تبلیغات
پایگاه خبری مرصاد - احترام به دولت افغانستان پیش شرط مذاکرات صلح است

جستجو

 

احترام به دولت افغانستان پیش شرط مذاکرات صلح است

جمعه 21 بهمن 1390   06:00 ب.ظ

یک مقام دولتی افغان:
احترام به دولت افغانستان پیش شرط مذاکرات صلح است

خبرگزاری فارس: یک مقام دولتی افغانستان ضمن تأکید بر پیشبرد گفت‎وگوهای صلح به رهبری افغان‎ها گفت: هر کشوری که میزبان مذاکرات صلح است، باید به دیدگاه دولت افغانستان احترام بگذارد.

خبرگزاری فارس: احترام به دولت افغانستان پیش شرط مذاکرات صلح است

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در کابل، روز گذشته همایش گرامیداشت هفته وحدت و سالروز میلاد پیامبرگرامی اسلام و حضرت امام جعفر صادق (ع) با حضور شماری از مقامات بلندپایه دولت افغانستان، شماری از اعضای پارلمان و هزاران تن از شهروندان کابل در مسجد "الزهرا" کابل برگزار شد.

"صادق مدبر" در این همایش با اشاره به مذاکرات صلح افغانستان، تأکید کرد: هر کشوری که میزبان مذاکرات صلح است، باید دیدگاه دولت افغانستان را احترام بگذارد و گفت‎وگوهای صلح با درنظرداشت دولت افغانستان صورت بگیرد.

به گفته وی، دولت افغانستان به عنوان نماینده اصلی و راستین مردم، در تمام موارد، به ویژه در روند مذاکرات صلح صاحب اختیار است و انتظار می‎رود که جامعه بین‎المللی، از موضع دولت افغانستان بیشتر حمایت کند.

همدلی میان مذاهب افغانستان از آموزه‎های دین اسلام است

وی همچنان، پیام میلاد بعثت و ولایت را پیام وحدت و عزت دانست و گفت: همسویی و همدلی که میان مذاهب و اقوام افغانستان وجود دارد، ناشی از آموزه‎های راستین و گوارای دین ما است؛ دینی که امروز میلاد رسول گرامی‎اش را تجلیل می‎کنیم.

 مدبر همچنان وحدت، برادری، همدلی و هم صدایی میان مردم افغانستان را یکی از بنیادی‎ترین و اساسی‎ترین دست‎آوردهای 10 سال اخیر دانست.

 تا 2014 افغانستان تمام مسئولیت‎ها را به دوش می‎گیرد

 رئیس دبیرخانه هیئت دولت افغانستان تصریح کرد که بزودی مرحله دوم روند واگذاری مسئولیت‎های امنیتی به پایان می‌رسد و تا پایان سال 2014 میلادی، دولت افغانستان مسئولیت را در تمام زمینه‎ها به دوش می‎گیرد و نقش جامعه بین‌المللی از عملیاتی به حمایتی تغییر می‎کند. این به معنای تحکیم حاکمیت ملی است و برای نخستین بار، ما سال جاری خورشیدی را که نخستین مرحله روند انتقال مسوولیت‌ها اجرا گردید، "سال تحکیم حاکمیت ملی" نام گذاشتیم.

از دستاوردهای یک دهه گذشته به هرقیمتی دفاع می‎کنیم

مدبر با اشاره به طرح تغییر نظام سیاسی افغانستان و گفت‎وگوهای صلح گفت: تلاش می‎کنیم تا از منافع ملی، قانون اساسی و دست آوردهای 10 سال اخیر، به هر قیمتی حمایت و حراست کنیم و در راستای تحکیم حاکمیت ملی، به پیش برویم.

وی گفت: از روند گفت‎وگوهای صلح حمایت می‎کنیم؛ اما این روند باید به رهبری افغان‎ها و توسط دولت افغانستان به پیش برده شود.

آنانی‎که عزاداران حسینی را در کابل هدف قرار دادند هیچ توجیه دینی نداشتند

همچنان "نوروزعلی اعتمادی"؛ مشاور رئیس جمهور افغانستان ضمن تأکید بر حفظ وحدت و همدلی میان اقشار مختلف مردم افغانستان گفت: آنانی که عزاداران حسینی را در کابل، مزارشریف و قندهار و صدها بیگناه دیگر را با انجام حملات انتحاری و انفجاری هدف قرار می‎دهند، هیچ توجیه دینی و مذهبی ندارند.

مشاور رئیس جمهور افغانستان افزود: ریختن خون انسان بیگناه در کجای فقه اسلامی است تا این بیگناهان حتی در روز عزاداری هدف قرارگیرند.

اعتمادی در بخشی دیگر از سخنان خود تلاش‏های رئیس جمهور افغانستان را در راستای دستگیری از خانواده‎های شهدای روز عاشورا در کابل ستود.

 تولد امام صادق در دنیای اسلام انقلاب علمی ایجاد کرد

 همچنین استاد "محمد فیاض ارزگانی" عضو برجسته شورای علمای شیعه افغانستان عنوان کرد که با تولد پیامبر اسلام تمام تاریکی‎ها پایان یافت و نور سراسر عالم را فراگرفت و رویداد دیگر تولد امام جعفر صادق بود که این نور را منفجر کرد، یعنی انقلاب علمی در دنیای اسلام ایجاد کرد.

وی با اشاره به گفت‎وگوهای صلح افغانستان گفت: تمام تغییرات، تحولات و رویدادها باید در چارچوب قانون اساسی این کشور شکل گیرد که میثاق وحدت ملی است.


نوشته شده توسط : ramin h