تبلیغات
پایگاه خبری مرصاد - انگلیس و فرانسه همکاری های نظامی و هسته ای مشترک خود را تقویت می‌کنند

جستجو

 

انگلیس و فرانسه همکاری های نظامی و هسته ای مشترک خود را تقویت می‌کنند

شنبه 29 بهمن 1390   03:15 ق.ظ

انگلیس و فرانسه همکاری های نظامی و هسته ای مشترک خود را تقویت می‌کنند

خبرگزاری فارس: نخست وزیر انگلیس و رئیس جمهوری فرانسه برای اولین بار بعد از درگیری های دو کشور پیرامون حل بحران منطقه یورو، در نشست امروز خود در پاریس درباره همکاری های نظامی و هسته ای با یکدیگر به توافق رسیدند.

خبرگزاری فارس: انگلیس و فرانسه همکاری های نظامی و هسته ای مشترک خود را تقویت می‌کنند

به گزارش فارس به نقل از روزنامه انگلیسی "دیلی تلگراف"، سران انگلیس و فرانسه در زمینه تسریع برنامه های دو کشور برای ایجاد یک نظارت و فرماندهی مشترک بر عملیات های نظامی آتی، همکاری در بخش انرژی هسته ای شهری و هموار کردن مسیر ساخت نسل جدیدی از نیروگاه های هسته ای در انگلیس به توافق رسیدند.

"دیوید کامرون" نخست وزیر انگلیس و "نیکلا سارکوزی" رئیس جمهوری فرانسه برای اولین بار بعد از درگیری های تلخ دو کشور درباره بحران اروپا، در نشست امروز دو کشور در پاریس، در زمینه حرکت در مسیر اجرای برنامه های مربوط به ساخت نسل جدید هواپیماهای جنگنده بدون سرنشین با یکدیگر توافق کردند.

انتظار می رود در پی این توافق شرکت های دو کشور از قراردادهای جدید پاریس و لندن مربوط به ساخت هواپیما و نیروگاه های برق هسته ای پرده برداری کنند.

لندن و فرانسه در رابطه با افزایش همکاری ها در زمینه هواپیماهای بدون سرنشین کنترل از راه دور موسوم به " Males" به توافق رسیدند و به نظر می رسد موافقت امروز سران دو کشور این پروژه را در مسیر حرکت به مرحله تدارکات قرار دهد.

خبر همکاری های نظامی مشترک انگلیس و فرانسه در شرایطی گزارش می شود که سارکوزی اخیرا به خاطر دخالت های کامرون در تلاش اروپا برای نجات یورو ابراز سرخوردگی کرده و کامرون را یک "کودک کله شق" توصیف کرده است و کامرون نیز طرح های فرانسه برای مالیات بر معاملات را "احمقانه" عنوان کرده است.

اما این نشست برای سارکوزی که جدیدا نامزدی خود را در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه اعلام کرده است، فرصتی جهت تاکید بر همکاری های موفقیت آمیز میان انگلیس و فرانسه در زمینه سیاست خارجی در لیبی و ناوهای هواپیمابر مشترک نظامی محسوب می شود.

تلگراف نوشت: انتظار می رود که ارزش توافق مشترک میان شرکت های انگلیسی و شرکت های انرژی و غول هسته ای فرانسه موسوم به " EDF" و " Areva" بیش از 500 میلیون پوند باشد و بیش از هزار و 500 فرصت شغلی را در انگلیس فراهم کند.

شرکت EDF پیشتر ساخت مجموعه ای از ایستگاه های هسته ای در انگلیس را در دست دارد و بر اساس توافقات جدید میان سران انگلیس و فرانسه قرار شده است که این شرکت چهار ایستگاه دیگر را در انگلیس احداث کند.

در شرایطی که آلمان متعاقب فاجعه هسته ای "فوکوشیما" در ژاپن تصمیم گرفته است تا انرژی هسته ای را تا سال 2020 میلادی از رده خارج کند اما فرانسه همچنان از این انرژی برای تولید حدود سه چهارم برق خود استفاده می کند و مشتاق است تا بازار را برای تولید نسل بعدی فناوری های مربوط به رآکتورهای قدرتمند تر جهانی به دست گیرد.

نخست وزیر انگلیس اعلام کرد: روابط تجاری ما عمیق است و با وجود رشد صادرات ما به پاریس و سرمایه گذاری های فرانسه در زمینه اشتغال زایی لندن و حدود 10 هزار فرصت شغلی پاریس در انگلیس این روابط تجاری در حال رشد هستند؛ این رابطه برای امنیت ملی و رفاه مردم انگلیس و فرانسه حیاتی است.

انتهای پیام/ن.ص


نوشته شده توسط : ramin h