تبلیغات
پایگاه خبری مرصاد - رشت شهر باران‌های نقره‌ای گیلان

جستجو

 

رشت شهر باران‌های نقره‌ای گیلان

شنبه 27 اسفند 1390   11:16 ب.ظ

جاذبه‌های دیدنی گیلان/
رشت شهر باران‌های نقره‌ای گیلان

خبرگزاری فارس: رشت شهر باران‌های نقره‌ای در وسیع‌ترین بخش دلتای رودخانه سفیدرود واقع است که امتیازهای بالایی دارد.

خبرگزاری فارس: رشت شهر باران‌های نقره‌ای گیلان

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، شهر رشت به‌عنوان مرکز گیلان در جلگه مرکزی گیلان و در وسیع‌ترین بخش دلتای رودخانه سفیدرود با ارتفاع متوسط 8 متر از سطح دریاهای آزاد و فاصله 330 کیلومتری شمال باختری تهران و انتهای راه اصلی درجه یک قزوین به انزلی واقع شده است.

رشت با داشتن مساحتی بالغ بر 12 هزار کیلومتر مربع دارای 6 بخش مرکزی، خمام، خشکبیجار، سنگر، کوچصفهان، لشت‌نشا و شش شهر و 18 دهستان هر ساله پذیرای تعداد زیادی از مسافران نوروزی و هموطنان است.

حاجی بکنده، نوشر، چاپارخانه، چوکام، کته‌سرخمام، اسلام‌آباد، سراوان، لاکان، سنگر، بلسبنه، کنارسر، گفشه، پسیخان، پیربازار، حومه، جیرهنده، علی‌آباد زیباکنار و لولمان از جمله دهستان‌های رشت هستند که توسعه و عمران این شهر موجب کوتاهی فاصله بین مرکز شهر تا این دهستان‌ها شده است.

به استثنا منجیل و رودبار که شهرهای بین راهی گیلان هستند، رشت مهمترین شهری است که در دروازه ورودی استان قرار دارد و این موقعیت جغرافیایی برای رشت امتیاز بالایی محسوب می‌شود.

در دوران صفویه مرکز گیلان «بیه‌پس» از فومن به رشت منتقل شد و این امر موجب افزایش اهمیت بیش از پیش این شهر شد.

رشت را در گذشته دارالعماره یا دارالمرز می‌نامیدند زیرا این شهر در قدیم نه تنها راه ارتباطی و بازرگانی ایران از طریق بندر انزلی به اروپا محسوب می‌شد بلکه از زمان شاه عباس دوم تا اواخر حکمت قاجاریه شهر رشت مرکز تجارت بزرگی نیز بوده است که این مسئله هنوز از وجود کاروانسراهای بزرگ در مرکز و بازار این شهر مشهود است.

در گذشته کاروان‌هایی برای خرید ابریشم در رشت توقف می‌کردند تا کالاهای خود را از این طریق به بنادر دریای مدیترانه ارسال کنند.

در حال حاضر نیز ساکنان رشت به زبان گیلکی با لهجه «بیه‌پس» تکلم می‌کنند و به مشاغل خدماتی، تجاری و صنعتی اشتغال دارند که علاوه بر آن شالیکاری نیز از عمده‌ترین فعالیت‌های روستاییان این خطه به شمار می‌رود.

مجسمه میرزا کوچک خان جنگلی سردار شجاع گیلان که برای آزادی و سربلندی گیلان رشادت‌های زیادی به خرج داده در بدو میدان ورودی شهرداری این رشت هر ساله چشم هر ایرانی مسافر آزاده، شجاع و مبارز را به خود خیره می‌کند و او را به یاد مردان شهادت‌طلب گیلانی و ایرانی می‌اندازد.

عمارت کلاه فرنگی، عمارت شهرداری، عمارت پست خانه، موزه رشت، خانه قدیمی، کتابخانه ملی رشت، خانه ابریشمی، کاروانسرای لات، موزه میراث روستایی، خانه جهانگردی، پارک قدس رشت، بوستان ملت، پارک دانشجو و کلیسای ارامنه از جمله جاذبه‌های گردشگری تاریخی این شهر هستند.

مقبره متبرکه خواهر امام رضا (ع)، بقعه امامزاده هاشم بن محمد از نوادگان امام علی (ع)، مساجد صفی و حاج صمدخان، بقاع متبرکه آقا سید عباس و آقا سید ابراهیم، مقبره دانای علی، بقعه بی‌بی رقیه، آرامگاه و خانه میرزا کوچک خان جنگلی در سلیمانداراب نیز از اماکن مذهبی رشت هستند.

منطقه جلگه‌ای عینک، مناطق جلگه‌ای سپیدرود و سراوان، منطقه ساحلی حاجی بکنده نیز از مناطق نمونه گردشگری رشت هستند که هر ساله با آغاز فصل گرما پذیرای مسافران بسیار زیادی از سراسر کشورمان است.

آستانه‌اشرفیه و بندر انزلی نزدیک‌ترین شهرهای گیلان به رشت هستند که هر یک با داشتن گنجینه‌های سرشاری از طبیعت و تمدن گیلان می‌توانند میزبانان بسیار خوبی برای مسافران نوروزی باشند.

انتهای پیام/ح10/پ3003


نوشته شده توسط : ramin h