تبلیغات
پایگاه خبری مرصاد - دستیابی به بیوتکنیک تولید خاویار پرورشی از تاسماهی ایرانی

جستجو

 

دستیابی به بیوتکنیک تولید خاویار پرورشی از تاسماهی ایرانی

جمعه 21 بهمن 1390   05:57 ب.ظ

برای نخستین بار در کشور انجام شد
دستیابی به بیوتکنیک تولید خاویار پرورشی از تاسماهی ایرانی

خبرگزاری فارس: برای نخستین بار در کشور خاویار پرورشی از گونه تاسماهی ایرانی استحصال شد.

خبرگزاری فارس: دستیابی به بیوتکنیک تولید خاویار پرورشی از تاسماهی ایرانی

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی موسسه تحقیقات شیلات ایران، محققان این موسسه درانستیتو تحقیقات بین‏المللی ماهیان خاویاری پس از 7 سال تلاش موفق شدند برای نخستین بار در کشور از گونه تاسماهی ایرانی خاویار پرورشی تولید نمایند.

بر اساس این گزارش در بررسی  گنادهای جنسی و کیفیت خاویار یک عدد تاسماهی ایرانی با وزن200/12 کیلوگرم  مقدار 1720 گرم، معادل 1/14 % وزن بدن ماهی خاویار استحصال شد و در بسته‌های یک کیلویی و200 گرمی بسته بندی شدند.

تاکنون بیوتکنیک تولید خاویار پرورشی از 6 گونه از ماهیان خاویاری شامل ازون‏برون، فیلماهی، تاسماهی شیپ، تاسماهی روسی، تاسماهی سیبری و استرلیاد در کشور انجام شده بود اما تولید خاویار از گونه تاسماهی ایرانی اولین بار است که در کشور اتفاق می‌افتد.

تولید خاویار از این گونه دارای مزایای متعددی است از جمله:

1- از بین 27 گونه ماهیان خاویاری جهان، تنها یک گونه به نام کشورمان  (Persian sturgeon) است و تولید خاویار از تاسماهی ایرانی بنام محققین ایرانی در جهان ثبت خواهد شد.

2- در بین گونه‏های خاویاری دریای خزر پس از فیلماهی، گونه تاسماهی ایرانی مرغوب‏ترین خاویار را از لحاظ کیفیت، تنوع رنگ و قیمت داراست.

3- از لحاظ مدت زمان لازم برای تولید خاویار این گونه 3-2 سال زودتر از فیلماهی به سن بلوغ و تولید خاویار می‏رسد. در نتیجه هزینه تولید آن کمتر و زمان بازگشت سرمایه کوتاهتر خواهد بود.

4- در حال حاضر در کشور بیشترین بچه ماهی خاویاری از این گونه تولید می‏شود و با گله‏های مولد پرورشی درحال تولید، نگرانی از لحاظ تأمین بچه ماهی برای پرورش دهندگان بخش خصوصی وجود ندارد.

5- در حال حاضر بیش از 20 کشور جهان انواع گونه‏های خاویاری را پرورش و خاویار پرورشی تولید می‏کنند ولی این گونه انحصاراً در اختیار جمهوری اسلامی ایران است و در هیچ یک از کشورهای جهان خاویار پرورشی آن گزارش نشده است.

بر اساس این گزارش با توجه به مرغوبیت خاویار این نوع ماهی، استحصال خاویار از آن یک امتیاز منحصر به فرد برای پرورش دهندگان ماهیان خاویاری کشور محسوب می‏شود.


نوشته شده توسط : ramin h