حاشیه‌های فارس از کاروان الی بیت‌المقدس در ترکیه
از ترس پلیس ترکیه از عزم کاروان الی بیت المقدس تا سربندهای «یا قدس انا قادمون»+عکس

خبرگزاری فارس: 5 روز حضور شاخه آسیایی کاروان جهانی «الی بیت‌المقدس» در ترکیه حاشیه‌های جالبی به همراه داشت که ترس پلیس ترکیه از عزم کاروانیان و بسته شدن سربندهای «یا قدس انا قادمون» بر سر هندی ها و اندونزیایی ها از جمله آنهاست.



-------------------------------

به گزارش خبرنگار فارس حاضر در کاروان جهانی الی بیت‌المقدس، شاخه آسیایی این کاروان در حالی ترکیه را ترک کرد که حضور در شهرهای مختلف از مرز بازرگان تا بندر «تاشوجو» دارای حاشیه جالب و دیدنی بود.

 

• شنیده شده قرار نیست به اندونزیایی ها، مالزیایی ها و فیلیپینی ها ویزا دهند، اما ترکیه بالاخره به مالزیایی ها و اندونزیایی ها ویزا می دهد و فیلیپینی ها هم با شروطی وارد ترکیه می شوند.

• میدان امام علی (ع) شهر ایگدیر مملو از فعالان این شهر است؛ هر کدام از آنها که می فهمند که ایرانی هستی می گویند «الله اکبر خمینی رهبر» و یا در گوش تو می گوید مقلد امام خامنه ای است؛ البته این همه در حالی است که پلیس به میزبانان ترک اجازه نداده است که در مرکز شهر استقبال بگیرند تا مبادا جمعیت بیشتری جمع شوند.

• مراسم میدان امام علی(ع) ایگدیر تمام شده هر کس با دیگری گفتگو می کند، گپ می زند، یک مداح ترک پیدا شده و بچه ها دور او جمع می شوندو اصرار می کنند که مداحی کند و او هم می خواند؛ شوری برپا شده

• نماز در شهر ایگدیر، با ساندویچی که به ساندویچ ایرانی «IRANLAR» مشهور است باز هم مداحی؛ شاید دیگر شهر شیعه نشینی را در راه نبینیم.

• ارزروم، پارک صد ساله مرکزی شهر، کسی توجه به برف سنگین نشسته در پارک ندارد زمین لغزنده است اما شعارهای ایرانی ها، اندونزیایی ها، هندی ها و مالزیایی ها بدون توجه به مجسمه آتاتورک و جلوی دوربین های ترکیه از جمله TRT پرشور است.

• 9 شب به وقت محلی ارزروم را به سمت آنکارا ترک کرده ایم و همه نگران اینترنت و رسیدن به آن هستند تا خبرها را مخابره کنند اما تا 9 صبح که هنوز در راه آنکارا هستیم امکانش نیست.

• بالاخره بعد از نزدیک به 12 ساعت کاروان به آنکارا می رسد، خیابان های مرکزی شهر را طی می کند و با پرچم 20 متری فلسطین به جلوی سفارت اسرائیل در آنکارا می رود؛ شوری برپا شده است و همه شعارهای viva viva palestina و from river to the sea palistain will be free را فریاد می زنند.

• محمد حسن قدمی و محسن مومنی یک اقدام جالب انجام می دهند؛ وقت نماز شده است و به صورت جماعت جلوی سفارت رژیم صهیونیستی اقامه نماز می کنند؛ دیگر کاروانیان هم به صف آنها می پیوندند.

• ناصر فیض که ترکی استانبولی می داند می گوید پلیسها از حضور کاروان در مقابل سفارت اسرائیل به ترس افتاده اند؛ می گوید که یکی از پلیسها گفته تظاهرات کنندگان قصد حمله به سفارتخانه را دارند.

• برنامه در آنکار تمام شده و همه به بالای یک مسجد رفته و یا در جال استراحت هستند و یا با اینترنت در حال آپلود کردن عکس و فیلم؛ آپ کردن فیسبوک، توئیت کردن، و خبر زدن و حاشیه زدن هستند؛ عده ای هم به شهر رفته اند تا آنجا را ببینند.

• خبر بدی ایرانیان کاروان را تکان می دهد؛ پدر محمد حسین جعفریان فوت کرده است و نمی تواند دیگر همراه کاروان باشد؛ ترک ها به دنبال گرفتن بلیط هواپیما برای او هستند؛ او به استانبول می آید و سپس با هواپیما به تهران بر می گردد.

• کاروان وارد مرکز آذری نشین استانبول شده است و مورد استقبال قرار می گیرد؛ یک سخنران ترک و یک سخنران ایرانی بعد هم نماز را در مسجد امام حسین(ع) می خوانیم نمازی در میان شیعیان استانبول و رسمی زیبا یعنی «تقبل الله» گفتن در صفی طولانی؛ هر کس با صف دست می دهد به آخر می رسد و به صف اضافه می شود.

• حسینیه امام زین العابدین مرکز اسکان است از عصر تا صبح فردا برنامه ای نیست و باز هم آپ کردن فیسبوک؛ توئیت؛ آپلود عکس و فیلم، رصد اخبار کاروان  و ...؛ عده ای به گشتن شهر رفته اند.

• نکته جالب ورود به هر مکانی برای اسکان حمله به پریزهای برق است؛ آنقدر از وسایل ارتباط جمعی؛ دوربین، موبایل و لپ تاپ استفاده شده است که همه باطری ها تمام شده و همه به دنبال شارژ باطری هستند.

• صبح یکشنبه یک طرح زیبا به یاد ایام دفاع مقدس؛ سربندهای «یا قدس انا قادمون» بر سر هندی ها، اندونزیایی ها، ایرانی ها، ترکها و تاجیک ها بسته می شود و دوربین ها این لحظات را ثبت می کنند.

• سرودها آماده شده و کاروان به سمت سالن شهرداری می رود؛ بیرون و درون سالن کاروانیان و مردم استانبول حرکت می کنند و چندین کانال تلویزیونی ترکیه پوشش می دهند.

• نوبت سخنرانی نمایندگان کشورها در کاروان می رسد که پشت پرچم هایشان نشسته اند و ییلماز از مسئولان ترکی کاروان از کارشکنی دولت ترکیه می گوید که نماینده ای از پاکستان در این بین وجود ندارد.

• دیدن استانبول برنامه بعدی است؛ اما عصر یکشنبه شهر را ترافیک در بر گرفته است و محلی برای توقف پیدا نمی شود و فقط اماکن تاریخی استانبول از درون اتوبوس دیده می شود و نیمه شب کاروان عازم قونیه می شود.

• کاروان در راه قونیه یک صبحانه مختصر می خورد و کمی ورزش می کند چون شب پیش را فقط در اتوبوس گذرانده است، سپس وارد قونیه می شود، میدان ها را می گذرد و به مقبره مولانا می رسد و مردم قونیه به استقبال کاروان می آیند.

• کاروان به همراه مردم قونیه از مقبره مولانا تا میدان مرکزی شهر آن هم با پرچم 20 متری کاروان حرکت می کنند، شهروندان دیگر هر کدام یا شعار می دهند، یا دوربین ها را روشن کرده و از این حرکت فیلمبرداری می کنند و یا از بالکن ها به جمعیت نگاه می کنند.

• نماز در مسجد شرافت و پشت سر اهل سنت گذاشته می شود و پس از آن عده ای با امام جماعت سنی دیدار می کنند و او که تازه از جریان کاروان آشنا می شود از این مسئله استقبال می کند.

• حضور کاروان در قونیه تاریخی و حیاتی و خبرساز است و در حالی که پس از مراسم همه به دیدن مقبره مولانا می روند تیم رسانه ای در یک مرکز اسلامی که کاروان ناهار را آنجا بوده کار رسانه ای مفصلی انجام می دهد.

• شب در حالی که کاروان خسته از یک روز سخت است شامی دلچسب می خورد و بعد از کمی سخنرانی به سمت بندر مرسیه حرکت می کند اما کاروان صبح هنگام که در اتوبوس بیدار می شود متوجه می شود که به دلایلی به شهر «توشوجو» آمده و قرار است از این بندر به لبنان سفر کند.

• طوفان و کارهای اداری کاروان را تا شب در بندر «تاشوجو» نگه می دارد و در این بین تیم رسانه ای کار رسانه ای خود را می کند؛ چند مستندساز کاروان هم فضای زیبای بندر را برای مصاحبه با اعضای برجسته کاروان مناسب دیده اند؛ عده ای هم از وقت استفاده کرده و در حال بازی فوتبال هستند.

• کاروان قرار است که ساعت 9:30 ـ 10 سه شنبه شب به وقت محلی سوار کشتی شود، اما مشکلاتی هست و در این بین یک ساعتی فرصت وجود دارد؛ اعضای هندی سرود می خوانند، اعضای اندونزی سرود می خوانند و اعضای ایرانی هم در شب تولد حضرت زینب(س) سرود می خوانند؛ سپس تصمیم گرفته می شود سرودی دسته جمعی خوانده شود؛ سرودس در آزادی قدس که قبلا تمرین شده به زبان های فارسی، ترکی، هندی، اندونزیایی و انگلیسی خوانده می شود.

• صبح روز چهارشنبه بالاخره کاروان پس از سفری دریایی و پس از چند ساعت صبر برای خوابیدن طوفان دریای مدیترانه به جای بیروت وارد طرابلس در شمال لبنان می شود تا مردم طرابلس نیز به کاروان بپیوندند.

انتهای پیام/


نوشته شده توسط : ramin h