تبلیغات
پایگاه خبری مرصاد - کوبا وارد پنجاهمین سال تحریم‌های آمریکا شد

جستجو

 

کوبا وارد پنجاهمین سال تحریم‌های آمریکا شد

جمعه 21 بهمن 1390   06:02 ب.ظ

کوبا وارد پنجاهمین سال تحریم‌های آمریکا شد

خبرگزاری فارس: تا به امروز پنجاه سال از تحریم‌های همه جانبه آمریکا علیه کوبا می‌گذرد و اوباما نیز طی دوران ریاست جمهوری خود علیرغم وعده‌های فراوان قدمی در جهت کاهش فشارها بر مردم این کشور بر نداشت.

خبرگزاری فارس: کوبا وارد پنجاهمین سال تحریم‌های آمریکا شد

به گزارش خبرنگار فارس از منطقه آمریکای لاتین، 7 فوریه 1962 "جان اف کندی"، رئیس‌جمهور وقت آمریکا، رسما کوبا را مشمول تحریم‌های یک جانبه خود قرار داد.

 

اکنون نیم قرن از تحریم همه جانبه آمریکا بر ضد کوبا سپری می‌شود و انتظار نمی‌رود که "باراک اوباما" این تحریم‌ها را که مورد حمایت جمهوری‌خواهان نیز هستند، لغو کند.

 

این در حالی است که فعالان و کارشناسان معتقدند این سیاست "کهنه" شده است و بیش از همه به مردم کوبا آسیب می‌رساند.

 

"ویکتوریا نولاند"، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، در این رابطه  اظهار داشت: سیاست ما نسبت به کوبا تغییرناپذیر است.

 

در ابتدای سال 2011 اوباما تحریمی را که توسط "بوش" ایجاد شده بود، تمدید کرد که بر اساس آن صادرات به کوبا و سفر به آن کشور محدودتر می‌شود.

 

کنگره آمریکا مسوول لغو تحریم‌هایی است که در سال 1996 طبق قانون "هلمز- برتون" به کوبا تحمیل شد، اما دولت اوباما حمایت خود از فسخ آن را مشروط به این می‌داند که "رائول کاسترو"، رئیس‌جمهور کوبا، متعهد شود تغییراتی را در سیاست‌های خود ایجاد کند.

 

با این حال، از نظر دفتر امور آمریکای لاتین واشنگتن که یک سازمان غیر دولتی حقوق بشری است، کوبا در حال تغییر است و تغییرات اقتصادی- سیاسی بنیادی را تجربه می‌کند که برای آمریکا بیگانه نیستند.

 

"جف تیل" مدیر برنامه‌های دفتر امور آمریکای لاتین واشنگتن طی بیانیه‌ای اظهار داشت: این تحریم باقیمانده جنگ سرد است و اقدامی است که فقط به ملت کوبا، خانواده‌هایشان در آمریکا و منافع واشنگتن آسیب می‌رساند.

 

تیل که پیش از این برای یک سفر تحقیقاتی به کوبا رفته بود، می‌گوید: اصلاحات دولت رائول کاسترو راه را برای اقتصاد خصوصی به صورت کنترل شده باز می‌کند و کاهش چشمگیر فعالیت بخش‌های دولتی را باعث می‌شود.

 

وی همچنین به آزادی بیش از یکصد زندانی سیاسی در کوبا از سال 2010 اشاره کرد که با گفت‌وگو میان دولت کوبا و کلیسای کاتولیک میسر شده است.

 

این کارشناس از شرایط موجود در روابط دو کشور اظهار تاسف کرده و گفت: به جای آنکه آمریکا کوبا را تشویق به تطبیق با جهان در حال تغییر کند، مدافعان این تحریم استدلال خود را بر ادامه یک سیاست کهنه متمرکز می‌کنند.

 

تیل تصریح کرد: کنگره تحریم کوبا را یک شبه لغو نمی‌کند، اما سیاسیون عاقل باید به سمت گفت‌وگوی آمریکا با کوبا پیش بروند. این کار به هیچ وجه آسان نیست، زیرا تلاش‌های دو کشور برای نزدیک شدن به یکدیگر عملا پس از آنکه کوبا یک پیمانکار آمریکایی را به 15 سال زندان محکوم کرد، متوقف شد.

 

این فرد به شرکت در طرح‌های خرابکارانه بر ضد کوبا متهم است.

 

علاوه بر آن اخیرا نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و رهبران سرشناس جمهوری‌خواهان در کنگره، سیاست سختگیرانه‌ای نسبت به کوبا در پیش گرفته‌اند.

 

"میت رامنی"، فرماندار سابق ماساچوست و کاندیدای ریاست جمهوری آمریکا گفته است در صورتی که در انتخابات پیروز شود از همه منابع ممکن برای کمک به مردم کوبا استفاده خواهد کرد تا با مرگ "فیدل کاسترو" آزادی خود را به دست آورند.

 

"نیوت گینگریچ"، دیگر نامزد آمریکایی نیز وعده داده است با راهیابی به کاخ سفید طی چهار سال به دیکتاتوری برادران کاسترو خاتمه خواهد داد.

 

بر اساس نظرسنجی دانشگاه فلوریدا، 46 درصد کوبایی‌های آمریکایی با تحریم مخالفند.

 

علیرغم تحریم‌های کوبا و آسیب‌های اقتصادی مستقیم حاصل از آن بین سال 1962 تا دسامبر 2010 که 104 میلیارد دلار برآورد می‌شود، نقل و انتقال افراد و کالاها بین دو کشور در حال افزایش است.

 

طبق برآوردها در سال 2011 تعداد 300 هزار کوبایی- آمریکایی به کوبا سفر کردند و این رقم امسال به نیم میلیون نفر می‌رسد. همچنین در سال 2010 واردات کوبا از آمریکا از مرز میلیارد دلار فراتر رفت.


نوشته شده توسط : ramin h