تبلیغات
پایگاه خبری مرصاد - کرمان با 650 اثر تاریخی پذیرای مهمانان نوروزی است

جستجو

 

کرمان با 650 اثر تاریخی پذیرای مهمانان نوروزی است

یکشنبه 21 اسفند 1390   11:04 ب.ظ

جاذبه‌های گردشگری کرمان ـ 4
کرمان با 650 اثر تاریخی پذیرای مهمانان نوروزی است

خبرگزاری فارس: استان کرمان با ثبت ملی بیش از 650 اثر و بنای تاریخی پذیرای گردشگران و مسافران نوروزی است.

خبرگزاری فارس: کرمان با 650 اثر تاریخی پذیرای مهمانان نوروزی است

به گزارش خبرگزاری فارس از کرمان، پهناورترین استان ایران از ادوار مختلف تاریخ پذیرای انبوه اتفاقات دیدنی و شنیدنی، افتخار‌آمیز، شادی‌آفرین و غم‌بار بوده است، ‌دیار کریمان به درستی گنجینه تاریخ است و از هر دوره و زمانی بناهایی به یادگار دارد.

کرمان با وجود ناملایمات بسیاری که از روزگاران دور و نزدیک دیده همچنان مغرور و پرافتخار خودنمایی می‌کند و منتظر زمانی است که جایگاه شایسته خود را باز یابد، توانایی‌های فراوان طبیعی و تاریخی می‌تواند مقصد سلایق مختلف گردشگری و توریستی واقع شود.

دیار کریمان که از شمال به استان‌های خراسان جنوبی و یزد از جنوب به استان هرمزگان، از شرق به استان سیستان و بلوچستان و از غرب به استان فارس محدود می‌شود، ‌با 181 هزار و 714 کیلومتر مربع وسعت، 11 درصد از مساحت کل کشور را به خود اختصاص داده است.

طبق آخرین تقسیمات کشوری در حال حاضر استان کرمان شامل 23 شهرستان و بیش از 70 بخش، حدود 3 میلیون نفر جمعیت دارد.

این وسعت جغرافیایی زمینه درخشش آثار باستانی کهن مانند ارگ بم و تپه‌های کنار صندل جیرفت، آثار طبیعی مانند کلوت‌ها، دامنه‌های لاله‌زار‌ و ییلاق‌ها، آثار منحصر به فرد تاریخی مانند باغ شاهزاده، آستانه شاه نعمت‌الله ولی و گنبد جبلیه، صنایع دستی خاص مانند قالی و پته و محصولات کشاورزی ارزشمندی مانند خرما، پسته و مرکبات فراهم کرده است.

استان کرمان با داشتن تعداد بی‌شماری بنای تاریخی و ثبت ملی 650 اثر شاخص، آغوش گرم و سفره رنگین خود را برای پذیرایی از گردشگران و مسافران نوروزی از سراسر میهن اسلامی آماده کرده است.

فرهنگ‌، تاریخ‌، تمدن کهن و تنوع آب و هوایی کرمان زمینه حضور بی‌شمار گردشگران را از دورترین نقاط ایران و سایر کشورها به عنوان یکی از مقاصد اصلی گردشگران فراهم کرده است.

*مجموعه گنجعلیخان کرمان

مجموعه گنجعلیخان کرمان به عنوان یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این استان مشتمل بر میدان، بازار، حمام، ضرابخانه، مدرسه، مسجد، چهارسوق و آب‌انبار اثر به جای مانده از دوران صفویه به دست استاد زبردست سلطان محمد معمار یزدی بنا شده و انسان را به شگفتی وا می‌دارد.

 

*‌بازار کرمان

پیکره به هم تنیده بازار در مرکز بافت قدیم کرمان مظهر زیبایی از ادوار گذشته است.

بازار کرمان یکی از مهم‌ترین بازارهای ایرانی به شمار می رود که مجموعه‌های با ارزشی را از جمله گنجعلیخان، ابراهیم‌خان، وکیل و بازار‌های میدان ارگ، بازار سرتاسری کرمان، بازار مسگری، بازار ارگ، بازار اختیاری، بازار مظفری، سرای گلشن و ... را در خود جای داده است.

 

*آستانه شاه نعمت‌الله ولی ماهان

آستانه شاه نعمت‌الله‌ولی با هفت قرن قدمت از آثار باشکوه و دیدنی ایران به شمار می‌رود که زیارتگاه اهل دل و  معیادگاه شوریدگان وادی عشق است.

شاه‌ولی عارف، ادیب و شاعر بزرگ قرن هشتم و معاصر حافظ لسان‌الغیب بوده و اشعار ایشان مورد توجه خاص حافظ واقع شده است.

 

*باغ شاهزاده ماهان

 

این باغ زیبا با بیش از یک قرن قدمت و پیشینه تاریخی در دامان کوه‌های سر به فلک کشیده هزار به وسیله عبدالحمید میرزا فرمانروا ناصرالدوله شاهزاده قاجار بنا شده است.

وجود خاک حاصل‌خیز، آفتاب لازم، وزش باد ملایم و نسیم و دسترسی به آب قنات تیگران امکان ایجاد باغی در مقیاس 5.5 هکتار را در گستره‌ای خشک و بی‌آب و علف، معجزه گونه فراهم ساخته است.

باغ شاهزاده در محدوده‌ای مستطیل شکل بنا شده و حصاری بلند آن را از جو نامساعد اطراف جدا می‌سازد و بناهای این باغ شامل کوشک اصلی، سر درب خانه در مدخل باغ، اطاق‌های زندگی و پذیرایی، بناهای خدماتی، ورودی‌های فرعی باغ، دید روهای ممتد است. 

باغ شاهزاده در تیر ماه سال ۱۳۹۰ به ثبت جهانی یونسکو رسیده است.

 

*پناهگاه حیات وحش خَبر و روچون

این پناهگاه در 67 کیلومتری جنوب شهرستان بافت واقع شده و از مناطق نمونه گردشگری استان کرمان به شمار می‌رود.

مساحت این منطقه حدود 169 هزار و 200 هکتار تعیین و در سال 54 در فهرست مناطق حفاظت شده سازمان ملل اعلام شده و 110 هزار هکتار از مساحت پناهگاه حیات وحش خَبر و روچون با عنوان پارک ملی ارتقا یافته است.

این منطقه زیستگاه پستاندارانی مانند پلنگ، گربه، کل و بز، قوچ و میش، شغال، کفتار، گراز، گرگ، آهو، خرگوش و ... است و انواع پرنده‌های شکاری از جمله عقاب طلایی، عقاب دو برادر، هما، کرکس در این پناهگاه زندگی می‌کنند. 

 

*لاله‌زار بردسیر

منطقه بکر طبیعی لاله‌زار در 75 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان بردسیر در منطقه‌ای کوهستانی واقع شده و باغستان‌های زیبا و متعدد، مزارع گل سرخ، تنوع شگفت‌انگیز پوشش گیاهی و هم‌جواری با آب گرم معدنی، این منطقه را به یکی از جاذبه‌های مهم گردشگری بهار و تابستان بدل کرده است.

 

*ارگ بم

ارگ تاریخی بم، بزرگ‌ترین بنای خشت و گلی جهان 2 هزار و 500 ساله قدمت دارد و یکی از مهم‌ترین بناهای باستانی ایران به شمار می‌رود که نشان از اوج تمدن و توانایی ایرانیان در معماری و توسعه اجتماعی و فرهنگی دارد.

این مجموعه از چهار قسمت و 38 برج دیده‌بانی تشکیل می‌شده و مصالح اصلی بنا خشت خام، گل رس و کاه است و در سازمان یونسکو به ثبت جهانی رسیده است.

زلزله پنج دی ماه سال 82 موجب ویرانی این مجموعه بی‌نظیر شد و اکنون کارشناسان متعددی از سراسر جهان برای بازسازی این بنای تاریخی در حال تلاش و فعالیت هستند.

با تلاش سازمان‌های متعدد و میراث فرهنگی در حال حاضر امکان بازدید از این بنا فراهم شده و حتی ویرانه‌های ارگ گردشگران و جهانگردان بسیاری را به خود جذب می‌کند.

 

*ییلاق دلفارد

ییلاق دلفارد از دیگر ییلاق‌های زیبا، شگفت‌انگیز و طبیعی استان کرمان در 30 کیلومتری مسیر جیرفت ـ ساردوئیه واقع شده است.

‌یکی از نقاط بازدید و گردشگری در سطح استان کرمان، ‌آبشارهای واقع در دره "گلم دختر کُّش" این ییلاق و جاذب توریست است و در تابستان محل ییلاق مناطق گرمسیری و جزو مناطق هدف گردشگری جنوب استان کرمان محسوب می‌شود.

 

*ییلاق درب بهشت

ییلاق درب بهشت نیز در مرکز بخش ساردوئیه از بخش‌های شهرستان جیرفت در مسیر جاده جیرفت ـ بافت قرار دارد.

درب بهشت در تابستان مرکز ییلاق عشایر رودبار است، خانه‌های روستاییان بخش ساردوئیه از سنگ و چوب ساخته شده و جلوه‌ای خاص به این ییلاق بخشیده است.

 

*ییلاق جبالبارز

بخش جبالبارز جیرفت از مناطق کوهستانی و خوش آب و هوا جنوب کرمان است و چون در بین شهرستان‌های بم و جیرفت قرار دارد در تابستان با توجه به هوای خنک بهشت بین این دو منطقه نامگذاری شده است.

این منطقه سرشار از چشمه‌سارها جنگل‌های انبوه بادام کوهی، بنه، کیکم، سرو کوهی و ... است و در فصل بهار و تابستان پذیرای شهروندان مناطق جنوبی استان کرمان است.

این بخش‌ دارای باغ‌های فراوان و میوه‌های متعدد سردسیری شامل آلو، زردآلو، هلو، سیب، انگور، انجیر، گردو و سایر میوه‌های سردسیری است.

محمدآباد مرکز بخش جبالبارز در مسیر جاده ترانزیت جنوب استان کرمان به هرمزگان و استان‌های سیستان و بلوچستان و خراسان قرار دارد، فاصله مرکز بخش تا جیرفت 40 کیلومتر تا بم 70 کیلومتر و تا کرمان 190 کیلومتر است.

 

*منزل حاج‌آقا علی رفسنجان 

منزل حاج‌آقا علی رفسنجان بزرگ‌ترین و زیباترین خانه خشتی جهان با 7 هزار متر مربع زیربنا در شهر رفسنجان واقع شده که در بخش‌های مختلف آن ظرافتی از سبک معماری خاص خود به چشم می‌خورد، طراحی بی‌نظیر بنا، تالارها و اتاق‌های طراحی شده دیدنی و جذاب آن هر یک در فصل خاصی مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

کچ‌بری‌های زیبا و تماشایی، طاق‌نماهای باشکوه، کلاه‌فرنگی و آجرنماهای حیاط این اثر را جذاب‌تر می‌کند.

تزئینات داخلی حیاط را طرح‌هایی از گل، گلدان و درخت تشکیل می‌دهد که در نوع خود کم‌نظیر هستند.

 

*باغ سنگی بلورد سیرجان

این باغ که از شاهکارهای تاریخی است در فاصله 45 کیلومتری جنوب شرقی سیرجان قرار دارد، حدود 35 سال پیش به دست فردی ناشنوا به نام درویش‌خان گنگ اسنفدیارپور که به کشاورزی اشتغال داشته، ساخته شده است.

این باغ در حقیقت یادگار گلستانی است که وی روزگاری از دست داده و به خیال خود بوستانی از سنگ و چوب را به این منظور ساخته است، با این اندیشه که دیگر ظلم باغ سنگی او را نمی‌گیرد.

درویش خان فروردین ماه 86 دار فانی را وداع گفت و اکنون در باغ خود به خاک سپرده شده است.

 

...............................

گزارش از شیما صفرزاده

...............................

انتهای پیام/ی10


نوشته شده توسط : ramin h