تبلیغات
پایگاه خبری مرصاد - مطالب هفته سوم آذر 1390

جستجو

 

"شهرداری‌ها" و "آموزش و پرورش" بدهکارترین دستگاه‌ها به اوقاف هستند

یکشنبه 20 آذر 1390   12:04 ق.ظ

معاون امور اوقافی سازمان اوقاف:
"شهرداری‌ها" و "آموزش و پرورش" بدهکارترین دستگاه‌ها به اوقاف هستند

خبرگزاری فارس: معاون امور اوقافی سازمان اوقاف با اشاره به برگزاری نخستین همایش آموزشی توجیهی متولیان موقوفات سراسر کشور در مشهد مقدس گفت: دستگاه‌های آموزش و پرورش و شهرداری‌ها جزء بدهکارترین دستگاه‌ها به سازمان اوقاف هستند.

خبرگزاری فارس: "شهرداری‌ها" و "آموزش و پرورش" بدهکارترین دستگاه‌ها به اوقاف هستند

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی سازمان اوقاف محمدرضا کائینی معاون امور اوقافی سازمان اوقاف با تشریح برنامه‌های نخستین همایش آموزشی متولیان موقوفات کشور در مشهد مقدس و همایش مشترک سازمان اوقاف و ستادکل نیروهای مسلح در تهران اظهار داشت: نخستین همایش آموزشی توجیحی متولیان موقوفات کشور از 22 تا 24 آذرماه با حضور 250 متولی در مشهد برگزار می‌شود.
 
وی افزود: این همایش در راستای تعامل و همکاری بیشتر سازمان اوقاف با حدود 12 هزار متولی موقوفات در کشور و نظارت بیشتر بر موقوفات برگزار می‌شود. 
 
کائینی با بیان اینکه "موقوفات به واسطه داشتن یک شخصیت حقوقی باید مسئولیت اداره‌شان روشن باشد، تصریح کرد: واقفین در برخی از موارد برای موقوفه خود متولی تعیین کردند اما در بسیاری از موارد اداره آن با سازمان اوقاف است و طبیعتاً با توجه به اینکه سازمان اوقاف مسئولیت تمامی موقوفات کشور را دارد و در بین آحاد جامعه مسوئولیت پاسخگویی دارد لذا قانون، تعامل، همکاری و نظارت بیشتر موقوفات متولی‌دار را با سازمان اوقاف پیش‌بینی کرده است.
 
معاون امور اوقافی سازمان اوقاف همچنین با تأکید بر جنبه آموزشی و توجیحی این همایش گفت: ‌براساس بندهایی از قانون اوقاف همچون ماده 20 اصلاحی آیین‌نامه اجرایی قانون اوقاف متولیان موظفند اقداماتی انجام دهند؛ بنابراین در موقوفاتی که دارای متولی هستند متولی موظف است بودجه فردی خود را بنویسد و به اداره اوقاف بدهد و سازمان اوقاف آن را مورد بررسی قرار دهد و ادارات تحقیق سازمان موظفند درآمد و هزینه‌ها را تطبیق دهند لذا نظام خودکنترلی در سازمان اوقاف وجود دارد.

وی با توصیه به متولیان برای ثبت اطلاعات و آمار موقوفات در سامانه جامع موقوفات سازمان اوقاف تصریح کرد: براساس بند ب ماده 177 قانون برنامه پنجم توسعه تمامی موقوفات و متولیان آن‌ها مکلف هستند آمار و اطلاعات موقوفات خود را در سامانه‌ای که سازمان اوقاف طراحی می کند تا پایان سال اول این برنامه ثبت و ضبط کند؛ لذا این موضوع مهم در همایش متولیان مطرح خواهد شد تا این مسیر قانونی به نحو احسن طی شود. 
 
کائینی همچنین با بیان انتظارات سازمان اوقاف از متولیان موقوفات افزود: بحث نیازمندی موقوفات در زمینه اداره آن‌ها، عقب‌ماندگی موقوفات، ‌موضوع سند مالکیت، عدم تمکین مستأجرین و صحت و دقت در اجرای نیت واقف از انتظاراتی است که متولیان باید به آن‌ها توجه داشته باشند.
 
وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر بیش از یک میلیون مستأجر موقوفات در سراسر کشور وجود دارد که باید اطلاعات و آمار و عواید این رقبات توسط متولیان در سامانه جامع موقوفات ثبت و ضبط شود تا علاوه بر حفظ وصیانت از موقوفات اجرای نیات واقف نیز در بهترین وضع صورت گیرد. 

معاون امور اوقافی سازمان اوقاف با اشاره به اینکه این سامانه از 6 ماه قبل در سازمان اوقاف عملیاتی شده و در 270 نقطه کشور اطلاعات موقوفات در این سامانه ثبت شده است، از متولیان موقوفات متولی‌دار خواست تا نسبت به دریافت رمز کاربری و رمز عبور برای وارد کردن اطلاعات موقوفات اقدام کنند.
 
وی تأکید کرد: ثبت اطلاعات موقوفات و رقبات آن‌ها در این سامانه بر طبق ماده 177 به منظور استفاده بهینه از ظرفیت موقوفات و مقابله با سوءاستفاده در این زمینه و ایجاد بانک اطلاعات جامع موقوفات تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی انجام می‌شود. 

کائینی در ادامه از برگزاری همایش مشترک سازمان اوقاف و ستادکل نیروهای مسلح در 23 آذرماه با حضور 120 نفر از مسئولان نیروهای مسلح در تالار مهندسی ارتش خبر داد و گفت: تعدادی از املاک موقوفات در اختیار نهادها و ارگان‌هاست که بخشی از این املاک به واسطه دوران جنگ یا ضرورت‌های منطقه‌ای در اختیار نیروهای مسلح قرار گرفته و لازم است بتوانیم اجاره و حقوق آن‌ها را بگیریم؛ بنابراین در دو سال گذشته تعاملات خوبی در رابطه با مطالبات سازمان اوقاف از نیروهای مسلح برقرار شده و جلساتی با حضور مسئولان طرفین برگزار شده است. 
 
وی خاطرنشان کرد: براساس اطلاعات جمع‌آوری شده و همکاری‌ نیروهای مسلح معلوم شده که چه املاکی از اوقاف در اختیار نیروهای مسلح بوده و چه املاکی از نیروهای مسلح جزو موقوفات هستند و بررسی‌ها نشان می‌دهد که این میزان مبلغ بزرگی است و باید بین طرفین حل و فصل شود . البته مسئولان اوقاف معتقدند نیروهای مسلح اولین نهادی هستند که برای پرداخت به دیون و حقوق موقوفات اعلام آمادگی کردند لذا این تعاملات به نتایج خوبی رسیده است.

کائینی دستگاه‌های آموزش و پرورش و شهرداری‌ها را جزو بدهکارترین دستگاه‌ها به سازمان اوقاف عنوان کرد و گفت: تعاملاتی با این 2 ارگان شروع شده اما نتایج رضایت‌بخش نبوده به طور مثال نزدیک به 1360 مدرسه که موقوفه هستند اجاره آن‌ها عقب افتاده و علی‌رغم این‌که به مسوولان آموزش و پرورش اعلام کرده‌ایم، هنوز نتوانسته‌ایم این اجارات را دریافت کنیم. 

معاون امور اوقافی سازمان اوقاف تصریح کرد: هرچند آموزش و پرورش هم با مشکلاتی مواجه است اما سازمان اوقاف نمی‌تواند صیانت از موقوفات و اجرای نیت واقف را رها کند چراکه سازمان امانت‌دار موقوفات است. 
 
 وی در پاسخ به پرسشی در ارتباط با موارد اختلافی بین سازمان اوقاف و شهرداری تهران گفت: شهرداری به سبب حجم کار بالا و قوانین و مقررات دست و پاگیر همکاری خوبی نداشته هرچند شاید در برخی مناطق مسکونی همکاری خوبی داشته است اما سازمان اوقاف و موقوفات مطالبات زیادی در تهران دارند که هنوز خیلی از آن‌ها تعیین تکلیف نشده است. 
 
انتهای‌پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900919000858


نوشته شده توسط : ramin h

القرضاوی در بنغازی: لیبی به ریشه‌های اسلامی خود بازگشته است

یکشنبه 20 آذر 1390   12:04 ق.ظ

القرضاوی در بنغازی: لیبی به ریشه‌های اسلامی خود بازگشته است

خبرگزاری فارس: رئیس اتحادیه جهانی علمای اسلام در سفر به لیبی ضمن تاکید بر ضرورت تحقق وحدت میان مردم این کشور اعلام کرد که کشور لیبی به ریشه‌های اسلامی خود بازگشته است.

خبرگزاری فارس: القرضاوی در بنغازی: لیبی به ریشه‌های اسلامی خود بازگشته است

به گزارش فارس به نقل الجزیره، "یوسف القرضاوی" در سفر خود به بنغازی و در جمع نمازگزاران مسجد "باب اجیاد" گفت که ملت لیبی ملتی اصیل است و طی دوره‌های گذشته جهاد و مبارزات زیادی داشته است.
 
القرضاوی با اشاره به این‌که مردم لیبی باید برای بنای کشوری جدید از خود گذشت و بخشش نشان دهند، گفت: مسامحه و گذشت هدیه‌ای از جانب خداوند است؛ مردم لیبی باید صفحات گذشته را ورق بزنند و به سمت آینده بهتر حرکت کنند.
 
وی در ادامه افزود: ما باید با افراد بد و شرور نیز با گذشت رفتار کنیم تا از راهی که در پیش گرفته‌اند، بازگردند.
 
القرضاوی تاکید کرد: ما خواهان لیبی بدون اختلافات و کینه‌‌توزی‌ها بعد از پایان دوران تکبر و ظلم معمر قذافی، رهبر سابق لیبی هستیم. کشور لیبی جدید باید براساس علم، آزادی و دموکراسی واقعی شکل گیرد. ملت لیبی ملتی مسلمان است.

القرضاوی گفت: ما از فداکاری‌های بزرگ ملت لیبی برای دستیابی به آزادی قدردانی می‌کنیم، خداوند شما را حفظ کند، شما فرزندان و خانواده من هستید و لیبی نیز سرزمین من است.
 
وی افزود: ما خواهان زمینه‌سازی و اعطای فرصت بیشتر به زنان لیبیایی هستیم و به آینده لیبی و دوران بعد از قذافی خوش‌بین هستیم، چون این کشور از دست بدی و شر رهایی یافته و به ریشه‌های اساسی خود بازگشته است.
 
انتهای پیام/++منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900919000877


نوشته شده توسط : ramin h

گاردین: افزایش فشار بر ایران عواقب وخیمی بدنبال خواهد داشت

یکشنبه 20 آذر 1390   12:04 ق.ظ

گاردین: افزایش فشار بر ایران عواقب وخیمی بدنبال خواهد داشت

خبرگزاری فارس: روزنامه گاردین در مقاله‌ای اذعان کرد که افزایش فشارها بر ایران بحران جهانی را تشدید می‌کند و هرگونه اقدام نظامی نیز صنعت جهانی نفت را با چالش جدی مواجه خواهد کرد.

خبرگزاری فارس: گاردین: افزایش فشار بر ایران عواقب وخیمی بدنبال خواهد داشت

"سیوماس میلن" در مقاله­ای در روزنامه گاردین انگلیس می­گوید که آمریکا و متحدانش پس از یک دهه شکست خونین در افغانستان و عراق و ایجاد نا­امنی در پاکستان و یمن و ویرانی گسترده در لبنان و کشتار در لیبی خسته نشده­اند و انسان آرزو می­کند که این قدرت­ها از اشغال و دخالت در کشورهای اسلامی سیر شوند.

اما نشانه­ها حاکی از مسأله دیگری است. چندین ماه است که نشانه­های آغاز جنگ پنهانی آمریکایی اسرائیلی با پشتیبانی انگلیس و فرانسه را مشاهده می‌کنیم. حمایت از گروه­های مسلح مخالف، سلسله ترورهای دانشمندان ایرانی، جنگ الکترونیک و ادعای حمله به تاسیسات نظامی – موشکی و کشتن نظامیان و یک ژنرال ایرانی از جمله این نشانه­ها است.

"میلن" می­گوید معمولا دستگاه­های اطلاعاتی رسانه‌ها را هدایت کرده و در این مورد بازرترین نمونه ادعای مطرح شده مبنی بر تلاش ایران برای ترور سفیر عربستان در آمریکا است و در این رابطه هنوز قدرت­های غربی به سبب برنامه هسته‌ای ایران، فشارهای بیشتری به این کشور وارد می‌آورند.

از سوی دیگر هنگامی که دولت انگلیس بانک­های ایرانی را تحریم کرد و همچنین اتحادیه اروپا را به تحریم نفت ایران تشویق نمود، باعث شد دانشجویان در تهران به سفارت انگلیس حمله کنند و از آن سو دیپلمات­های ایرانی از لندن اخراج شوند.
تمامی این موارد برای گسترش درگیری در کوتاه مدت کافی نیست، همانطور که هفته گذشته هواپیمای جاسوسی آمریکا در ایران سقوط کرد.
 
مسائلی که یک مسئول اسرائیلی آنها را نوع جدیدی از جنگ که امکان دارد به جنگهای شناخته شده تبدیل شده و خطری برای همه باشد، توصیف می­کند.

نویسنده با اشاره به اینکه دلیلی معتبری دال بر اینکه ایران قصد تولید سلاح هسته­ای دارد،تا کنون ارائه نشده است، تاکید می­کند علی رغم تلاش مدیر آژانس بین المللی انرژی هسته ای، این نهاد بار دیگر در ارائه دلیلی قطعی در این باره شکست خورد. کسی که سایت ویکیلیکس او را پیرو چشم و گوش بسته تصمیمات استراتژیک آمریکا معرفی می­کند.

تمامی این حملات خیالی بیش نیست. زیرا ایران که می­گوید قصد ساخت سلاح هسته ندارد توسط کشورهای هسته­ای همچون آمریکا – که در پایگاه­هایش در افغانستان، عراق و تمامی منطقه، حضور دارد - ، اسرائیل، روسیه، پاکستان و هند احاطه شده است.

ایران قطعا دولتی استبدادی است اما همچون کشورهای همپیمان آمریکا مانند عربستان، سرکوبگر نیست. ایران 200 سال است که به کشوری حمله نکرده است. اما عراق در دهه هشتاد به این کشور حمله کرد. از سویی آمریکا و اسرائیل به ده کشور یا سرزمین در دهه گذشته حمله کرده­اند. همانطور که انگلیس یک قرن با سوء استفاده از موقعیت خود ایران را اشغال کرده و حکومت­های متعددی را سرنگون ساخته است. اکنون چه کسی دقیقا دیگری را تهدید می­کند؟

نویسنده این مقاله در اینکه ایران تهدیدی برای اسرائیل باشد نیز تردید داشته و معتقد است این مسأله به هیچ وجه واقعیت ندارد زیرا اگر این کشور بتواند به سلاح هسته­ای دست پیدا کند همانطور که عده­ای آن را هدف ایران می­دانند، در آن صورت نیز نمی­تواند به کشوری که 300 کلاهک هسته‌ای داشته و از طرف بزرگترین قدرت نظامی جهان پشتیبانی می شود، حمله کند.

­چالش واقعی ایران برای آمریکا و اسرائیل به سبب قدرت مستقل منطقه­­­ای این کشور، همپیانی با سوریه، حزب الله لبنان و مقاومت اسلامی ، حماس است. در موقعیتی که آمریکا از عراق خارج شده و عربستان فرقه­گرایی را در این کشور تقویت می­کند و در زمانی که مخالفان سوری وعده جدایی از ایران، حزب الله و حماس را می‌دهند، احتمال وقوع جنگ به نیابت از دیگران در منطقه افزایش یافته است.

از این سو هرگونه حمله آمریکا یا اسرائیل به ایران این درگیری منطقه­ای را به جنگی جهانی مبدل خواهد ساخت. ایران قطعا از راه دوستانش که دشمن اسرائیل، آمریکا و کشورهای خلیج فارس­اند، انتقام گرفته و مانع خروج 20 درصد از منابع نفتی جهان از تنگه هرمز خواهد شد. جدای از کشتار و ویرانی، تاثیر اقتصادی این مسأله بر جهان بی حد و حصر خواهد بود.

نویسنده در پایان تاکید می کند که احتمالا جنگی در کار نباشد و فقط با هدف ایجاد بی­ثباتی، این تهدیدات صورت گیرد. اما شکی نیست که در آمریکا، اسرائیل و انگلیس کسانی هستند که کاملا بر عکس می­اندیشند. از سویی خطر اشتباه در محاسبه و تکرار حملات بیشتر باید در نظر گرفته شود. از این سو اگر به صورت جدی با حمله به ایران مخالفت صورت نگیرد، ممکن است که شاهد بزرگترین جنگ ویرانگر در خاورمیانه باشیم.

انتهای پیام/200751/صمنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900919000410


نوشته شده توسط : ramin h

تبادل پیکر 3 شهید دفاع مقدس با اجساد 90 سرباز عراقی

یکشنبه 20 آذر 1390   12:03 ق.ظ

فردا در مرز شلمچه انجام می‌شود؛
تبادل پیکر 3 شهید دفاع مقدس با اجساد 90 سرباز عراقی

خبرگزاری فارس: پیکرهای مطهر 3 شهید دفاع مقدس که در عملیات «والفجر 8» در منطقه فاو به شهادت رسیدند، با اجساد 90 سرباز عراقی فردا در مرز شلمچه تبادل می‌شود.

خبرگزاری فارس: تبادل پیکر 3 شهید دفاع مقدس با اجساد 90 سرباز عراقی

سرهنگ حسین عشقی در گفت‌وگو با خبرنگار ایثار و شهادت باشگاه خبری فارس «توانا» اظهار داشت: پس هشت سال پیگیری‌ و مذاکره با صلیب سرخ و مسئولان عراقی در راستای تفحص پیکرهای شهدا در خاک عراق، جستجوی مفقودین از 27 آبان ماه سال جاری در منطقه عملیاتی فاو آغاز شد.

وی ادامه داد: در این ایام پیکرهای مطهر 3 شهید دفاع مقدس و اجساد 86 سرباز عراقی توسط نیروهای کمیته تفحص مفقودین اعزامی از ایران در منطقه کشف شد که اجساد سربازان عراقی به مقامات کشورشان تحویل داده شد.

فرمانده قرارگاه عملیاتی کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح یادآور شد: پیکرهای مطهر این 3 شهید دفاع مقدس که در منطقه عملیاتی فاو در سال 1364 به شهادت رسیده‌اند، صبح فردا از مرز شلمچه طی مراسم رسمی تبادل وارد خاک جمهوری اسلامی ایران می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در این مراسم اجساد 90 سرباز عراقی که در مناطق عملیاتی خاک کشورمان کشف شده است، به مقامات عراقی تحویل داده خواهد ‌شد.
انتهای پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900919000901


نوشته شده توسط : ramin h

جایگاه اخلاق انسانی در آمریکا کجاست؟

یکشنبه 20 آذر 1390   12:03 ق.ظ

جایگاه اخلاق انسانی در آمریکا کجاست؟

خبرگزاری فارس: سیاهپوستان آمریکا بسیار بیش از هر گروه دیگری در این کشور، مستعد ابتلا به سرطان هستند. چرا که سیاهپوستان کمتر از سایر گروه های جامعه به اطلاعات و کمک های پزشکی دسترسی داشته، از امکانات کمتری برای انجام رادیوگرافی و دریافت معالجات پزشکی لازم برخوردارند.

خبرگزاری فارس: جایگاه اخلاق انسانی در آمریکا کجاست؟

دولت آمریکا سال ها به بهانه های گوناگون از جمله حفظ امنیت ملی، ده ها تجربه پزشکی و دارویی بر روی سیاهپوستان، معلولان ذهنی، زندانیان، کودکان بی سرپرست و به طور کلی، قشر ضعیف جامعه خود و جوامع فقیر جهان سوم به انجام رسانده و در راستای پیشبرد اهداف سیاسی، نظامی و اقتصادی خود، حتی به نظامیان این کشور نیز رحم نکرده است و این آزمایش ها عمدتا به یاری پزشکانی که کلیه اصول اخلاقی را زیر پا نهادند و یا آن که از طریق شرکت های دارویی سودجو که در تملک اربابان قدرت قرار دارند، انجام پذیرفته است. اما، این برگ حقیقتا سیاه از تاریخ ایالات متحده آمریکا در قرن شانزدهم شکل نگرفته است، بلکه طی 70 سال گذشته نگاشته شده و فجایع بی شماری را در خود پنهان دارد و نه فقط در آمریکا! که این فجایع برگ برگ تاریخ دیگر کشورهای قدرتمند صنعتی را نیز پر ساخته اند...
بسیاری از پژوهشگران و روزنامه نگاران طی سال های اخیر کوشیده اند تا نیمه پنهان تجارب علمی پزشکان و نیز چندملیتی های قدرتمند دارویی را برملا ساخته، به ویژه ریشه های تحلیل سلامت جسم و روان سیاهپوستان جامعه آمریکا و جوامع آفریقایی را فاش سازند. در شمار این جستجوگران، خبرنگاران «آسوشیتدپرس» در تحقیقات خود ردپای بیش از 40 نوع پژوهش را یافته اند که فهرستی شگفت انگیز و تکان دهنده از «انحرافات» دولت آمریکا و صنایع دارویی این کشور پدید می آورد. این فهرست شامل بیمارانی روانی و کودکانی عقب مانده ذهنی می شود که در «کانکتیکات» و ایالت «نیویورک» عامدانه به بیماری «هپاتیت» مبتلا گردیده اند، و زندانیانی که در «مریلند» عامدانه در معرض یک ویروس «آنفلوانزای پاندمیک» قرار گرفته اند، و یا بیماران مزمنی که در یکی از بیمارستان های «نیویورک» عامدانه قربانی تزریق سلول های سرطانی گردیده اند، و نیز سیاهپوستانی که در پی بیماری «سفلیس» در مقابل چشمان خونسرد و بی تفاوت پزشکان سفیدپوست جان داده اند، در حالی که به اندازه کافی «پنی سیلین» در اختیار این پزشکان قرار داشته است!
این رسوایی عظیم البته در پاییز گذشته و هنگامی آشکار گردید که دولت آمریکا مجبور شد بابت تجارب پزشکی خود در گواتمالا در سال های دهه 1950، از دولت و مردم این کشور رسما عذرخواهی کند. در این تجارب، پزشکانی مأموریت یافته از سوی دولت آمریکا ویروس بیماری خطرناک «سفلیس» را به بدن بیماران روانی وارد ساخته، فجایع بی شماری به بار آوردند و اما، افشای این ماجرا، جستجوگران حقیقت را بر آن داشت تا تجارب مشابه را نیز ردیابی کنند. نتیجه آن که، 40 نوع آزمایش پزشکی از این دست افشا و نیز معلوم گردید که آزمایش شوندگان به طور کلی از ماجرا بی اطلاع بوده اند!
بسیاری از پژوهشگران معتبر وقت بر این باور بودند که انجام این آزمایش ها بر روی اشخاصی که از داشتن حقوق کامل انسانی در جامعه محرومند (زندانیان، بیماران روانی، سیاهپوستان فقیر، کودکان بی سرپرست،...) امری کاملا قانونی است.

ارزانتر از «شامپانزه»!

در سال های دهه 1950، صنعت داروسازی در آمریکا بسیار رونق گرفت و به موازات آن، آزمایش بر روی زندانیان نیز سیری تازه یافت! چرا که، دست کم نیمی از ایالات متحده با انجام این گونه آزمایشات بر روی این افراد که دیگر فاقد هرگونه حقوق انسانی بودند، موافقت داشتند. دلیل این موافقت نیز بسیار «محکم» بود: زندانیان ارزانتر از «شامپانزه»ها هستند! دست کم، این چیزی بود که مسؤولان صنایع دارویی که بسیاری از مقامات آمریکایی را در صدر خود داشتند، در سال 1973 در جریان اجلاس کنگره بدان اعتراف کردند! بنابراین، به چه دلیل باید درگیر عذاب وجدان بود؟
در طول این آزمایش ها، زندانیان به بدترین وجه مورد سوءاستفاده قرار گرفته، ویروس های متعددی بر روی آنها آزمایش شد که به معلولیت و مرگ آنها منجر گردید. علاوه بر این، آزمایش های متعددی نیز به منظور کنترل ذهن آنان انجام پذیرفت. صرفا، در اواسط سال های دهه 1970 بود که انجام این گونه تجارب از سوی اداره زندان ها ممنوع اعلام گردید. با این حال، ماجرا به همین جا خاتمه نیافت، بلکه به دیگر کشورهای جهان نیز انتقال داده شد.

آپارتاید پزشکی

در گزارشی که از سوی «انجمن سرطان آمریکا» انتشار یافته است، می خوانیم: سیاهپوستان آمریکا بسیار بیش از هر گروه دیگری در این کشور، مستعد ابتلا به سرطان هستند. این گزارش تاکید می کند که عوامل اجتماعی- اقتصادی مهمترین نقش را در این امر ایفا می کنند، چرا که سیاهپوستان کمتر از سایر گروه های جامعه به اطلاعات و کمک های پزشکی دسترسی داشته، از امکانات کمتری برای انجام رادیوگرافی و دریافت معالجات پزشکی لازم برخوردارند.
«هریت واشینگتن»، پژوهشگر علوم پزشکی، در کتاب خود موسوم به «آپارتاید پزشکی: تاریخ سیاه آزمایش پزشکی بر روی آمریکایی های سیاهپوست از دوران استعمار تا به امروز»، نیمه پنهان پژوهش های علمی و ریشه های افت سلامت جسم و روان سیاهپوستان را برملا می سازد. این تحقیقات که با نخستین برخوردهای سیاهپوستان با نظام بهداشت آمریکا درطول دوران برده داری آغاز می گردد، نشان می دهد چگونه «داروینیسم اجتماعی» و «عمل اصلاح نژاد انسان» به بهانه هایی برای انجام آزمایش های دارویی ارتش و دولت آمریکا تبدیل گردیده است، و جزئیاتی تازه پیرامون تجارب ننگین «تاسکیگی» که در اوایل سال های دهه 1930 آغاز گردید، ارائه می دهد.
این تحقیقات در سال 1932 به منظور مطالعه تحولات و پیشرفت «سفلیس» در صورت عدم درمان این بیماری، توسط پزشکان آمریکایی در شهر «تاسکیگی» در «آلاباما» انجام پذیرفت. «خوکچه های انسانی» این تحقیقات را حدود 400 کشاورز فقیر سیاهپوست تشکیل می دادند که از بیماری خود به هیچ وجه اطلاع نداشته، صرفا به دلیل وعده درمان رایگان، انتقال رایگان به کلینیک، یک وعده غذای گرم در روز و در صورت وقوع مرگ، پرداخت هزار دلار بابت مخارج تدفین به خانواده آنها، حاضر به شرکت در این تجربه شده بودند، از دریافت «پنی سیلین» برای درمان بیماری خود محروم گردیدند.
در سال 1932، در آغاز تحقیقات، درمان متداول برای بیماری «سفلیس» بسیار سمی، خطرناک و کم تاثیر می نمود. مع هذا، از سال 1943 تجویز «پنی سیلین» برای درمان این بیماری امری متداول گردید. پژوهشگران که در واقع می کوشیدند اطلاعات بیشتری درباره این بیماری به دست آورند، عامدانه بیماران خود را از دریافت «پنی سیلین» محروم ساختند. تحقیقات مزبور که به مرگ دردناک غالب بیماران انجامید، در پی افشاگری های «واشنگتن استار» و سپس «نیویورک تایمز» که اطلاعات خود را از «پیتر باکستان»، یک پزشک عمومی، کسب کرده بودند و به دنبال آن، واکنش شدید و گسترده مردم خاتمه یافت.
از دیدگاه «هریت واشینگتن»، «خصومت و نژادپرستی علمی» که ریشه در نخستین سال های برده داری دارد و براین باور است که اشخاص سیاهپوست به لحاظ پزشکی و بیولوژیک بسیار متفاوت از سفیدپوستان هستند، مسبب اصلی تداوم برده داری و نیز استفاده از سیاهپوستان، به ویژه زنان سیاهپوست در تحقیقات علمی گردیده است. به گفته وی، این «خصومت» به مرور زمان چندان افزایش یافته است که سیاهپوستان در تمامی تجربیات و آزمایش های علمی مورد بهره برداری قرار گرفته و به «خوکچه های آزمایشگاهی» مبدل گردیده اند، در حالی که هرگز با آن موافقت نداشته اند. علاوه بر این، سیاهپوستان نخستین افرادی هستند که پس از مرگ اجسادشان بر روی میزهای تشریح قرار می گیرد، بی آنکه هیچ یک از اعضای خانواده آنها از موضوع اطلاع یابد و این ماجرا همچنان ادامه دارد!
از دیگر سو، زنان سیاهپوست 85 درصد زنانی را تشکیل می دهند که به بهانه بدرفتاری با کودکانشان، از طریق کاشتن کپسول هایی در بازوی آنها به اجبار برای مدت 5 سال عقیم می گردند. این امر به ویژه در «بالتیمور» که 83 درصد جمعیت و 92 درصد دانش آموزان دختر آن را سیاهپوستان تشکیل می دهند، رواج دارد بی آنکه خود این افراد در جریان موضوع قرار گیرند.
بین سال های 1992 و 1997، دولت آمریکا به منظور آزمایش داروی «فن فلورامین» که بسیار سمی است، سبب بروز مشکلات قلبی می گردد و امروز از رده خارج شده است، آن را بر روی حدود 110 پسربچه سیاهپوست که در دارالتادیب تحت سرپرستی نظام قضایی قرار داشتند، به آزمایش گذارد تا به میزان گرایش این نوجوانان به خشونت پس از مصرف دارو دست یابد!
در سال های دهه 1960 و 1970، یک پزشک متخصص اعصاب به نام «اورلاندو جی اندی» از پسران نوجوان سیاهپوست موسسات خیریه و پرورشگاه ها در تجربیات علمی خود بهره گرفته، بخش هایی از مغز این کودکان را که غالبا بیش از 6 سال نداشتند، بریده و خارج می ساخت. بهانه این تجربیات وحشتناک؟ کشف به اصطلاح «مشکلات رفتاری» این کودکان که کاملا هم در سلامت بودند! اما، وحشتناکترین بخش ماجرا آن که، همه او را «قهرمان» دانسته و دانشگاهش، دانشگاه «می سی سی پی»، به داشتن او و افتخارات کسب شده می بالید!
امروز، شاید که از تعداد این گونه آزمایش ها کاسته شده باشد، اما تجربه ها همچنان ادامه دارد و دامنه آن به آفریقای سیاه و کشورهای فقیر جهان سوم نیز کشیده شده است. به عنوان مثال، نوعی واکسن ضد سرخک به نام «ادمونتون زاگرب» روی کودکان آزمایش گردید که علاوه بر کودکان سیاهپوست «لس آنجلس»، صدها کودک را در برزیل و آفریقا از پای درآورد.
در سال 1996، دولت آمریکا تصمیمی اتخاذ کرد که براساس آن این امکان فراهم می آمد که کلیه بیماران بخش اورژانس بیمارستان ها بی آن که خود بدانند و بدان رضایت دهند، برای تجربیات پزشکی مورد استفاده قرار گیرند. در این حال، طی سال های گذشته، بیش از 23 هزار کودک نوزاد و خردسال، عمدتا سیاهپوست یا آمریکای لاتینی تبار و از خانواده های فقیر، از مادران بیمار خود (معتاد و یا آلوده به ویروس ایدز) جدا گردیده، در پرورشگاه ها قرار داده شدند تا در راستای برنامه ای به منظور آزمایش داروهای جدید با دوزهایی بسیار بیش از حد معمول علیه ایدز، نقش «خوکچه های آزمایشگاهی» را ایفا کنند. به گفته برخی شاهدان، کودکان تحت آزمایش بدان دلیل که یا رها شده، یا که یتیم بودند و یا آن که آنها را از والدین خود به زور جدا ساخته بودند، بدون نیاز به اجازه «قیم» تحت آزمایش قرار گرفتند و تمامی این ماجرا نه در حلبی آبادهای شهری فقیر  و  دورافتاده در یکی از کشورهای جهان سوم، بلکه در قلب شهر «نیویورک»، در پرورشگاه هایی تحت حمایت مالی دولت و آزمایشگاه های بزرگ دارویی مانند «گلاکسو اسمیت کلاین»، «فایزر»، ابوت و... به وقوع پیوسته است. شاهدانی بی شمار از درد و رنج این کودکان که بسیاری شان معتاد گردیده و در صورت عدم پذیرش دارو، به سوند متصل گردیدند، و نیز مرگ ناهنجار آنان در شرایطی غیر انسانی حکایت کرده اند.
هیچ کس تاکنون به دفاع از این کودکان معصوم برنخاسته و حتی ماجرا را باور نداشته است! هیچ تحقیقاتی در این زمینه انجام نپذیرفته و رسانه ها نیز بدان اشاره نکرده اند! و این، در حالی است که صفحاتی متوالی به آزادی فلان گروگان، سفرهای بی پایان فلان رئیس مملکت، شیطنت های فلان سیاستمدار، رسوایی اخلاقی و فساد فلان سناتور و... اختصاص می یابد.
دکتر «دیوید راسنیک» از دانشگاه «برکلی» که تحقیقاتی پیرامون عوارض داروهای ضد ایدز در بیماران مبتلا به این بیماری، به ویژه کودکان، به انجام رسانده است، این داروها را «مرگبار» توصیف و یادآوری می کند که «سیستم ایمنی کودکان تا هنگام بلوغ تکامل نمی یابد، و همین امر آنان را در برابر سموم این داروها آسیب پذیرتر می سازد.» بنابراین، به چه دلیل این کودکان معصوم هدف دولت خود قرار گرفته اند؟ صرفا بدین خاطر که در دفاع از خود ناتوانند؟
«بی بی سی»، تنها رسانه ای که، در جستجوی حقیقت، پس از 9 ماه تحقیق سرانجام به نیمه پنهان و خوف انگیز برنامه مقامات «نیویورک» برای مبارزه با ایدز پی برده است، خاطر نشان می سازد که هیچ یک از مسؤولان این آزمایش ها حاضر به ارائه اطلاعات در این زمینه نشده است، در حالی که شرکت هایی که این داروها را در اختیار آزمایش کنندگان قرار داده اند («فایزر»، «مرک»، «گلاکسو اسمیت کلاین»،...) در شمار بزرگترین چندملیتی های دارویی جهان قرار دارند.
غالب این تجربیات تحت حمایت مالی آژانس های فدرال مانند «موسسه ملی آلرژی و بیماری های عفونی» انجام پذیرفته است و خوراندن کوکتلی متشکل از 7 داروی مختلف با دوز بسیار بالا به کودکان 4 ساله، تزریق واکسن ضد سرخک با دوز دو برابر حد مجاز به نوزادان 6 ماهه، تجویز داروهای ضد باکتری به نوزادان 3 ماهه به منظور تعیین امنیت دراز مدت داروها و بسیاری آزمایش های دیگر در شمار این تجربیات قرار دارد.
اگرچه دولت آمریکا مدعی است تجربه های علمی فوق این امکان را برای کودکان فراهم می آورد که به طور رایگان درمان شوند، اما فعالان سیاسی تأکید دارند که فاصله میان «ارائه دارو به هدف درمان» و «تجربه دارویی» بسیار است! «ورا شاراو»، رئیس «اتحاد حمایت از تحقیقات انسانی» در این ارتباط تأکید دارد که با این کودکان همانند «حیوانات آزمایشگاهی» رفتار شده است! به گفته وی، «کودکان آسیب پذیرترین افراد جامعه اند و به نظر می رسد سیاستی وجود دارد که به شرکت های دارویی اجازه می دهد به آنها دسترسی یابند. تاریخچه تحقیقات پزشکی سرشار از سوءاستفاده هایی است که از سیاهپوستان، زندانیان و بیماران روانی به عمل آمده است، و اکنون کودکان پرورشگاه ها نیز بدانها اضافه شده اند.»
دولت ایالتی «نیویورک» همچنان به استفاده از کودکان فقیر به منظور آزمایش داروهای ضد ایدز که بسیار نیز سمی و دردزا هستند، ادامه می دهد!

تجارب هسته ای در «نوادا»
 
هنگامی که نخستین مجموعه آزمایش های هسته ای در ژانویه 1951 در «نوادا» انجام پذیرفت، سیستم کنترل هسته ای در اطراف محوطه آزمایش بسیار ابتدایی بود، به گونه ای که برای نمونه برداری از هوای محیط اطراف از جاروبرقی «بهبود یافته» مارک «الکترولوکس» استفاده می شد. بنابراین، امکان برآورد دقیق میزان رادیو اکتیویته موجود در فضا در عمل وجود نداشت. طبق تحقیقات مؤسسه غیر دولتی «انرژی و پژوهش محیط زیست» که برپایه ارقام رسمی انجام پذیرفته است، انتشار رادیو اکتیویته حاصل از آزمایش های هسته ای از سال های دهه 1950 به بروز 80 هزار مورد سرطان در آمریکا انجامیده است. این ارقام شامل افرادی می گردد که بین سال های 1951 تا 2000 در آمریکا زندگی کرده اند. مؤسسه مزبور در واقع میزان رادیو اکتیویته حاصل از اقدامات واشنگتن را در سراسر خاک آمریکا مورد بررسی قرارداده، فاش می سازد که پیامدهای آزمایشات هسته ای در «نوادا» (غرب آمریکا) حتی در ایالت هایی دوردست مانند «نیویورک» و «مین» (شرق) قابل ردیابی است، به همان گونه که اثرات آزمایش های انجام پذیرفته در جزایر «مارشال» و یا «اتول جانسون» در اقیانوس آرام، و نیز آزمایش های شوروی در «سمیپالاتینسک (قزاقستان امروز) و یا «نووایا زملیو» (روسیه) در سراسر سرزمین آمریکا مشاهده می گردد.
دکتر «آرجون ماخیجانی»، رئیس «مؤسسه انرژی و تحقیقات محیط زیست»، در این ارتباط می گوید: این گزارش و دیگر داده های رسمی نشان می دهند که مناطقی واقع در هزاران کیلومتری محل آزمایش ها براثر رادیو اکتیویته موجود در هوا آسیب دیده است. «لیزا لدویج»، یک زیست شناس این مؤسسه، خاطرنشان می سازد: «به رغم آن که تحقیقات خود دولت مدت هاست که تأثیرات این آزمایش ها بر مردم، به ویژه کودکان، را برملا ساخته، کاخ سفید هیچ پاسخ مثبتی در زمینه بهداشت عمومی ارائه نداده است.»
لازم به یادآوری است که بین سال های 1946 تا 1991، قدرت های بزرگ آگاهانه و عامدانه صدها هزار تن از افراد بشر را در معرض پرتوهای رادیواکتیو حاصل از 2 هزار آزمایش هسته ای قرار داده اند. در سپتامبر 1954، نظامیان و غیر نظامیان شوروی به فرمان ارتش این کشور در معرض تشعشعات حاصل از انفجار یک بمب اتمی 20 کیلوتنی در 350 متری آسمان «توتسکویه» در «اورال»، قرار داده شدند. در پی این آزمایش، علاوه بر 45 هزار سرباز- که ژنرال های مافوق آنها را به تمرین در زمین هایی سوزان از رادیو اکتیویته وادار ساخته بودند، یک میلیون غیر نظامی تا شعاع 160 کیلومتری محل انفجار به درجات گوناگون آسیب دیدند. فیلمی تهیه شده از سوی ارتش سرخ در همین زمینه حکایت از آن دارد که هدف از این انفجار، برآورد قابلیت جنگندگی نیروها در منطقه ای زیر بمباران اتمی بوده است!
اما، این تنها تجربه شوروی ها در تاریخچه قرن بیستم و یا جنگ سرد نبوده است. بررسی پرونده های «کا.گ.ب» نشان می دهد که صدها هزار شهروند شوروی سابق بی آنکه خود بدانند عامدانه در معرض پرتوهای رادیواکتیو قرار گرفته اند. حال، این موضوع نه تنها در قزاقستان، که در نیوزیلند، سیبری، اورال و... نیز به وقوع پیوسته است، اما برآورد رقم قربانیان امکان ناپذیر می نماید. به هر شکل، قزاقستان این میان نقش اول را در این «جغرافیای وحشت» ایفا می کند، چرا که ده ها هزار تن از اهالی آن قربانی نقشه های ضد کاپیتالیسم رهبران شوروی گردیدند. نخستین بمب نیز در 29 اوت 1949 منفجر گردید. امروز، قزاقستان 17 میلیون جمعیت دارد و یک چهارم سرزمین 7/2 میلیون کیلومتر مربعی آن به آزمایش ها و کارخانه های نظامی اختصاص یافته که در آن تاکنون 466 بمب اتمی منفجر گردید است (26 بمب در سطح زمین، 90 بمب در ارتفاعات و 350 بمب نیز در زیر زمین پس از امضای معاهده محدودیت آزمایش های هسته ای در سال 1963) و این در حالی است که، قزاقستان رکورد جهانی آلودگی هسته ای را به خود اختصاص می دهد.
بدین سان، مشاهده می کنیم که «جنگ سرد» معروف آنقدرها هم که گفته می شود «سرد» نبوده، چرا که بیش از 2 هزار بمب در همین فاصله زمانی منفجر گردیده است (نزدیک به یک هزار بمب آمریکایی، تقریباً به همین تعداد بمب شوروی، 180 تا 200 بمب فرانسوی، ده ها آزمایش انگلیسی (در استرالیا و نوادا)، و تقریباً به همین تعداد آزمایش در چین)!
در واقع، دروغ ها یک به یک فاش می گردد! وزیر انرژی آمریکا اعتراف دارد که کشورش ظرف 45 سال 204 تجربه هسته ای مخفی و آزمایش هایی بر روی 700 «خوکچه انسانی» به انجام رسانده است. در این آزمایشات، 98 تن پلوتونیوم به کار رفته است و ضایعات آنها در «زباله دان»هایی حفظ و نگهداری می شود که اغلب پاسخگوی هنجارهای امنیتی نبوده و خطری عمده برای سلامت محیط زیست و شهروندان به شمار می آیند. علاوه بر این، آزمایش های متعددی به منظور برآورد تاثیرات رادیو اکتیویته بر انسان به عمل آمده است. بدین سان، در سال های دهه 1940 بیش از 700 زن باردار که به منظور دریافت خدمات بهداشتی رایگان در دانشگاه «واندربیلت» (تنسی) به این مرکز مراجعه کرده بودند، کپسول هایی رادیواکتیو دریافت کردند که جنین آنها را به میزان 30 برابر حد مجاز در معرض پرتوهای رادیواکتیو قرار می داده است. نتیجه آن که، بسیاری از نوزادان این مادران در بدو تولد و بسیاری دیگر بر اثر ابتلا به سرطان جان باختند.
طبق گزارشی دیگر، مقامات آمریکا بین سال های 1948 و 1952 عامدانه فضای «نیومکزیکو»، «تنسی» و «یوتا» را به کمک یک آزمایش هسته ای سری آلوده ساختند. در آزمایشی دیگر، دوزهای اندک پلوتونیوم به بیماران بستری تزریق گردیده است تا تاثیرات آن بر اعضای بدن مورد بررسی قرار گیرد. طبق گزارشات، حال بخش اعظم این بیماران به وخامت گراییده و انتظار بهبودی چندان نمی رفته است، با این حال تعدادی از آنها زنده مانده و ماجرا را برای دیگران تعریف کرده اند. بدین سان، می شنویم که کارگری که از ناحیه پا آسیب دیده بود، به تزریق پلوتونیوم 239 وادار گردید. سه روز بعد، پای او به طور کامل قطع شد و در اختیار پژوهشگران قرار گرفت. با این حال، این کارگر تا 44 سال بعد نیز زنده ماند!
به طور کلی، می توان گفت که دولت آمریکا به منظور پیشبرد اهداف خود بارها و بارها شهروندان این کشور را همانند «موش های آزمایشگاهی» به کار گرفته و این امر از سال 1931 همچنان ادامه یافته است. به عنوان نمونه:
در سال 1942، «خدمات جنگ شیمیایی» آزمایش هایی را به کمک گاز خردل بر روی 4 هزار سرباز آمریکایی به عمل آورد و این تجربیات تا سال 1945 ادامه یافت.
در سال1950، نیروی دریایی آمریکا طی تجربه ای به منظور تعیین میزان حساسیت یک شهر آمریکا در برابر یک حمله میکروبی، ابری از باکتری ها را بر فراز شهر «سانفرانسیسکو» منتشر ساخت و به بررسی میزان گستردگی عفونت پرداخت.
در سال 1953، ارتش آمریکا ابرهایی از گاز «سولفور روی- کادمیوم» برفراز شهرهای «وینیپگ»، «سنت لوئیس»، «مینیاپلیس»، «فورت وین»، «مونوکراسی ریور والی» در «مریلند» و «لیسبورگ» در «ویرجینیا» رها ساخت. هدف این آزمایش، تعیین سرعت ارتش برای انتشار عوامل شیمیایی اعلام شد.
در سال 1953، هزاران تن از شهروندان «نیویورک» و «سانفرانسیسکو» طی تجربه مشترک نیروهای زمینی و دریایی و نیز سازمان «سیا»، در معرض باسیل ها و باکتری های متعدد قرار گرفتند.
در سال 1955، «سیا» در تجربه ای به منظور بررسی توانایی آلوده ساختن افراد بشر به وسیله عوامل میکروبی، باکتری های موجود در زرادخانه جنگ میکروبی ارتش را بر فراز «تامپا بی» در «فلوریدا» رها ساخت.
در سال 1966، سازمان «سیا» با آلوده ساختن آب آشامیدنی شهر «واشنگتن دی سی» به کمک عوامل شیمیایی، به بررسی امکان این اقدام پرداخت.
در سال 1977، در جلسات سنا پیرامون بهداشت و پژوهش های علمی فاش گردید که بخش هایی گسترده از آمریکا، از جمله «سانفرانسیسکو»، «واشنگتن دی سی»، «کی وست»، «پاناماسیتی»، «مینیاپلیس» و «سنت لوئیس»، در سال های 1949 تا 1969 به کمک عوامل میکروبی آلوده گردیده است.
در سال 1987، وزارت دفاع آمریکا اعتراف کرد به رغم معاهده منع تحقیقات پیرامون عوامل میکروبی و تولید آنها، کماکان به ایجاد تأسیسات پژوهشی در 27 مکان و دانشگاه های کشور ادامه داده است.
در سال 1994، سناتور «جان دی راکفلر» در گزارشی فاش ساخت که پنتاگون طی دست کم 50 سال صدها هزار تن از پرسنل نظامی را در تجارب انسانی به کار گرفته و در معرض عناصر خطرناک قرار داده است.
در سال 1995، دکتر «گارت نیکولسون» اعتراف کرد که عوامل میکروبی به کار رفته در جنگ خلیج فارس، در «هوستون»، «تی ریکس» و «بوکاریتون» در «فلوریدا» تولید گردیده و برروی زندانیان تگزاس آزمایش شده است.
در سال 1996، وزارت دفاع آمریکا اعتراف کرد که نظامیان شرکت کننده در عملیات «طوفان صحرا» در معرض عوامل شیمیایی قرار گرفته اند.
«گری ماتسوموتو»، روزنامه نگار و پژوهشگر نیویورکی، در کتابی تحت عنوان «واکسن ای: تجربه پنهان دولت سربازانمان را می کشد و نشان می دهد به چه دلیل آنها صرفاً نخستین قربانیان هستند»، ادعاهای پنتاگون درباره «سندروم جنگ خلیج فارس» را محکوم و ثابت کرده است که پزشکان و دانشمندان ارتش آمریکا در اصل در نقض «کد نورنبرگ» و بنیادین ترین اخلاق پزشکی، مخفیانه آزمایش هایی برروی شهروندان آمریکایی انجام داده اند. به گفته «ماتسوموتو»، پنتاگون این هنجارها را زیر پا نهاده و به نیروهای خود نیز خیانت کرده است. در واقع، دست کم از سال 1987، توسعه جنگ میکروبی به نابودی آرامش و سلامت ده ها هزار نظامی آمریکایی که به عنوان «خوکچه های آزمایشگاهی» در برنامه های واکسیناسیون آزمایشی غیر مجاز علیه بیماری «سیاه زخم» مورد استفاده قرار گرفته اند، انجامیده است و این در حالی است که، از سال ها پیش بر همگان معلوم شده است که «اسکالن»، ماده تشکیل دهنده این واکسن، قادر است بیماری های «خود ایمن» بسیار مهمی در حیوانات آزمایشگاهی پدید آورد. در این گونه بیماری ها، سیستم ایمنی بدن بافت های خود را عنصر بیگانه می پندارد و به نابودی آنها اقدام می کند. با این حال، این ماده بی آنکه عوارض زیان آور آن بر سلامت انسان برملا گردد، مورد استفاده قرار گرفته است.
«ماتسوموتو» در کتاب خود خاطرنشان می سازد که این گونه آزمایش های خارج از چهارچوب اخلاق همچنان ادامه یافته و توقف آنها به دلیل نیازهای امنیت ملی- که بانیان این تجارب را از هرگونه پیگردی مصون می دارد- هرگز مدنظر قرار نگرفته است. نتیجه آنکه، بسیاری از کهنه سربازان جنگ خلیج فارس در آمریکا و استرالیا جان خود را از دست داده اند، در حالی که ماده «اسکالن» که شوروی ها آن را «بمب ساعتی میکروبی» نامیده اند و «ماتسوموتو» آن را «سلاح میکروبی واقعی» و یک «نانو بمب» توصیف می کند، کماکان مورد استفاده قرار می گیرد.

امپریالیسم دارویی!

هرگز تاکنون دولت ها و شرکت های دارویی غرب تا بدین اندازه به فقیران کره زمین توجه نشان نداده اند. در آفریقای جنوبی، در نزدیکی حلبی آبادهای حومه «کیپ»، آزمایشگاه های فوق مجهز «بوئرینگر اینگلهایم» همچون تابلویی رنگین در چشم انداز سیاه و خاکستری اطراف خود چشم را خیره می سازند. در هند، در ساختمان مجلل و باشکوه «نووارتیس» که در نزدیکی حلبی آبادهای بمبئی همانند نگینی درخشان خودنمایی می کند، پژوهشگران غربی در جستجوی داروهای تازه سخت مشغولند. «گایلید»، «فایزر» «گلاکسو اسمیت کلاین»، «آسترازنگا» و دیگر غول های چندملیتی دارویی، رقبای آنها، نیز مراکز آزمایشات کلینیکی متعدد و مجهزی برای خود در این کشور بنا کرده اند. آیا جملگی این «غول»ها جمع شده اند تا فقیرانی را که در مقابل کلینیک های نوسازشان صف بسته اند دریابند و به درمان آلامشان بپردازند؟
در واقع، این شرکت ها در جهان سوم پا گرفته اند تا تجربیات خود را به بهای سلامت جسم و جان مردم این کشورها به دست آورند. می توان گفت که برای حفظ سلامت هر بزرگسال و کودک غربی، بزرگسالان و کودکان دیگری در جهان سوم سلامت خود را از دست داده، دردهای بسیاری را متحمل می گردند و گاه حتی جان خود را در این راه می گذارند! و اما، امتیاز این نوع بهره گیری از مردم فقیر و آسیب پذیر در چیست؟ قربانیان احتمالی عوارض جانبی داروها و واکسن های آزمایشی «ارزان»ترند و از شانس اندکی برای دریافت غرامت برخوردارند! طی دهه های اخیر، نمونه های ضد اخلاقی بسیاری از اقدامات شرکت های دارویی در هند، سودان، سومالی، چاد، کامرون، غنا، نیجریه، مالاوی، بوتسوانا، بنگلادش، کامبوج، هائیتی، مکزیک، اوگاندا و...و نیز زندان ها و پرورشگاه های آمریکایی و استرالیایی مشاهده گردیده است.
به عنوان نمونه، در اواخر سال های دهه 1960، در جریان جنگ نیجریه، در حالی که مردم گرسنه «بیافرا» پوستی بر استخوان بیش نداشتند، بیش از 10 میلیون فرانک فرانسه صرف تزریق 2 میلیون واکسن ضد آبله و 800 هزار واکسن ضد سرخک به مردم گرسنه و فقیر این منطقه گردید، در حالی که واکسن ها به دلیل عوارض وحشتناک آنها در کشورهای پولدار از رده خارج شده بودند. در سال 2006، بیش از نیمی از آزمایش های شرکت «گلاکسو اسمیت کلاین» خارج از بازارهای غربی و در کشورهای «ارزان» (بلغارستان، زامبیا، برزیل، هند و...) انجام پذیرفته است. در سال های دهه 1940، آمریکا به طور پنهان 17نوع آزمایش پزشکی و دارویی بر روی معلولان ذهنی، زندانیان و سربازان گواتمالا به عمل آورد که فجایع بسیار برجای گذارد. این «جنایات علیه بشریت» که در چهارچوب برنامه ای تحت حمایت مالی «سرویس های فدرال بهداشت عمومی آمریکا»، «مؤسسه ملی بهداشت»، «دفتر پان آمریکایی امور بهداشتی» و دولت گواتمالا انجام پذیرفته، صرفا در سال 2010 در پی کشف آرشیوهای «جان کاتلر» پزشک مسؤول این آزمایش ها که در سال 2003 درگذشته، توسط تاریخدانی به نام «سوزان روربری» فاش گردیده است. همچنین، در گزارش ها می خوانیم که طی 15 سال گذشته، پزشکان آمریکایی عامدانه زنان باردار اوگاندایی را که به ویروس ایدز آلوده شده بودند، به منظور بررسی تحولات بیماری از دسترسی به داروهای مورد نیاز محروم ساخته اند. وزارت بهداشت آمریکا سال گذشته فاش کرد که بین 40 تا 65 درصد تحقیقات کلینیکی مربوط به تولیدات دارویی این کشور در دیگر کشورها انجام پذیرفته است! کشورهایی که افراد بشر در آنها کمتر از «شامپانزه ها» می ارزند...
امروز، رقم این گونه آزمایشات که به اهداف سیاسی، نظامی و اقتصادی انجام می پذیرد، به ده ها هزار می رسد، و انواع دارو به امر اربابان قدرت و دولت ها و شرکت های دارویی سودجو و تحت امرشان و با چراغ سبز «مرکز غذا و داروی آمریکا» که تحت کنترل کامل لابی های قدرتمند فرمانبردار اربابان جهان، بازارها را تسخیر خود کرده اند. امروز، جهان سوم و به ویژه آفریقا، میدان ایده آل ضد اخلاقترین، پرتولیدترین و ارزانترین تجربیات صنایع غربی به شمار می آیند. قدرت های حاکم بر این کشورها جز منافع طبقه انگل جامعه و سرمایه خارجی را مدنظر ندارند، و منابع موجود تماماً در اختیار غول های چندملیتی قرارمی گیرد. قاچاق استخوان ها و اعضای بدن انسان ها، فروش داروهایی که تاریخ مصرف آنها به سر رسیده است، صادرات گوشت های آلوده و فاسد و مرغ های آلوده 
 به «دیوکسین» و غیر قابل مصرف، صادرات زباله های صنعتی و هسته ای، صادرات اسلحه و... به کشورهای فقیر جهان سوم از دیگر الطاف اربابان قدرت به مردم مستضعف این کشورهاست. زندگی افراد بشر صرفا ماده اولیه ای قابل استفاده برای هر نوع قاچاق سودآور، کشورهای فقیر جهام سوم میدانی وسیع برای هر نوع آزمایش و مردم این کشورها «خوکچه»هایی فرمانبردار به حساب می آیند که در خدمت رفاه هرچه بیشتر و عمر هرچه طولانی تر شهروندان خطه غرب قرار دارند!
بیش از این چه می توان گفت؟ جز آنکه، دموکراسی، اخلاق، نوعدوستی، و... واژه هایی بیش نیستند که تنها به کار پرکردن لغت نامه ها و منفعت طلبی اربابان قدرت و دولت ها و لابی ها و چندملیتی های تحت امرشان می آیند؟

منبع : kayhannews.ir

انتهای پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900919000666


نوشته شده توسط : ramin h

در گرامی‌داشت بیست و چهارمین سالگرد "انتفاضه اول؛ انقلاب سنگ"

یکشنبه 20 آذر 1390   12:03 ق.ظ

در گرامی‌داشت بیست و چهارمین سالگرد "انتفاضه اول؛ انقلاب سنگ"

خبرگزاری فارس: "انتفاضه اول" یا "انتفاضه سنگ" با تاثیرپذیری از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران در 9 دسامبر 1987 آغاز شد تا با تقدیم 1500 شهید تاکید کند، قضیه فلسطینی نه تنها مهمترین قضیه جهان اسلام است، بلکه مردم فلسطین با دست خالی هم به مبارزه با اشغالگران صهیونیست می‌روند.

خبرگزاری فارس: در گرامی‌داشت بیست و چهارمین سالگرد "انتفاضه اول؛ انقلاب سنگ"

به گزارش فارس، پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران و شکل‌گیری مقاومت اسلامی لبنان، از اوایل دهه 1980 به مرور زمان شور و شوق انقلاب و گرایش به اسلام و انقلاب اسلامی در مردم فلسطین از نو زنده شد و جنبش‌های سیاسی و مذهبی و مردمی جایگزین احزاب و سازمان‌های سیاسی‌-‌ملی و غیر مذهبی در سرزمین‌های اشغالی شدند.
 
* تاثیرات انکار ناپذیر انقلاب بر مقاومت ملت فلسطین
 
با گرایش بیش از پیش مردم مسلمان فلسطین به اسلام روز به روز جنبش اسلامی در فلسطین جای خود را در بین مردم باز کرد و از پشتوانه گسترده مردمی برخوردار شد.
در این مرحله جنبش اسلامی کوشید، مردم را علیه رژیم صهیونیستی و عوامل آن سامازن‌دهی و سپس بسیج کند. استفاده از سلاح سرد یکی از مراحل این حرکت بود.
 
* جرقه اولین انتفاضه و انقلاب فلسطینی
 
در سال 1987 اولین جرقه انتفاضه و انقلاب فلسطین در داخل سرزمین‌های اشغالی زده شد و شعله آن دامن رژیم صهیونیستی را فرا گرفت و نیروهای سیاسی و مذهبی موجود و فعال در فلسطین اشغالی را تحت الشعاع قرار داد.
 
* معنای "انتفاضه"

"انتفاضه" از لحاظ لغوی به معنای جنبش و حرکتی است که همراه با نیرو و سرعت باشد.
از نظر سیاسی و اجتماعی، "انتفاضه و قیام" به معنای رفتار و عملکرد معترضانه و شجاعانه مستمر مردم غیر مسلح فلسطین در قبال رژیم اشغالگر صهیونیستی است.
از آن‌جا که فلسطینی‌های معترض و خشمگین در مقابله با صهیونیست‌ها از "سنگ" استفاده کرده و با پرتاب آن از خود دفاع می‌کردند، به همین دلیل از این  انتفاضه به عنوان "انقلاب سنگ" نیز یاد می‌کنند.
 
* عوامل دخیل در شروع انتفاضه
 
شروع این انتفاضه بزرگ که از 9 دسامبر سال 1987 تا تابستان 1992 به طول انجامید، معلول عوامل چندی بود که از جمله:
- ناامیدی فلسطینیان از سران عرب و کشورهای عربی،
- یاس و ناامیدی فلسطینیان از سازمان‌های سیاسی فلسطینی مانند "ساف" (سازمان آزادیبخش فلسطین)،
- سیاست‌های سرکوب‌گرانه و تداوم قتل عام و کشتار ملت بی گناه فلسطین،
- و پیروزی انقلاب اسلامی در ایران است.
 
* تاثیرات پیروزی انقلاب اسلامی ایران بر مبارزات مردم فلسطین
 
با پیروزی انقلاب اسلامی ایران به سال 1979 مبارزات مردم فلسطین علیه رژیم صهیونیستی شکل تازه‌ای به خود گرفت. رهبر "جنبش جهاد اسلامی" در رابطه با نقش انقلاب ایران و تاثیر آن بر مبارزات مردم فلسطین می‌گوید: "هیچ چیز به اندازه انقلاب امام خمینی [ره] نتوانست ملت فلسطین را به هیجان آورد و احساسات آنها را برانگیزد و امید را در دل‌هایشان زنده کند. با پیروزی انقلاب اسلامی ما به خود آمدیم و دریافتیم که آمریکا و اسرائیل نیز قابل شکست هستند. ما فهمیدیم که با الهام از دین اسلام می‌توانیم، معجزه کنیم و از این رو ملت مجاهد ما در فلسطین، انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی را به دیده تقدیر می‌نگرند و امام خمینی را رهبر جاوید تاریخ اسلام می‌دانند".
 
* انتفاضه و مقابله آمریکا با آن
 
قیام انتفاضه آمریکا را بر آن داشت تا در سال 1991 با هدف تحمیل صلح در منطقه کنفرانس مادرید در اسپانیا را برگزار کند. نتیجه این کنفرانس توافق ساف با صهیونیست‌ها و امضای موافقت‌نامه اسلو در سال 1993 بود.
مذاکرات اسلو که با تماس نمایندگان ساف و رژیم صهیونیستی در لندن پیگیری شد، نخستین سنگ بنای عملی روند به اصطلاح صلح بین بزرگ‌ترین تشکیلات فلسطینی و رژیم صهیونیستی محسوب می‌شود که در آن به حق ایجاد "تشکیلات خودگردان فلسطینی" در "نوار غزه" و "منطقه اریحا" در سرزمین‌های اشغالی و هم‌چنین تضمین امنیت رژیم صهیونیستی از سوی فلسطینیان تاکید می‌کرد.
 
* حادثه‌ای که جرقه انقلاب را زد
 
جرقه این انقلاب با زیر گرفته شدن تعدادی از کارگران فلسطینی ساکن "جبالیا" در شمال نوار غزه و در نزدیکی گذرگاه "بیت حانون" که نوار غزه را از سرزمین‌های اشغالی جدا می‌کند، زده شد. حادثه‌ای که در آن 4 کارگر فلسطینی شهید و چندین نفر مجروح شدند.
انتشار این خبر و حضور بی‌سابقه فلسطینیان در مراسم تشییع این شهدا به زودی به شراره خشمی بزرگ تبدیل شد و شرکت کنندگان در مراسم با پرتاب سنگ به مقابله با نظامیان صهیونیست بپردازند که با شلیک گلوله و گاز اشک‌اور برای مقابله با تظاهرات‌کنندگان و متفرق کردن آنها همراه شد تا با به شهادت رسیدن و مجروح شدن تعدادی دیگر از فلسطینیان آتش این انتفاضه سراسر شهرها و اردوگاه‌های نوار غزه و کرانه باختری را در برگیرد.
 
* آمار شهدا، اسرا و آوارگان فلسطینی
 
طی 79 ماه انتفاضه سنگ ملت فلسطین براساس آمار رسمی منتشره 1376 شهید را تقدیم این انتفاضه کرد، در حالی‌که برخی آمارهای دیگر از 1500 شهید سخن می‌گویند و در مقابل 94 صهیونیست درپی عملیات‌های به اجرا گذاشته شده، توسط گروه‌ها و جوانان فلسطینی به هلاکت رسیدند.
در طول این انتفاضه رژیم صهیونیستی علاوه بر استفاده از تمام شیوه‌های سرکوب جهت غلبه بر آن 200 هزار فلسطینی با میانگین 30 هزار فلسطینی در سال بازداشت و به دلیل کمبود جا جهت نگهداری از آنها بازداشت‌گاه‌های "کتسوف" در صحرای نقب را احداث کرد، این درحالی‌ است که حداقل یک‌هزار فلسطینی را نیز آواره و از سرزمین‌های خود اخراج کرد.
 
* مهمترین بازتاب انتفاضه سنگ
 
شاید مهمترین بازتاب و نتیجه انتفاضه سنگ را باید در "بازگرداندن اهمیت سابق قضیه فلسطینی به محاسبات منطقه‌ای و بین المللی و احیای مجدد آن" ملاحظه کرد، در حالی‌که رژیم صهیونیستی طی سال‌های پیش از آن تلاش بسیار کرده بود تا قضیه فلسطینی را از یاد و خاطره‌ها محو کند.
اگرچه به ظاهر شعله‌های انتفاضه با آغاز مذاکرات صلح اسرائیل- فلسطین به خاموشی گرایید، ولی به دلیل این‌که فلسطینیان نتوانستند، از طریق مذاکره به حقوق خود برسند، پس از گذشت 7 سال انتفاضه دوم که به نام "انتفاضه قدس" خوانده می‌شد، شعله‌ور گردید تا تاکید کند، انقلاب مردم فلسطین علیه اشغالگران صهیونیست هیچ‌گاه خاموش شدنی نیست.
 
انتهای پیام/++منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900919000770


نوشته شده توسط : ramin h

انتخابات مجلس در پاکدشت به صورت کاملاً رایانه‌ای برگزار می‌شود

یکشنبه 20 آذر 1390   12:03 ق.ظ

اختصاصی/سهم استان تهران از انتخابات 100 درصد رایانه‌ای مشخص شد
انتخابات مجلس در پاکدشت به صورت کاملاً رایانه‌ای برگزار می‌شود

خبرگزاری فارس: جانشین رئیس ستاد انتخابات کشور از برگزاری انتخابات 100 درصد رایانه‌ای در شعب اخذ رای شهرستان پاکدشت این استان خبر داد.

رئیس ستاد انتخابات استان تهران پیش از این گفته بود که یکی از حوزه‌های انتخابیه این استان به صورت رایانه‌ای برگزار می‌شود
رئیس ستاد انتخابات استان تهران پیش از این گفته بود که یکی از حوزه‌های انتخابیه این استان به صورت رایانه‌ای برگزار می‌شود
-------------------------------

حسن‌علی نوری جانشین رئیس ستاد انتخابات کشور در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، با اشاره به برگزاری 10 درصد از حوزه‌های انتخابیه سراسر کشور به صورت کاملا رایانه‌ای گفت که از این میزان در استان تهران نیز شعب اخذ رای حوزه انتخابیه پاکدشت به صورت کاملا رایانه‌ای برگزار می‌شود.

پیش از این نیز وزیر کشور از برگزاری انتخابات رایانه‌ای در 10 درصد از حوزه‌های انتخابیه که استان تهران نیز شامل آن می‌شود، خبر داده و گفته بود که این (10درصد) در واقع بخش خروجی و بیرونی کار است که شامل اخذ رأی و تجمیع آراء و مسائل مختلف است که همه اینها به صورت 100 درصد رایانه‌ای برگزار می‌شود.

براساس گزارش فارس، انتخابات مجلس نهم 25 فرایند دارد که 24 مورد از این فرایند‌ها رایانه‌ای و تنها یک فرایند که اخذ رای است، دستی انجام می‌شود.
انتهای پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900913000908


نوشته شده توسط : ramin h

اصلی‌ترین خیابان تاجیکستان نام پدر شعر فارسی را بر خود دارد+عکس

یکشنبه 20 آذر 1390   12:03 ق.ظ

خیابان رودکی دوشنبه به روایت تصویر؛
اصلی‌ترین خیابان تاجیکستان نام پدر شعر فارسی را بر خود دارد+عکس

خبرگزاری فارس: نام شاعران و دانشمندان ایرانی و فارسی زبان بر خیابان‌ها و اماکن تاجیکستان می‌درخشد و خیابان رودکی، زیباترین و اصلی ترین خیابان پایتخت این کشور محسوب می‌شود.

خبرگزاری فارس: اصلی‌ترین خیابان تاجیکستان نام پدر شعر فارسی را بر خود دارد+عکس

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، جمهوری تاجیکستان یکی از کشورهای آسیای مرکزی است که با کشورهای چین، قرقیزستان، ازبکستان، ترکمنستان و افغانستان همسایه است.

تاجیکستان زمان هخامنشیان جز امپراطوری عظیم ایران بود و بعد از تسلط اسلام بر سرزمین گسترده ایران، اولین سلسله پادشاهی ایران یعنی سامانیان در آنجا به قدرت رسیدند.

امروزه واحد پول این کشور "سامانی" نام دارد که تقریبا دویست و سی تومان است همچنین این کشور به برکت بارندگی‌های فراوان و کوهستانی بودن آن و منابع آب فراوانی که دارد، از طبیعت سرسبز و پاکیزه‌ای برخوردار است، خاستگاه رودکی پدر شعر فارسی و "رابعه بنت کعب" اولین زن شاعر پارسی گو بوده است.

اگر چه خط و نوشتار در تاجیکستان با حروف سریلیک یا روسی صورت می‌گیرد، اما گویش مردم آن به زبان شیرین فارسی تاجیکی است. زبان روسی نیز در رابط رسمی و بازرگانی است.

همچنین اکثر مردم این سرزمین، تاجیک و اقلیتی ازبک و روس تبار هستند و اکثریت مردم، مسلمان و پیرو فقه حنفی هستند.

پایتخت این کشور کوهستانی، دوشنبه است که نام‌های قدیمی آن "شومان"، "دوشنبه قلعه" و " استالین آباد" بوده است.

دوشنبه قلعه که در سال 1924 میلادی به شهر تبدیل شد در حدود یک میلیون نفر جمعیت دارد که بخشی از آن به عنوان مهاجر کاری در روسیه بسر می‌برند.

خیابان‌ها و اماکن دوشنبه به نام مشاهیر علم و ادب فارسی زبان همچون رودکی، فردوسی، سعدی شیرازی، حافظ شیرازی، سینا، بیدل، تورسون زاده، عینی، لاهوتی و غیره نامگذاری شده است.

خیابان رودکی، اصلی ترین خیابان دوشنبه است که در مرکز شهر واقع شده و بیشتر اماکن اداری و تجاری و دانشگاه‌ها در آن قرار دارد.

این خیابان که بخشی از آن، گران قیمت ترین قسمت شهر را شامل می‌شود در حدود 10 کیلومتر طول دارد و شیک ترین خیابان دوشنبه محسوب می‌شود.

میدان "صدرالدین عینی" (نویسنده و ادیب معاصر تاجیک) یک سوی این خیابان و "باغ گیاهان" در سمت دیگر آن قرار دارد.

رودکی، خیابانی است با پیاده روهای وسیع و چنارهای بلند و جوان که شاخه هایشان از 2 طرف درهم فرورفته و منظره زیبایی را به وجود آورده است.

نظافت این شهر را رفتگرانی که بیشتر آنان را زنان تشکیل می‌دهند، برعهده دارند و خیابان رودکی، تمیزترین مکان این شهر نیز محسوب می‌شود.

با وجود آنکه وضعیت آسفالت و روکش خیابان‌های این شهر در مجموع چندان مناسب نیست، ولی آسفالت این خیابان، از کیفیت خوب و بالایی برخوردار است.

در دوشنبه موتور سیکلتی وجود ندارد

در این خیابان امری که بیش از هر چیز دیگری جلوه گری می‌نماید، حرکت لاداهای روسی و همچنین عدم تردد موتورسیکلت است که بنظر می‌رسد استفاده از این وسیله نقلیه طرفدار چندانی ندارد.

قوانین راهنمایی و رانندگی در این شهر از سوی رانندگان به خوبی رعایت می‌شود که خود آنان، یکی از دلایل اصل این امر را سخت گیری شدید پلیس راهنمایی و رانندگی این شهر می‌دانند.

حمل و نقل مردم این شهر با اتومبیل‌هایی شبیه به کاروان که در این جا به "مارشوتکه" معروف است، صورت می‌گیرد که سوار و پیاده شدن به آنها بسیار سخت و مشکل است.

سیستم حمل ونقل عمومی این شهر قادر به پاسخگوی جمعیت آن نیست به نحوی که مسافران، همواره مدت زمان زیادی را برای سوار شدن به اتوبوس سپری می‌کنند و از اینرو به ندرت اتوبوس برای حمل و نقل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نکته جالبی که به نظر می رسد وجود اتوبوس‌های برقی باقی مانده از دوران شوروی است که همچنان در خیابان‌های این شهر به ویژه خیابان رودکی تردد دارند.

در حاشیه خیابان رودکی میدان صدرالدین عینی، موزه "بهزاد"، مهمانخانه های "تاجیکستان"، "پایتخت" و "اوستا"، "وخش"، "پایتخت"، "سیرنا" بازار صدبرگ" قرار دارد.
 
تکدی گری در این شهر امری کمابیش رایج است و بیشتر توسط کسانی که از خارج از دوشنبه به آن وارد شده‌اند، انجام می‌گیرد.

بطور کلی سطح اقتصادی مردم در کشور تاجیکستان پایین است و اختلاف طبقاتی شدیدی وجود دارد ولی نکته جالب کارکردن زنان دوشادوش مردان در بازارها و مغازه‌ها است، زیرا بدون آن امرار معاش برای خانواده‌ها بسیار سخت است.
 
همچنین مردم دوشنبه، مردمی بسیار صبور و آرام هستند و خیلی بندرت دعوا و درگیری در این شهر دیده می‌شود.

علاوه بر بانک‌ها و مراکز تجاری و اقتصادی، کاخ ریاست جمهوری، ساختمان پارلمان، وزارتخانه‌های امور خارجه، کشاورزی، فرهنگ و عدلیه، سازمان مبارزه با فساد اداری، دانشگاه ملی، دانشگاه آموزگاری، دانشگاه طبی، آکادمی علوم، کاخ جامی، مرکز تحقیقات و مطالعات استراتژیک ریاست جمهوری، تلویزیون "سفینه"، انستیتوی میراث خطی و خاورشناسی، میدان امیر اسماعیل سامانی ( موسس سلسله سامانیان که تندیس آن نیز وجود دارد)، کتابخانه ملی، کتابخانه فردوسی، "باغ رودکی" ( که تندیس این شاعر فارسی گوی نیز در آن قرار دارد)، شهرداری دوشنبه، "کاخ وحدت"، " باغ گیاهان" و غیره وجود دارد.

وجه تسمیه خیابان رودکی با توجه به علاقه و شوق تاجیکان به  "ابوعبدالله جعفربن محمدبن حکیم‌بن عبدالرحمن‌بن آدم رودکی" زاده اواسط قرن سوم هجری قمری از شاعران ایرانی دورهٔ سامانی در سدهٔ چهارم هجری قمری برمی‌گردد.

این شاعر نابینا در روستایی به نام بَنُج رودک (پنجکنت در تاجیکستان امروزی) در ناحیه رودک در نزدیکی نخشب و سمرقند به دنیا آمد.

رودکی را نخستین شاعر بزرگ پارسی‌گوی و پدر شعر پارسی می‌دانند.

وی در دربار "امیر نصر سامانی" بسیار محبوب شد و ثروت بسیاری به دست آورد و گفته می‌شود، رودکی در حدود 100 هزار بیت شعر سروده است و درموسیقی، ترجمه و آواز نیز دستی داشته ‌است.

انتهای پیام/ممنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900919000238


نوشته شده توسط : ramin h

نمایش «اتوبوس شب» و «موج زنده» در دانشگاه لندن

یکشنبه 20 آذر 1390   12:02 ق.ظ

نمایش «اتوبوس شب» و «موج زنده» در دانشگاه لندن

خبرگزاری فارس: فیلم‌های «اتوبوس شب» و «موج زنده» در دانشگاه لندن نمایش داده می‌شوند.

خبرگزاری فارس: نمایش «اتوبوس شب» و «موج زنده» در دانشگاه لندن

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری سوره مهر، اولین جلسه نمایش فیلم دانشکده مطالعات شرقی و افریقایی دانشگاه لندن، اختصاص به فیلم «اتوبوس شب» کاری از کیومرث پوراحمد با فیلم‌نامه مشترکی از حبیب احمدزاده خواهد داشت که قرار است ساعت 19 بعدازظهر دوشنبه 12 دسامبر در محل این دانشگاه به نمایش گذاشته شود.

در برنامه ماهانه بعدی پخش فیلم، مستند «موج زنده» به کارگردانی حبیب احمدزاده که درباره فاجعه سقوط ایرباس به دست نیروی دریایی آمریکا ساخته شده، به نمایش درخواهد آمد.

سومین برنامه هم اختصاص به نمایش «جشن کشتی دوستی» خواهد داشت. این فیلم در مورد آیین برگزاری متفاوت سی امین سالگرد جنگ در دو شهر مرزی ایران است که برای اولین بار به دعوت مردم آبادان و خرمشهر از کودکان عراقی شهرهای بصره و فاو، مراسم جشن کشتی دوستی بین کودکان دو ملت بر روی رودخانه مرزی اروند رود برگزار شد.

هر سه اثر از تولیدات سیما فیلم و شبکه دوم سیما است که زیرنویس و ارائه آن به دانشگاه لندن، با همکاری انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس صورت گرفته است.

فیلم اتوبوس شب بر اساس داستان «سی و نه و یک اسیر» از مجموعه «داستان‌های شهر جنگی» حبیب احمد‌زاده است که این کتاب توسط انتشارات سوره مهر به چاپ هفدهم رسیده است.

انتهای پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900919000529


نوشته شده توسط : ramin h

غرش دوباره مرد اول کاراکاس

یکشنبه 20 آذر 1390   12:02 ق.ظ

چاوز و انتخابات سال 2012
غرش دوباره مرد اول کاراکاس

خبرگزاری فارس:رئیس جمهور ونزوئلا با پشتوانه مردمی خود قصد دارد همچنان در راس معادلات سیاسی کاراکاس باقی بماند.در این خصوص ایالات متحده نیز به تقابل خود با هوگو چاوز ادامه می‌دهد.با این حال چاوز انگیزه زیادی جهت ادامه حضور در قدرت دارد

خبرگزاری فارس: غرش دوباره مرد اول کاراکاس

رئیس جمهور ونزوئلا با پشتوانه مردمی خود قصد دارد همچنان در راس معادلات سیاسی کاراکاس باقی بماند.در این خصوص ایالات متحده نیز به تقابل خود با هوگو چاوز ادامه می‌دهد.با این حال چاوز انگیزه زیادی جهت ادامه حضور در قدرت دارد .او نه تنها خود را برنده انتخابات سال 2012 می داند،بلکه خواستار حضور در قدرت تا سال 2031 میلادی است.
رئیس جمهوری ونزوئلا اظهار داشته است که قصد دارد تا سال 2031 در سمت ریاست جمهوری ونزوئلا باقی بماند. چاوز در دیدار با عده‌ای از دانشجویان گفته است که پیش از این قصد داشته در سال 2021 از سمت ریاست جمهوری کنار برود اما از زمانی که اپوزیسیون ادعا کرده «چاور در حال مردن است»، برنامه خود را تغییر داده است و می خواهد در راس معادلات اجرایی کشورش حضوری فعال داشته باشد .
چاوز ابراز اطمینان کرد که در انتخابات آتی ریاست جمهوری در اکتبر 2012 به طور قاطع پیروز شود. بر این اساس انتخابات آتی به دنبال روند تعمیق انقلاب سوسیالیستی برگزار خواهد شد.
مردم ونزوئلا برای ابراز حمایت از هوگو چاوز جهت شرکت در انتخابات سال 2012 تجمع کردند.هزاران نفر از مردم ونزوئلا برای ابراز حمایت از رئیس جمهور «هوگو چاوز» و برنامه او برای شرکت در انتخاب مجدد در سال آینده تجمع کردند. تجمع روز یک‌شنبه یکی از رویدادهای مردمی کمی بود که چاوز 57 ساله پس از بهبودی بیماری سرطان، در ماه‌های اخیر شرکت کرده بود. او عهد کرده است در انتخابات ریاست جمهوری سال 2012 پیروز شود و یک دوره 6 ساله دیگر را جهت تلاش برای سوق دادن ونزوئلا به سوی جامعه گرایی آغاز کند. چاوز مردم ونزوئلا را به تجمع دعوت می‌کرد تا در انتظار مبارزه سختی در سال آینده باشند. وی اظهار داشت مردم ونزوئلا باید افراد مردد را به رای دادن به چاوز تشویق کنند تا اینکه با نامزد تحت حمایت که می‌تواند برنامه‌های اجتماعی او برای فقرا را مختل سازد به مخالفت بپردازند.احزاب مخالف طرح مقدماتی را برای ماه فوریه جهت انتخاب یک نامزد ریاست جمهوری مشترک برنامه ریزی کردند.چاوز در خصوص شرکت خود در انتخابات می گوید:
« سوسیالیسم، سوسیالیسم و بار دیگر سوسیالیسم. ما باید مبارزه با چالش‌های اجتماعی مانند، خشونت، بزهکاری، بی‌عدالتی و خودپرستی را که از گذشته به ارث برده‌ایم، افزایش دهیم. »
این در حالی‌است که ایالات متحده آمریکا به شدت از ادامه حضور چاوز در ونزوئلا هراسان است و سعی دارد به هر نحو ممکن مانع از ادامه حضور وی در قدرت شود.بر اساس اسناد منتشر شده توسط «ویکی لیکس»، سفارت آمریکا در کاراکاس به حزب مخالف دولت AD (اقدام دموکراتیک) ونزوئلا کمک مالی کرده است.
دبیرکل این حزب مخالف دولت «هوگو چاوز»، این موضوع را تکذیب کرد و اظهار داشت: گزارش «ویکی لیکس» شامل نظرات سفیر وقت آمریکا در ونزوئلا نیست، بلکه گزارشی است که یکی از رایزن‌های سفارت آمریکا در سال 2006 تنظیم کرده است. «هنری راموس الوپ»، دبیرکل AD، در این رابطه توضیح داده است که روز 11 ماه مارس سال جاری میلادی دو تن از کارمندان سفارت آمریکا در کاراکاس درخواست کرده بودند با مسئول امور بین‌الملل حزب ملاقات کنند.
آنها در آن ملاقات درباره چنین گزارشی به مسئول امور بین‌الملل حزب ما هشدار داده بودند. دیپلمات‌های آمریکایی که بسیار مضطرب بودند، تاکید کردند که این گزارش‌ها نظر سفارت یا دولت آمریکا نیست. اقدام آمریکا در حمایت از احزاب و گروه‌های مخالف چاوز در ونزوئلا از زمان روی کار آمدن دولت مردمی وی آغاز شده و تا کنون نیز ادامه دارد. چاوز هم اکنون به شدت مراقب تحرکات ایالات متحده است تا مسئله ای مانند کودتای سال 2002 رخ ندهد.ایالات متحده بارها در صدد برکناری چاوز از طریق کودتا و ترور بر آمده اما هر بار در اهداف خود ناموفق بوده است .هوگوچاوز رئیس جمهور ونزوئلابه افشاگریهای خود علیه ایالات متحده آمریکا ادامه می دهد.اما این افشاگریها تنها به رئیس جمهور ونزوئلاختم نمی شود!این روزها بار دیگر همه از دخالت ایالات متحده آمریکا در کودتای ونزوئلاسخن می گویند.کودتایی که در آن چاوز برکنار و البته دوباره به کمک همراهانش به قدرت بازگشت.در این کودتا دولت جرج واکر بوش اهداف معینی را دنبال می کرد اما در نهایت نتوانست به آنچه می خواست دست پیدا کند.هم اکنون دولت باراک اوباما در صدد براندازی دولت چاوز با استناد به ابزارهای گوناگون از جمله تقویت مخالفان داخلی چاوز می باشد. یک محقق و نویسنده آمریکایی در تحقیقات خود نمایان ساخت، اینکه سازمان جاسوسی آمریکا جزئیات طرح کودتای آوریل 2002 را هفته ها پیش از وقوع آن در اختیار داشته است به این دلیل بوده است که افسران کودتاچی و عوامل سیا در امر توطئه با یکدیگر تعامل داشته اند. دکتر «اوا گولینگر»، نویسنده و وکیل آمریکایی ونزوئلایی تبار، با انتشار مقاله ای در پایگاه شخصی اش به افشای حقایق مربوط به کودتای 12 آوریل 2002 در ونزوئلاو تلاش برای ساقط نمودن دولت «هوگو چاوز » پرداخت. به نوشته خانم گولینگر، آنچه در این روز اتفاق افتاد، دقیق طراحی شده بود و عناصر شرکت کننده در آن، همان کسانی بودند که روابط تنگاتنگی با مقامات عالیه دولت ایالات متحده آمریکا داشتند. این نویسنده توانسته است به درستی اجزای حلقه کودتای سال 2002 را به یکدیگر ربط دهد و از دل آن دخالت مستقیم و بدون شک و شبهه ایالات متحده آمریکا استنباط نماید.در هر حال ایالات متحده آمریکا
نمی‌تواند دخالت خود را در کودتای کاراکاس انکار نماید.
این در حالی‌است که چاوز به شدت تحولات مربوط به آمریکای شمالی و دخالت واشنگتن در آمریکای لاتین را دنبال می کند.هدف مشترک دموکراتها و جمهوریخواهان ایالات متحده آمریکا سرکوب دولت هوگوچاوزو بازگرداندن آمریکای جنوبی و مرکزی به دوران وابستگی است.
نویسنده : فرزین صارمی
منبع : روزنامه رسالت 19/09/1390
انتهای پیام /
 منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900919000586


نوشته شده توسط : ramin h

رشوه آمریکا به سازمان ناظر بر انتخابات روسیه برای گزارش تخلف انتخاباتی

یکشنبه 20 آذر 1390   12:02 ق.ظ

ایمیل‌های سازمان گلوس فاش کرد؛
رشوه آمریکا به سازمان ناظر بر انتخابات روسیه برای گزارش تخلف انتخاباتی

خبرگزاری فارس: افشای رد و بدل شدن چند ایمیل بین وزارت امور خارجه آمریکا و سازمان "گلوس"، سازمان مستقل ناظر بر انتخاب روسیه چند روز پیش از انتخابات دوما، روابط آمریکا و روسیه را در خطر تیرگی شدید قرار داده است.

خبرگزاری فارس: رشوه  آمریکا به سازمان ناظر بر انتخابات روسیه برای گزارش تخلف انتخاباتی

به گزارش فارس به نقل از راشاتودی، افشای رد و بدل شدن چند ایمیل بین وزارت امور خارجه آمریکا و سازمان "گلوس"، سازمان مستقل ناظر بر انتخاب  روسیه چند روز پیش از  انتخابات دوما، روابط آمریکا و روسیه را در خطر تیرگی شدید قرار داده است.
 
بنابراین گزارش، پیش از آن که حتی یک رای به صندوق انداخته شود، یک سلسله اتفاقات ثابت کرد که برخی دول خارجی قصد دارند در روند این انتخابات اخلال ایجاد کنند.
 
گلوس که یک سازمان ناظر مستقل انتخاباتی است، 10 سال است که بر انتخابات مختلف روسیه نظارت دارد. این سازمان هفته گذشته به خاطر انتشار برخی نظرسنجی‌های انتخاباتی در زمان ممنوعیت آن 30 هزار روبل جریمه شد. در روسیه 5 روز مانده به انتخابات انتشار نتایج نظرسنجی‌ها ممنوع است.
 
اکنون برخی از مقامات دومای روسیه بر این باورند که دادستانی روسیه باید تحقیقاتی را در خصوص دریافت پول توسط گلوس از "سازمان‌های خارجی" با هدف تاثیرگذاری بر روند انتخابات تحقیق کند.
 
پایگاه خبری روسی "لایف‌نیوز" روز جمعه متن ایمیل‌هایی را منتشر کرده است که حاوی مکاتبات بین وزارت امور خارجه ایالات متحده و گلوس بوده‌اند. در این ایمیل‌ها جزئیات پرداخت پول از سوی وزارت خارجه آمریکا به گلوس برای منحرف کردن روند رای‌گیری از مسیر خود مشخص شده است. لایف‌نیور ادعا می‌کند که به 60 مگابایت از مکاتبات گلوس دسترسی پیدا کرده است. گلوس همواره ادعا می‌کرد که یک موسسه مستقل است.
 
بنابر گزارش فوق، یکی از این نامه‌ها که از سوی "یولیا کاستکینا"، تحلیلگر مالی  USAID برای گلوس ارسال شده است دقیقا شبیه به یک فهرست سفارشات است. در این نامه فهرستی از مستنداتی ارائه شده که USAID از گلوس تقاضا کرده است. در نامه‌های دیگر در خصوص شرایط کار نیز بحث شده است. در یکی از نامه‌ها این سوال مطرح شده است که برای "پیدا کردن یک نقض جعلی قانون انتخابات" چه میزان پول پرداخت خواهد شد؟
 
بنابراین گزارش، در شرایطی که ایالات متحده در مشکلات اقتصادی دست و پا می‌زند، این کشور از اعطای پول به سازمان‌های غیردولتی روس با هدف آنچه ارتقای انتخابات خوانده می‌شود و افشای آن ابایی ندارند. هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا حتی پیش از آنکه سازمان‌های ناظر روسی گزارش خود را در خصوص انتخابات منتشر کنند دست به انتقاد از آن زد. البته ولادیمیر پوتین، نخست‌وزیر روسیه نیز پاسخ‌های تندی برای خانم کلینتون در چنته داشت.
 
گفتنی است مشاجرات شدید بین روسیه و آمریکا بر سر مساله انتخابات با مشاجره بر سر سپر دفاع موشکی ناتو همراه شده و به نظر می‌رسد که دکمه‌ای که برای از سر گیری روابط بین آمریکا و روسیه فشرده شد، هیچ اثری نداشته است.
 
انتهای پیام/ک.صمنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900919000908


نوشته شده توسط : ramin h

نمایشگاه نقاشی «جام وجود» گشایش یافت

یکشنبه 20 آذر 1390   12:02 ق.ظ

نمایشگاه نقاشی «جام وجود» گشایش یافت

خبرگزاری فارس: نمایشگاه نقاشی‌های علی کیانی با عنوان «جام وجود» در گالری ساربان گشایش یافت.

خبرگزاری فارس: نمایشگاه نقاشی «جام وجود» گشایش یافت

به گزارش خبرگزاری فارس، نمایشگاه نقاشی‌های علی کیانی با عنوان «جام وجود» روز گذشته با حضور جمعی از هنرمندان در گالری ساربان گشایش یافت.
نمایشگاه نقاشی های محسن کیانی با عنوان «جام وجود» مجموعه‌ای است از آثاری که در آن عشق، موسیقی، شعر، صلح و آرامش به تصویر کشیده شده است.
این نمایشگاه عصر جمعه 18 آذرماه، با حضور سفیر ایرلند (الیور گروگن)، رایزن فرهنگی ایرلند (شان نورتون)، رایزن فرهنگی گرجستان ( نیکولاز ناخوتسریشویلی)، علی گلستانه، عظیم زرین کوب، حبیب‌الله صادقی، مرتضی حیدری، رسول اولیازاده، محمد محمودی، جمشید سماواتی، امیر شاهرخ فریوسفی، بهرام حنفی، کمال طباطبایی، فرشید شیوا، علی قهرمانی، علی زعیم و... در گالری ساربان افتتاح شد و مورد استقبال قرار گرفت.
آثار به نمایش در آمده در نمایشگاه «جام وجود» که با الهام از غزلیات حافظ و شهر شیراز خلق شده، مضمونی عرفانی دارد. شیراز زادگاه کیانی با باغ‌ها و درختان میوه و مکتبی در نگارگری، آثار هنری رنگارنگ، کاشی‌های تزئینی، موزاییک‌های منبت کاری شده، فرش‌های با شکوه، معماری زیبا و پنجره‌های شیشه‌ای رنگ آمیزی شده کمیاب خود، بستری است برای به وجود آمدن نقاشی‌های هنرمند که دل در گرو عرفان، فرهنگ، شعر و موسیقی دارد.
نقاشی های محسن کیانی در این نمایشگاه به دو دسته تقسیم می‌شود، نیمی با تکنیک رنگ روغن بر روی بوم و نیمی دیگر با همان تکنیک بر روی چوب ارائه شده‌اند. شعر و متن فارسی با ظرافت و پیچیدگی خاصی با رنگ سفید بر روی بوم ها نقش بسته است و گاه به صورت کنده کاری شده روی چوب‌ها که به عنوان بافت و عنصری از عناصر کار در خدمت خلق یک نقاشی به کار رفته شده است.
محسن کیانی درباره آثار به نمایش درآمده در این نمایشگاه گفت: من بسیار به موضوعات چند فرهنگی علاقه دارم و همواره مشتاق بوده ام که درباره فرهنگ ها و سنت های مختلف مخصوصا هنر و معماری پژوهش کنم. آثار من عمیقا تحت تاثیر پیش زمینه ایرانی من است. موضوعات تاریخی، عرفانی و فرهنگی در آثار من مشهود است که تحت تاثیر معنویت و فرهنگ ایرانی است. متعقدم هنر من می تواند حس زیبایی شناسی مردم را ارضا کند و در کنار آن درک آنان از سنت های گوناگون هنر و شرایط انسان ها را تقویت کند. این نقاشی ها دارای جنبه های مختلفی مانند تفکر معنوی، انسانیت، طبیعت و ...است.
با آن که هنرمند در پی روایت داستانی نیست اما نقاشی‌ها راوی قصه‌هایی هستند که گویا پس از خلق اثر آغاز شده است و توسط مخاطب هربار خوانده می‌شود؛ همین نکته است که گاه آثار را به تصویرسازی نزدیک می‌کند اما مهارت کیانی در ترکیب بندی، استفاده از رنگ‌ها و پرداخت به جزئیات همچنان گویای اثری است روایت کننده همچون نگارگری و آثارمکتب قهوه خانه که مکاتبی اصیل از نقاشی ایرانی را شامل می‌شوند.
فروش 15 میلیون تومانی آثار در شب اول نمایشگاه، نشانه‌ای است از اقبال عمومی به پرداختن به هنر و فرهنگ اصیل ایرانی؛ 30 اثر به نمایش درآمده در نمایشگاه «جام وجود» تا 25 آذرماه، همه روزه غیر از سه شنبه ها از ساعت 16 تا 20 در معرض دید هنردوستان خواهد بود.
انتهای پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900919000528


نوشته شده توسط : ramin h

پخش برنامه «با ما اینجا» از جمعه‌ها به پنجشنبه‌ها منتقل شد

یکشنبه 20 آذر 1390   12:02 ق.ظ

با اضافه شدن بخش تلنگر؛
پخش برنامه «با ما اینجا» از جمعه‌ها به پنجشنبه‌ها منتقل شد

خبرگزاری فارس: برنامه زنده «با ما اینجا» با اضافه شدن بخش تلنگر، به جای روزهای جمعه؛ پنجشنبه شب‌ها پخش می‌شود.

خبرگزاری فارس: پخش برنامه «با ما اینجا» از جمعه‌ها به پنجشنبه‌ها منتقل شد

محمود محمودی تهیه کننده برنامه با ما اینجا در گفت‌وگو با خبرنگار رادیو و تلویزیون فارس با اعلام مطلب فوق گفت: از زمانی که برنامه روی آنتن شبکه تهران رفته است، خوشبختانه هم مسولان از نتیجه کار راضی هستند و هم مخاطبان توانسته‌اند ارتباط خوبی را با برنامه ایجاد کنند که به همین دلیل با اضافه کردن آیتم‌های جدید سعی در جذاب‌تر کردن برنامه داریم.
وی افزود: یکی از تغییرات برنامه عوض شدن زمان پخش از روز جمعه به روزهای پنجشنبه در ساعت 10شب است که قطعا مخاطبان بیشتری می‌توانند با برنامه ارتباط برقرار کنند.
این تهیه‌کننده تلویزیون خاطرنشان کرد: در برنامه «باما اینجا» ما به طور کلیبه اطلاع رسانی در خصوص برنامه‌های شبکه تهران می‌پردازیم که شامل گفت‌وگو باعوامل برنامه‌های شبکه و حضور در پشت صحنه برنامه و تهیه‌گزارش از روند تولید آنها است.
محمودی در خاتمه اظهار داشت: همچنین برای جذاب‌تر شدن برنامه به تازگی آیتمی را با نام «تلنگر» و با اجرای محمد مقدم اضافه کرده‌ایم که در این آیتم با حضور در لوکیشن‌ برنامه به صورت مستقیم انتقادات بینندگان را به عوامل انتقال و از آنها نیز پاسخ مناسب دریافت می‌کنیم.
براساس این گزارش،برنامه تلویزیونی «با ما اینجا» کاری از واحد پخش شبکه تهران است که به تهیه گزارش از برنامه‌های جدید و روتین شبکه، سریالها، برنامه‌های زنده، پشت صحنه سریالها و برنامه‌های ترکیبی، نظرسنجی از برنامه‌ها، مصاحبه با بازیگران و عوامل برنامه‌ها می‌پردازد. مجری این برنامه زهرا عاملی است و محمود محمودی تهیه آن را به عهده‌دارد.
انتهای پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900919000778


نوشته شده توسط : ramin h

تداوم بحران منطقه یورو پیامدهای سنگینی برای پنتاگون دارد

یکشنبه 20 آذر 1390   12:01 ق.ظ

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا:
تداوم بحران منطقه یورو پیامدهای سنگینی برای پنتاگون دارد

خبرگزاری فارس: رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در جلسه‌ای در یکی از اندیشکده‌های آمریکا هشدار داد که تداوم بحران منطقه یورو به ناآرامی‌های اجتماعی در اروپا منتهی می‌شود و پیامدهای سنگینی برای پنتاگون دارد.

خبرگزاری فارس: تداوم بحران منطقه یورو پیامدهای سنگینی برای پنتاگون دارد

به گزارش فارس به نقل از شبکه الجزیره، ژنرال "مارتین دمپسی" رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در نشستی به میزبان اندیشکده "شورای آتلانتیک" هشدار داد که بر این باور است که منطقه یورو در خطر بزرگی است و هرگونه سقوط منطقه یورو پیامدهای سنگینی برای پنتاگون خواهد داشت و حتی برنامه تسلیحاتی این کشور را تهدید می‌کند.
 
وی تصریح کرد که ارتش آمریکا در معرض خطر هرگونه از هم گسیختگی منطقه یورو است و در صورت ادامه بحران مالی در منطقه یورو، بحران اجتماعی و ناآرامی‌های مدنی به وجود می‌آید و از هم گسیختگی اتحادیه اروپا نیز ممکن است رخ دهد.
 
بر اساس این گزارش، ارتش آمریکا بیش از ۸۰ هزار نظامی و ۲۰ هزار پیمانکار در اروپا دارد که اکثر آنها در آلمان مستقر هستند.

دمپسی همچنین به جنگنده‌های "اف ۳۵" اشاره کرد که آمریکا به همراه شرکای خود از جمله انگلیس و ایتالیا در حال توسعه آن است و هشدار داد که بحران یورو می‌تواند ساخت این جنگنده‌ها را نیز به خطر اندازد و این امر می‌تواند هزینه‌ هواپیماهای آمریکایی را در شرایطی افزایش دهد که بودجه‌ دفاعی این کشور به دلیل بحران مالی کاهش داشته است.
انتهای پیام/ف.صمنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900919000916


نوشته شده توسط : ramin h

انتشار کتاب‌های دینی 20درصد رشد و ترجمه‌ها 8 درصد کاهش داشته است

یکشنبه 20 آذر 1390   12:01 ق.ظ

گزارش کتاب‌های منتشر شده طی هفت ماه گذشته؛
انتشار کتاب‌های دینی 20درصد رشد و ترجمه‌ها 8 درصد کاهش داشته است

خبرگزاری فارس: معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از رشد 20 درصدی کتاب‌های دینی در هفت ماهه سال جاری خبر داد.

خبرگزاری فارس: انتشار کتاب‌های دینی 20درصد رشد و ترجمه‌ها 8 درصد کاهش داشته است

به گزارش خبرگزاری فارس، بهمن دری معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تعداد کتاب‌های منتشر شده در هفت ماه نخست سال 1390 را 32319 عنوان اعلام کرد و گفت: تعداد عناوین کتاب‌های امسال نسبت به سال گذشته در مدت مشابه رشدی نداشته است، اما به دلیل حمایت‌‌های به‌عمل آمده در هفت ماه سال جاری بیشترین تعداد کتاب‌ها با 6302 عنوان در موضوع دین بوده است و بیشترین افزایش نسبت به سال گذشته در رده دین با 20 درصد رشد بوده است.

دری خاطرنشان کرد: در همین دوره زمانی بیشترین شمارگان با 800/842/32 نسخه به موضوع دین اختصاص دارد. بیشترین کاهش شمارگان در کل موضوع آموزش و کمک درسی بوده است.
 
معاون امور فرهنگی افزود: شمارگان کل کتاب‌های این رده 38 درصد کاهش یافته است که نشانگر پیامدهای سیاست‌های جدید معاونت فرهنگی در عرصه مهار افزایش کتاب‌های کمک درسی است که از نکته‌های بسیار مثبت این آمار است. البته درصد کاهش تعداد کتاب‌های صرفاً کمک درسی امسال نسبت به سال گذشته 93 درصد بوده است.

وی، یکی دیگر از شاخص‌های آمار هفت ماهه سال 90 افزایش سه درصدی کتاب‌های تألیفی و کاهش 8 درصدی کتاب‌های ترجمه شده دانست.

معاون وزیر ارشاد ادامه داد: همچنین میانگین قیمت هر صفحه کتاب 10 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

دری گفت: کتاب‌های دین و دفاع مقدس به ترتیب پرفروش‌ترین کتاب‌های هفت ماه اخیر بوده‌اند و قیمت کل کتاب‌های منتشر شده در این مدت 729/917/487/3 ریال بوده است.
انتهای پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900919000728


نوشته شده توسط : ramin h