تبلیغات
پایگاه خبری مرصاد - استقبال آمریکا از اقدام سوئیفت برای قطع خدمات به بانک‌های ایران

جستجو

 

استقبال آمریکا از اقدام سوئیفت برای قطع خدمات به بانک‌های ایران

جمعه 26 اسفند 1390   09:14 ب.ظ

وقتی دشمن خوشحال می‌شود؛
استقبال آمریکا از اقدام سوئیفت برای قطع خدمات به بانک‌های ایران

خبرگزاری فارس: وزرات دارایی آمریکا از اقدام سوئیفت برای قطع همکاری با بانکها و نهادهای مالی ایرانی که مشمول تحریمهای اتحادیه اروپا و آمریکا هستند ، استقبال کرد.

خبرگزاری فارس: استقبال آمریکا از اقدام سوئیفت برای قطع خدمات به بانک‌های ایران

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اینترنتی رویترز دیوید کوهن ، معاون وزیر دارایی آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی، در بیانیه ای تاکید کرد، واشنگتن از اقدام سوییفت برای قطع ارائه خدمات به بانک های ایرانی مشمول تحریم استقبال می کند.

بر اساس این گزارش، موسسه خدماتی سوییفت اعلام کرد: کلیه خدمات خود به آن دسته از بانک ها و نهادهای مالی ایرانی که مشمول تحریمهای اتحادیه اروپا و آمریکا هستند، را از روز شنبه 17 مارس قطع می کند.

دیوید کوهن همچنین اقدام اتحادیه اروپا برای صدور دستور قطع هرگونه ارائه خدمات مالی به افراد و نهادهای مالی ایران که مورد تحریم هستند، مورد حمایت قرار داده است.

معاون وزیر دارایی آمریکا همچنین افزود: تصمیم سوئیفت بیانگر اجماع رو به افزایش بین المللی است، تا فشارها بر جمهوری اسلامی ایران به طور اساسی افزایش یابد. 

کوهن افزود: باتوجه به تحریم های آمریکا ، اتحادیه اروپا و دیگر کشورها، اقدام سوییفت انزوای بانک‌های مورد تحریم ایران را در سیستم مالی بین المللی تشدید خواهد کرد.

مقر انجمن ارتباطات میان بانکی جهانی(سوئیفت) در بروکسل است. سوییفت یک کد شناسایی ویژه برای بانکها و موسسات مالی بین المللی است که از طریق آن می توانند نقل و انتقال پول برای خرید و فروش کالا و خدمات را انجام دهند.

این کد بزرگترین و مهمترین سیستم ارتباط الکترونیکی جهان برای بانکهاست.

ایران یکی از استفاده کنندگان از این سیستم است و قطع ارتباط با سوئیفت باعث خواهد شد که ایران یکی از مسیر های اصلی تجارت با دنیا را از دست بدهد .

بانکهای ایرانی بخش بزرگی از مبادلات تجاری خود را با استفاده از همین سیستم انجام می دهند.

در سال 2010 میلادی  ، حداقل 19 بانک و 25 موسسه مالی متعلق به ایران دو میلیون مبادله پولی و مالی برون مرزی را از طریق سوییفت انجام داده اند.

بانک های صادرات، پست، ملت و سپه که پیش از این توسط امریکا مورد تحریم قرار گرفته اند، شامل اقدام قطع ارتباط با سوییفت خواهند شد.

انتهای پیام/


نوشته شده توسط : ramin h