تبلیغات
پایگاه خبری مرصاد - نخستین ماهواره زلزله‌شناسی در کشور ساخته می‌شود

جستجو

 

نخستین ماهواره زلزله‌شناسی در کشور ساخته می‌شود

شنبه 29 بهمن 1390   03:16 ق.ظ

نخستین ماهواره زلزله‌شناسی در کشور ساخته می‌شود

خبرگزاری فارس: معاون نوآوری و همکاری‌های بین‌المللی سازمان پژوهش‌های علمی وصنعتی ایران از آمادگی برای ساخت نخستین ماهواره زلزله‌شناسی در کشور خبرداد.

خبرگزاری فارس: نخستین ماهواره زلزله‌شناسی  در کشور ساخته می‌شود

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، محمدحسن انتظاری معاون نوآوری و همکاری‌های بین‌المللی سازمان پژوهش‌های علمی وصنعتی ایران در خصوص ماموریت این ماهواره گفت: این ماهواره با هدف شناسایی سیگنال‌هایی که قبل و بعد از وقوع زلزله از کره زمین متصاعد می‌شود، طراحی و ساخته می‌شود و با وزنی حدود 50 تا 70 کیلوگرم در ارتفاع پایین قرار خواهد گرفت.

وی خاطرنشان کرد: ماهواره «آیات» با پردازش اغتشاشات ایجاد شده قبل و بعد از وقوع زمین لرزه سهم عمده‌ای در پیش‌بینی زلزله خواهد داشت. این ماهواره پیش نشانگرهای زلزله را در سطح وسیعی از زمین‌ آشکارسازی و اندازه گیری می‌کند.

به گفته وی براساس تفاهم‌نامه منعقد شده میان معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و پژوهشگاه بین‌المللی مهندسی زلزله قرار است این طرح با همکاری این دو نهاد انجام‌ می‌شود.

انتظاری افزود: مطالعات اولیه این طرح انجام شده و قرار است بعد از تامین بودجه مراحل طراحی و ساخت این‌ماهواره آغاز شود .

معاون سازمان پژوهش های علمی و صنعتی اظهار داشت: هم اکنون کشورهایی چون فرانسه، چین و روسیه در این حوزه فعالیت می‌کنند و سایر کشورها نیز در ابتدای راه هستند.

انتهای پیام/


نوشته شده توسط : ramin h