تبلیغات
پایگاه خبری مرصاد - گلپایگان، نگین 7 هزار ساله غرب اصفهان

جستجو

 

گلپایگان، نگین 7 هزار ساله غرب اصفهان

یکشنبه 28 اسفند 1390   12:16 ق.ظ

فارس گزارش می‌دهد
گلپایگان، نگین 7 هزار ساله غرب اصفهان

خبرگزاری فارس: گلپایگان نگینی در غرب استان اصفهان با قدمت 7 هزار ساله آماده پذیرایی مهمانان نوروزی از سراسر کشور است.

خبرگزاری فارس: گلپایگان، نگین 7 هزار ساله غرب اصفهان

به گزارش خبرگزاری فارس از گلپایگان، این شهر 5 هزار و 225 سال پس از هبوط آدم توسط همای چهره‌آزاد، دختر بهمن کیانی (بهمن درازدست) پور اسفندیار رویین تن که به تخت پادشاهی جلوس کرده بود، ساخته شد.

رئیس میراث فرهنگی و گردشگری گلپایگان درباره پیشینه گلپایگان گفت: براساس شواهد باستان‌شناسی و بررسی‌های انجام گرفته بر روی سنگ‌نوشته‌های تاریخی، سابقه سکونت انسان اولیه در دشت گلپایگان به حدود 7 هزار سال پیش می‌رسد اما آغاز شهرنشینی را باید هم‌زمان با اواسط حکومت سلسله هخامنشی دانست.

مهدی نوبخت افزود: از سال 1320 به بعد با ساخته شدن سد گلپایگان، توسعه آموزش و پرورش و احداث دانشسرای مقدماتی، اقداماتی در راستای توسعه گلپایگان انجام شد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز با اجرای پروژه‌هایی مانند کارخانه پنیر، مجموعه تولیدات قطعات خودرو، توسعه کشاورزی و دامپروری، احداث شهرک صنعتی، مجموعه تاریخی ارگ گوگد، احداث سد کوچری و مراکز آموزش عالی، گلپایگان چهره دیگری به خود گرفت.

وی گفت: مذهب اکثریت مردم گلپایگان پس از اسلام شافعی بوده است، در گلپایگان سالیان دراز یهودیان با صلح و صفا زندگی می‌کرده‌اند و بازار، محله و مراسم سنتی خودشان را داشته‌اند، گلپایگان در جنگ هشت ساله با عراق 360 شهید و 800 جانباز تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.

رئیس میراث فرهنگی و گردشگری گلپایگان ادامه داد: شهرستان گلپایگان با پهنه‌ای حدود 2 هزار و 421 کیلومترمربع در غرب استان اصفهان واقع شده و ارتفاع آن از سطح دریا یک ‌‌هزار و 924 متر است.

وی گفت: گلپایگان یکی از شهرستان‌های استان اصفهان است که از شمال به شهرستان محلات و خمین، از جنوب به شهرستان خوانسار، از شرق به شهرستان میمه و از غرب به شهرستان الیگودرز محدود می‌شود، فاصله گلپایگان تا اصفهان 186 کیلومتر و میانگین بارندگی سالانه 300 میلی‌متر است.

نوبخت بیان داشت: عمده فعالیت مردم گلپایگان کشاورزی، دامپروری، صنایع دستی و فعالیت‌های صنعتی است، فرآورده‌های کشاورزی مانند گندم، جو، حبوبات، سیب‌زمینی و میوه‌های مختلف دارد و تولیدات لبنی این منطقه در کشور منحصر به فرد است.

وی تصریح کرد: صنایع دستی این شهر قالب‌بافی، گلیم‌بافی، منبت‌کاری، گیوه‌دوزی و جاجیم است و هنر منبت‌کاری از زمان‌های گذشته در این شهر زبان‌زد خاص و عام بوده است.

رئیس میراث فرهنگی و گردشگری گلپایگان بیان داشت: از دیرباز گلپایگان به داشتن رجال و علمای برجسته مشهور بوده است که می‌توان به آیت‌الله گلپایگانی(ره)، آیت‌الله العظمی سیدجمال‌الدین گلپایگانی(ره)، آیت‌الله شیخ علی و لطف‌الله صافی(ره) اشاره کرد.

وی به آثار تاریخی شهرستان اشاره کرد و افزود: شهرستان گلپایگان دارای بناهای تاریخی متعددی است و حدود 200 اثر تاریخی با ارزش شناسایی شده است و از این تعداد 22 اثر به ثبت آثار ملی در آمده است، مسجد جامع گلپایگان از مساجد مهم تاریخی دوران سلجوقی و از مساجد بزرگ ایران زمین بوده که در سال 508 هجری قمری در دوران حکومت ابوشجاع محمد بن ملک شاه سلجوقی بنا شده است.

نوبخت اظهار کرد: مناره شهر گلپایگان در زمره بلندترین مناره‌های قرن پنجم هجری قمری است، این مناره با قدمتی حدود 900 سال در برابر عوامل طبیعی (زلزله، باد، باران، سرما و گرما) هم‌چنان سرفراز برجای مانده است.

وی به بازار چهارسوق اشاره کرد و افزود: بازار سنتی گلپایگان با دهانه‌ای وسیع و طاق‌بندی و سقف ضربی آجری سبک بناهای سلجوقی را دارد، این بازار از یک سو به مناره و از سوی دیگر به مسجد جامع شهر راه دارد.

رئیس میراث فرهنگی و گردشگری گلپایگان تأکید کرد: بنای سیدالسادات مربوط به دوران هشتم هجری است و دارای ایوان و غرفه‌های دو طبقه و گنبدی به بلندی 9 متر است و سه تن از فرزندان امام موسی کاظم(ع) در آنجا مدفون هستند.

وی گفت: بقعه 17 تن از ابنیه تاریخی قرن 11 هجری قمری است و در زمان شاه عباس اول صفوی ساخته شده است، بقعه این امام‌زاده مربوط به معماری عهد صفویه است و دارای کاشی‌کاری معرق، منقوش و دارای کتیبه به خط کوفی است.

نوبخت به ارگ تاریخی گوگد اشاره و بیان کرد: از بناهای بزرگ خشت و گل ایران است و زمان ساخت آن به حدود چهار قرن پیش می‌رسد، این بنا پس از بازسازی هم‌اکنون به عنوان مهمان‌سرا با امکانات مدرن شامل سوئیت‌های زیبا، رستوران و چای‌خانه سنتی بوده و پذیرای گردشگران داخلی و خارجی است.‌

وی افزود: یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری و توریستی گلپایگان منطقه کوچری است که به لحاظ عبور رودخانه گلپایگان از این محل به یکی از نقاط زیبا و چشم‌نواز گلپایگان تبدیل شده است.

رئیس میراث فرهنگی و گردشگری گلپایگان به برنامه‌های میراث فرهنگی و گردشگری گلپایگان در آخرین روزهای سال 90 و ابتدای سال 91 اشاره کرد و بیان داشت: سه چادر در مبادی ورودی شهر (ابتدای جاده خوانسار به گلپایگان، ابتدای جاده موته به گلپایگان و ابتدای جاده خمین به گلپایگان)، توزیع بسته‌های فرهنگی شامل بروشورهای میراث فرهنگی، شهرداری و هلال‌احمر از برنامه‌های ویژه میراث فرهنگی و گردشگری گلپایگان است.

نوبخت تأکید کرد: تهیه تیزر تبلیغاتی آثار تاریخی و تبلیغات نمایشگاه با تلویزیون شهری، نظافت و مراقبت فضاها و اماکن تاریخی شهرستان، برپایی نمایشگاه و فروشگاه صنایع دستی در دو نقطه شهر (ارگ تاریخی گوگد و محوطه مناره سلجوقی) از تاریخ 27 اسفندماه تا 13 فروردین‌ماه سال 91 از دیگر برنامه‌های ویژه نوروز است.

وی اضافه کرد: کارکنان میراث فرهنگی از تاریخ 26 اسفندماه تا 13 فروردین 91 آماده خدمت به هم‌وطنان و گردشگران هستند.

رئیس میراث فرهنگی و گردشگری گلپایگان به دیگر وظایف این نمایندگی اشاره کرد و گفت: در ورودی‌های اصلی شهر از مسافران نوروزی آمارگیری به عمل می‌آید و تعداد دقیق مسافران نوروزی به شهرستان پس از پایان تعطیلات اعلام می‌شود.

وی ادامه داد: توسط انجمن میراث فرهنگی شهرستان گلپایگان نرم‌افزار گردشگری طراحی و تهیه شده است و این نرم‌افزار به صورت بلوتوث توزیع می‌شود.

نوبخت یادآور شد: در طول ایام نوروز توسط نیروهای نمایندگی میراث فرهنگی و گردشگری در اماکن تاریخی مانند مسجد جامع، مناره سلجوقی، امام‌زاده 17 تن و ارگ تاریخی گوگد توضیحات تاریخی برای گردشگران ارائه می‌شود. 

به گزارش فارس، به لحاظ مرغوبیت گوشت گوسفند در این منطقه موجب شده است که کبابی‌های زیادی در سطح شهر به این کار اشتغال داشته باشند و کباب گلپایگان از این نظر در منطقه و کشور زبان‌زد شده است و همه روزه مهمانان زیادی برای صرف غذا به این شهر می‌آیند تا در کنار دیگر جاذبه‌های تاریخی و گردشگری از طعم واقعی کباب لذت ببرند.

فرمانده پلیس راه گلپایگان به موته در زمینه آمادگی پلیس‌راه در ایام سال نو تصریح کرد: طرح نوروزی پلیس راه هم‌زمان در سراسر کشور از 25 اسفندماه آغاز و تا 15 فروردین‌ماه سال 91  ادامه دارد.

محمد حق‌پرست به رانندگان توصیه کرد: پیش از مسافرت روغن ترمز، چراغ‌ها و لاستیک‌های خودرو را بازدید و زنجیر چرخ و وسایل ایمنی در خودرو داشته باشند تا در حین سفر مشکلی پیش نیاید.

رئیس جمعیت هلال‌احمر گلپایگان نیز درباره آمادگی جمعیت هلال‌احمر گفت: دو پایگاه امداد و نجات هلال‌احمر از 25 اسفند تا 15 فروردین سال 91 به صورت شبانه‌روزی آماده خدمت‌رسانی به هم‌وطنان هستند.

حمیدرضا کریمیان بیان کرد: پایگاه امداد و نجات دائمی هلال‌احمر جنب پلیس‌راه موته به گلپایگان قرار دارد و این پایگاه مجهز به آمبولانس، ست نجات و چهار امدادگر است. 

وی در ادامه به پست سیار هلال‌احمر در محور خمین به گلپایگان اشاره کرد و گفت: این پایگاه موقت از ساعت 8 صبح تا 8 شب آماده خدمت‌رسانی به هم‌میهنان عزیز است و یک آمبولانس و چهار امدادگر آموزش دیده نیز در این محور حضور دارند.

رئیس جمعیت هلال‌احمر گلپایگان تصریح کرد: با فرا رسیدن ایام نوروز و مسافرت‌های نوروزی دو پایگاه اطلاع‌رسانی مسافران نوروزی یکی در جنب پلیس‌راه موته به گلپایگان و دیگری در محور پاسگاه انتظامی خمین به گلپایگان ایجاد می‌شود.

انتهای پیام/ح10/ط4000


نوشته شده توسط : ramin h