تبلیغات
پایگاه خبری مرصاد - آرژانتین سفر کمیته نظامی انگلیس به جزایر فالکند را محکوم کرد

جستجو

 

آرژانتین سفر کمیته نظامی انگلیس به جزایر فالکند را محکوم کرد

شنبه 29 بهمن 1390   03:16 ق.ظ

آرژانتین سفر کمیته نظامی انگلیس به جزایر فالکند را محکوم کرد

خبرگزاری فارس: بدنبال تصمیم گروهی از قانونگذاران انگلیس برای سفر به جزایر مالویناس (فالکلند) در آستانه سی امین سالگرد جنگ این جزایر، دولت آرژانتین با صدور بیانیه ای این سفر برنامه ریزی شده قانونگذاران انگلیس را محکوم کرد.

خبرگزاری فارس: آرژانتین سفر کمیته نظامی انگلیس به جزایر فالکند را محکوم کرد

به گزارش فارس به نقل از شبکه تلویزیونی "بی بی سی"، در شرایطی که با وجود تنش های میان آرژانتین و انگلیس درباره حق حاکمیت بر جزایر مالویناس، در آستانه سی امین جنگ فالکند گروهی از قانونگذاران انگلیسی در قالب اعضای کمیته منتخب دفاعی لندن برای اولین بار در دهه گذشته قصد بازدید از جزایر مالویناس را دارند، دولت آرژانتین سفر برنامه ریزی شده کمیته منتخب دفاعی انگلیس به این جزایر را محکوم کرد و این سفر را نشانه دیگری از نظامی کردن اقیانوس اطلس از سوی انگلیس عنوان کرد.

وزارت خارجه آرژانتین در بیانیه ای اعلام کرد: انگلیس جزایر مالویناس را به سنگ بنای سیستمی از پایگاه های نظامی خود در فاصله هزاران کیلومتری از لندن تبدیل کرده است تا بر اقیانوس اطلس، مسیرهای بین اقیانوسی و راه های منتهی به قطب جنوب نظارت داشته باشد.

"توماس داچرتی" یکی از قانونگذاران حزب کارگر کمیته منتخب دفاعی انگلیس در این باره اعلام کرده است: با توجه به اینکه ما حضور نظامی قابل توجهی در جزایر فالکند داریم، این حق ماست که این کمیته دفاعی به این جزایر برود و برای نخستین بار ببیند که پول مالیات دهندگان انگلیسی در چه راستایی هزینه می شود و چه کارهایی در حال انجام هستند.

داچرتی به روزنامه تایمز گفت: یکی از اولویت های من در سال جاری میلادی با توجه به این رابطه تاریخی، سالگرد جنگ فالکند خواهد بود؛ مهم است که در سال جاری ما از فداکاری هایی که صورت گرفته است، قدردانی کنیم.

"هکتور تیمرمان" وزیر امور خارجه آرژانتین هفته گذشته شکایتی را از سوی دولت خود درباره نظامی شدن منطقه جزایر فالکند به سازمان ملل ارائه کرد و گفت که اقیانوس اطلس جنوبی به آخرین پناه امپراطوری در حال سقوط انگلیس تبدیل شده است.

تیمرمان با اشاره به اقدام انگلیس در اعزام یک ناوشکن و زیر دریایی هسته ای به اقیانوس اطلس اعلام کرد که لندن قدرت آتش نظامی خود را در اطراف فالکند چهاربرابر کرده است.

متعاقب عنوان شدن این شکایت در سازمان ملل، "بان کی مون" دبیرکل این سازمان پیشنهاد میانجی گری با انگلیس برای حل مناقشات مربوط به حق مالکیت بر جزایر مالویناس را مطرح کرد که "مارک لیلا گرانت" نماینده انگلیس در سازمان ملل ضمن رد این پیشنهاد اعلام کرد که مادامی که جزیره نشینان فالکندی می خواهند تبعه انگلیس بمانند، مذاکره ای درباره حاکمیت بر سر این جزایر با آرژانتین صورت نخواهد گرفت.

نماینده انگلیس در سازمان ملل در ادامه به آرژانتین درباره امتیاز گرفتن از سی امین سالگرد جنگ فالکند هشدار داد و متعهد شد که انگلیس از موضع خود قاطعانه دفاع خواهد کرد.

سفر قانونگذاران انگلیسی به جزایر فالکند همزمان با ماموریت 6 هفته ای شاهزاده ویلیام به این جزایر صورت می گیرد؛ ماموریتی که آرژانتین آن را اقدامی تحریک آمیز از سوی انگلیس عنوان کرده است.

"ویلیام هیگ" وزیر امور خارجه انگلیس نیز اعلام کرده است که ماموریت شاهزاده ویلیام و اعزام زیردریایی به سوی اقیانوس اطلس امور عادی و معمولی و نه تحریک آمیز هستند.

انتهای پیام/ن.ص 


نوشته شده توسط : ramin h