تبلیغات
پایگاه خبری مرصاد - "شهرداری‌ها" و "آموزش و پرورش" بدهکارترین دستگاه‌ها به اوقاف هستند

جستجو

 

"شهرداری‌ها" و "آموزش و پرورش" بدهکارترین دستگاه‌ها به اوقاف هستند

یکشنبه 20 آذر 1390   01:04 ق.ظ

معاون امور اوقافی سازمان اوقاف:
"شهرداری‌ها" و "آموزش و پرورش" بدهکارترین دستگاه‌ها به اوقاف هستند

خبرگزاری فارس: معاون امور اوقافی سازمان اوقاف با اشاره به برگزاری نخستین همایش آموزشی توجیهی متولیان موقوفات سراسر کشور در مشهد مقدس گفت: دستگاه‌های آموزش و پرورش و شهرداری‌ها جزء بدهکارترین دستگاه‌ها به سازمان اوقاف هستند.

خبرگزاری فارس: "شهرداری‌ها" و "آموزش و پرورش" بدهکارترین دستگاه‌ها به اوقاف هستند

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی سازمان اوقاف محمدرضا کائینی معاون امور اوقافی سازمان اوقاف با تشریح برنامه‌های نخستین همایش آموزشی متولیان موقوفات کشور در مشهد مقدس و همایش مشترک سازمان اوقاف و ستادکل نیروهای مسلح در تهران اظهار داشت: نخستین همایش آموزشی توجیحی متولیان موقوفات کشور از 22 تا 24 آذرماه با حضور 250 متولی در مشهد برگزار می‌شود.
 
وی افزود: این همایش در راستای تعامل و همکاری بیشتر سازمان اوقاف با حدود 12 هزار متولی موقوفات در کشور و نظارت بیشتر بر موقوفات برگزار می‌شود. 
 
کائینی با بیان اینکه "موقوفات به واسطه داشتن یک شخصیت حقوقی باید مسئولیت اداره‌شان روشن باشد، تصریح کرد: واقفین در برخی از موارد برای موقوفه خود متولی تعیین کردند اما در بسیاری از موارد اداره آن با سازمان اوقاف است و طبیعتاً با توجه به اینکه سازمان اوقاف مسئولیت تمامی موقوفات کشور را دارد و در بین آحاد جامعه مسوئولیت پاسخگویی دارد لذا قانون، تعامل، همکاری و نظارت بیشتر موقوفات متولی‌دار را با سازمان اوقاف پیش‌بینی کرده است.
 
معاون امور اوقافی سازمان اوقاف همچنین با تأکید بر جنبه آموزشی و توجیحی این همایش گفت: ‌براساس بندهایی از قانون اوقاف همچون ماده 20 اصلاحی آیین‌نامه اجرایی قانون اوقاف متولیان موظفند اقداماتی انجام دهند؛ بنابراین در موقوفاتی که دارای متولی هستند متولی موظف است بودجه فردی خود را بنویسد و به اداره اوقاف بدهد و سازمان اوقاف آن را مورد بررسی قرار دهد و ادارات تحقیق سازمان موظفند درآمد و هزینه‌ها را تطبیق دهند لذا نظام خودکنترلی در سازمان اوقاف وجود دارد.

وی با توصیه به متولیان برای ثبت اطلاعات و آمار موقوفات در سامانه جامع موقوفات سازمان اوقاف تصریح کرد: براساس بند ب ماده 177 قانون برنامه پنجم توسعه تمامی موقوفات و متولیان آن‌ها مکلف هستند آمار و اطلاعات موقوفات خود را در سامانه‌ای که سازمان اوقاف طراحی می کند تا پایان سال اول این برنامه ثبت و ضبط کند؛ لذا این موضوع مهم در همایش متولیان مطرح خواهد شد تا این مسیر قانونی به نحو احسن طی شود. 
 
کائینی همچنین با بیان انتظارات سازمان اوقاف از متولیان موقوفات افزود: بحث نیازمندی موقوفات در زمینه اداره آن‌ها، عقب‌ماندگی موقوفات، ‌موضوع سند مالکیت، عدم تمکین مستأجرین و صحت و دقت در اجرای نیت واقف از انتظاراتی است که متولیان باید به آن‌ها توجه داشته باشند.
 
وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر بیش از یک میلیون مستأجر موقوفات در سراسر کشور وجود دارد که باید اطلاعات و آمار و عواید این رقبات توسط متولیان در سامانه جامع موقوفات ثبت و ضبط شود تا علاوه بر حفظ وصیانت از موقوفات اجرای نیات واقف نیز در بهترین وضع صورت گیرد. 

معاون امور اوقافی سازمان اوقاف با اشاره به اینکه این سامانه از 6 ماه قبل در سازمان اوقاف عملیاتی شده و در 270 نقطه کشور اطلاعات موقوفات در این سامانه ثبت شده است، از متولیان موقوفات متولی‌دار خواست تا نسبت به دریافت رمز کاربری و رمز عبور برای وارد کردن اطلاعات موقوفات اقدام کنند.
 
وی تأکید کرد: ثبت اطلاعات موقوفات و رقبات آن‌ها در این سامانه بر طبق ماده 177 به منظور استفاده بهینه از ظرفیت موقوفات و مقابله با سوءاستفاده در این زمینه و ایجاد بانک اطلاعات جامع موقوفات تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی انجام می‌شود. 

کائینی در ادامه از برگزاری همایش مشترک سازمان اوقاف و ستادکل نیروهای مسلح در 23 آذرماه با حضور 120 نفر از مسئولان نیروهای مسلح در تالار مهندسی ارتش خبر داد و گفت: تعدادی از املاک موقوفات در اختیار نهادها و ارگان‌هاست که بخشی از این املاک به واسطه دوران جنگ یا ضرورت‌های منطقه‌ای در اختیار نیروهای مسلح قرار گرفته و لازم است بتوانیم اجاره و حقوق آن‌ها را بگیریم؛ بنابراین در دو سال گذشته تعاملات خوبی در رابطه با مطالبات سازمان اوقاف از نیروهای مسلح برقرار شده و جلساتی با حضور مسئولان طرفین برگزار شده است. 
 
وی خاطرنشان کرد: براساس اطلاعات جمع‌آوری شده و همکاری‌ نیروهای مسلح معلوم شده که چه املاکی از اوقاف در اختیار نیروهای مسلح بوده و چه املاکی از نیروهای مسلح جزو موقوفات هستند و بررسی‌ها نشان می‌دهد که این میزان مبلغ بزرگی است و باید بین طرفین حل و فصل شود . البته مسئولان اوقاف معتقدند نیروهای مسلح اولین نهادی هستند که برای پرداخت به دیون و حقوق موقوفات اعلام آمادگی کردند لذا این تعاملات به نتایج خوبی رسیده است.

کائینی دستگاه‌های آموزش و پرورش و شهرداری‌ها را جزو بدهکارترین دستگاه‌ها به سازمان اوقاف عنوان کرد و گفت: تعاملاتی با این 2 ارگان شروع شده اما نتایج رضایت‌بخش نبوده به طور مثال نزدیک به 1360 مدرسه که موقوفه هستند اجاره آن‌ها عقب افتاده و علی‌رغم این‌که به مسوولان آموزش و پرورش اعلام کرده‌ایم، هنوز نتوانسته‌ایم این اجارات را دریافت کنیم. 

معاون امور اوقافی سازمان اوقاف تصریح کرد: هرچند آموزش و پرورش هم با مشکلاتی مواجه است اما سازمان اوقاف نمی‌تواند صیانت از موقوفات و اجرای نیت واقف را رها کند چراکه سازمان امانت‌دار موقوفات است. 
 
 وی در پاسخ به پرسشی در ارتباط با موارد اختلافی بین سازمان اوقاف و شهرداری تهران گفت: شهرداری به سبب حجم کار بالا و قوانین و مقررات دست و پاگیر همکاری خوبی نداشته هرچند شاید در برخی مناطق مسکونی همکاری خوبی داشته است اما سازمان اوقاف و موقوفات مطالبات زیادی در تهران دارند که هنوز خیلی از آن‌ها تعیین تکلیف نشده است. 
 
انتهای‌پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900919000858


نوشته شده توسط : ramin h