تبلیغات
پایگاه خبری مرصاد - گاردین: افزایش فشار بر ایران عواقب وخیمی بدنبال خواهد داشت

جستجو

 

گاردین: افزایش فشار بر ایران عواقب وخیمی بدنبال خواهد داشت

یکشنبه 20 آذر 1390   01:04 ق.ظ

گاردین: افزایش فشار بر ایران عواقب وخیمی بدنبال خواهد داشت

خبرگزاری فارس: روزنامه گاردین در مقاله‌ای اذعان کرد که افزایش فشارها بر ایران بحران جهانی را تشدید می‌کند و هرگونه اقدام نظامی نیز صنعت جهانی نفت را با چالش جدی مواجه خواهد کرد.

خبرگزاری فارس: گاردین: افزایش فشار بر ایران عواقب وخیمی بدنبال خواهد داشت

"سیوماس میلن" در مقاله­ای در روزنامه گاردین انگلیس می­گوید که آمریکا و متحدانش پس از یک دهه شکست خونین در افغانستان و عراق و ایجاد نا­امنی در پاکستان و یمن و ویرانی گسترده در لبنان و کشتار در لیبی خسته نشده­اند و انسان آرزو می­کند که این قدرت­ها از اشغال و دخالت در کشورهای اسلامی سیر شوند.

اما نشانه­ها حاکی از مسأله دیگری است. چندین ماه است که نشانه­های آغاز جنگ پنهانی آمریکایی اسرائیلی با پشتیبانی انگلیس و فرانسه را مشاهده می‌کنیم. حمایت از گروه­های مسلح مخالف، سلسله ترورهای دانشمندان ایرانی، جنگ الکترونیک و ادعای حمله به تاسیسات نظامی – موشکی و کشتن نظامیان و یک ژنرال ایرانی از جمله این نشانه­ها است.

"میلن" می­گوید معمولا دستگاه­های اطلاعاتی رسانه‌ها را هدایت کرده و در این مورد بازرترین نمونه ادعای مطرح شده مبنی بر تلاش ایران برای ترور سفیر عربستان در آمریکا است و در این رابطه هنوز قدرت­های غربی به سبب برنامه هسته‌ای ایران، فشارهای بیشتری به این کشور وارد می‌آورند.

از سوی دیگر هنگامی که دولت انگلیس بانک­های ایرانی را تحریم کرد و همچنین اتحادیه اروپا را به تحریم نفت ایران تشویق نمود، باعث شد دانشجویان در تهران به سفارت انگلیس حمله کنند و از آن سو دیپلمات­های ایرانی از لندن اخراج شوند.
تمامی این موارد برای گسترش درگیری در کوتاه مدت کافی نیست، همانطور که هفته گذشته هواپیمای جاسوسی آمریکا در ایران سقوط کرد.
 
مسائلی که یک مسئول اسرائیلی آنها را نوع جدیدی از جنگ که امکان دارد به جنگهای شناخته شده تبدیل شده و خطری برای همه باشد، توصیف می­کند.

نویسنده با اشاره به اینکه دلیلی معتبری دال بر اینکه ایران قصد تولید سلاح هسته­ای دارد،تا کنون ارائه نشده است، تاکید می­کند علی رغم تلاش مدیر آژانس بین المللی انرژی هسته ای، این نهاد بار دیگر در ارائه دلیلی قطعی در این باره شکست خورد. کسی که سایت ویکیلیکس او را پیرو چشم و گوش بسته تصمیمات استراتژیک آمریکا معرفی می­کند.

تمامی این حملات خیالی بیش نیست. زیرا ایران که می­گوید قصد ساخت سلاح هسته ندارد توسط کشورهای هسته­ای همچون آمریکا – که در پایگاه­هایش در افغانستان، عراق و تمامی منطقه، حضور دارد - ، اسرائیل، روسیه، پاکستان و هند احاطه شده است.

ایران قطعا دولتی استبدادی است اما همچون کشورهای همپیمان آمریکا مانند عربستان، سرکوبگر نیست. ایران 200 سال است که به کشوری حمله نکرده است. اما عراق در دهه هشتاد به این کشور حمله کرد. از سویی آمریکا و اسرائیل به ده کشور یا سرزمین در دهه گذشته حمله کرده­اند. همانطور که انگلیس یک قرن با سوء استفاده از موقعیت خود ایران را اشغال کرده و حکومت­های متعددی را سرنگون ساخته است. اکنون چه کسی دقیقا دیگری را تهدید می­کند؟

نویسنده این مقاله در اینکه ایران تهدیدی برای اسرائیل باشد نیز تردید داشته و معتقد است این مسأله به هیچ وجه واقعیت ندارد زیرا اگر این کشور بتواند به سلاح هسته­ای دست پیدا کند همانطور که عده­ای آن را هدف ایران می­دانند، در آن صورت نیز نمی­تواند به کشوری که 300 کلاهک هسته‌ای داشته و از طرف بزرگترین قدرت نظامی جهان پشتیبانی می شود، حمله کند.

­چالش واقعی ایران برای آمریکا و اسرائیل به سبب قدرت مستقل منطقه­­­ای این کشور، همپیانی با سوریه، حزب الله لبنان و مقاومت اسلامی ، حماس است. در موقعیتی که آمریکا از عراق خارج شده و عربستان فرقه­گرایی را در این کشور تقویت می­کند و در زمانی که مخالفان سوری وعده جدایی از ایران، حزب الله و حماس را می‌دهند، احتمال وقوع جنگ به نیابت از دیگران در منطقه افزایش یافته است.

از این سو هرگونه حمله آمریکا یا اسرائیل به ایران این درگیری منطقه­ای را به جنگی جهانی مبدل خواهد ساخت. ایران قطعا از راه دوستانش که دشمن اسرائیل، آمریکا و کشورهای خلیج فارس­اند، انتقام گرفته و مانع خروج 20 درصد از منابع نفتی جهان از تنگه هرمز خواهد شد. جدای از کشتار و ویرانی، تاثیر اقتصادی این مسأله بر جهان بی حد و حصر خواهد بود.

نویسنده در پایان تاکید می کند که احتمالا جنگی در کار نباشد و فقط با هدف ایجاد بی­ثباتی، این تهدیدات صورت گیرد. اما شکی نیست که در آمریکا، اسرائیل و انگلیس کسانی هستند که کاملا بر عکس می­اندیشند. از سویی خطر اشتباه در محاسبه و تکرار حملات بیشتر باید در نظر گرفته شود. از این سو اگر به صورت جدی با حمله به ایران مخالفت صورت نگیرد، ممکن است که شاهد بزرگترین جنگ ویرانگر در خاورمیانه باشیم.

انتهای پیام/200751/صمنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900919000410


نوشته شده توسط : ramin h