تبلیغات
پایگاه خبری مرصاد - در گرامی‌داشت بیست و چهارمین سالگرد "انتفاضه اول؛ انقلاب سنگ"

جستجو

 

در گرامی‌داشت بیست و چهارمین سالگرد "انتفاضه اول؛ انقلاب سنگ"

یکشنبه 20 آذر 1390   01:03 ق.ظ

در گرامی‌داشت بیست و چهارمین سالگرد "انتفاضه اول؛ انقلاب سنگ"

خبرگزاری فارس: "انتفاضه اول" یا "انتفاضه سنگ" با تاثیرپذیری از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران در 9 دسامبر 1987 آغاز شد تا با تقدیم 1500 شهید تاکید کند، قضیه فلسطینی نه تنها مهمترین قضیه جهان اسلام است، بلکه مردم فلسطین با دست خالی هم به مبارزه با اشغالگران صهیونیست می‌روند.

خبرگزاری فارس: در گرامی‌داشت بیست و چهارمین سالگرد "انتفاضه اول؛ انقلاب سنگ"

به گزارش فارس، پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران و شکل‌گیری مقاومت اسلامی لبنان، از اوایل دهه 1980 به مرور زمان شور و شوق انقلاب و گرایش به اسلام و انقلاب اسلامی در مردم فلسطین از نو زنده شد و جنبش‌های سیاسی و مذهبی و مردمی جایگزین احزاب و سازمان‌های سیاسی‌-‌ملی و غیر مذهبی در سرزمین‌های اشغالی شدند.
 
* تاثیرات انکار ناپذیر انقلاب بر مقاومت ملت فلسطین
 
با گرایش بیش از پیش مردم مسلمان فلسطین به اسلام روز به روز جنبش اسلامی در فلسطین جای خود را در بین مردم باز کرد و از پشتوانه گسترده مردمی برخوردار شد.
در این مرحله جنبش اسلامی کوشید، مردم را علیه رژیم صهیونیستی و عوامل آن سامازن‌دهی و سپس بسیج کند. استفاده از سلاح سرد یکی از مراحل این حرکت بود.
 
* جرقه اولین انتفاضه و انقلاب فلسطینی
 
در سال 1987 اولین جرقه انتفاضه و انقلاب فلسطین در داخل سرزمین‌های اشغالی زده شد و شعله آن دامن رژیم صهیونیستی را فرا گرفت و نیروهای سیاسی و مذهبی موجود و فعال در فلسطین اشغالی را تحت الشعاع قرار داد.
 
* معنای "انتفاضه"

"انتفاضه" از لحاظ لغوی به معنای جنبش و حرکتی است که همراه با نیرو و سرعت باشد.
از نظر سیاسی و اجتماعی، "انتفاضه و قیام" به معنای رفتار و عملکرد معترضانه و شجاعانه مستمر مردم غیر مسلح فلسطین در قبال رژیم اشغالگر صهیونیستی است.
از آن‌جا که فلسطینی‌های معترض و خشمگین در مقابله با صهیونیست‌ها از "سنگ" استفاده کرده و با پرتاب آن از خود دفاع می‌کردند، به همین دلیل از این  انتفاضه به عنوان "انقلاب سنگ" نیز یاد می‌کنند.
 
* عوامل دخیل در شروع انتفاضه
 
شروع این انتفاضه بزرگ که از 9 دسامبر سال 1987 تا تابستان 1992 به طول انجامید، معلول عوامل چندی بود که از جمله:
- ناامیدی فلسطینیان از سران عرب و کشورهای عربی،
- یاس و ناامیدی فلسطینیان از سازمان‌های سیاسی فلسطینی مانند "ساف" (سازمان آزادیبخش فلسطین)،
- سیاست‌های سرکوب‌گرانه و تداوم قتل عام و کشتار ملت بی گناه فلسطین،
- و پیروزی انقلاب اسلامی در ایران است.
 
* تاثیرات پیروزی انقلاب اسلامی ایران بر مبارزات مردم فلسطین
 
با پیروزی انقلاب اسلامی ایران به سال 1979 مبارزات مردم فلسطین علیه رژیم صهیونیستی شکل تازه‌ای به خود گرفت. رهبر "جنبش جهاد اسلامی" در رابطه با نقش انقلاب ایران و تاثیر آن بر مبارزات مردم فلسطین می‌گوید: "هیچ چیز به اندازه انقلاب امام خمینی [ره] نتوانست ملت فلسطین را به هیجان آورد و احساسات آنها را برانگیزد و امید را در دل‌هایشان زنده کند. با پیروزی انقلاب اسلامی ما به خود آمدیم و دریافتیم که آمریکا و اسرائیل نیز قابل شکست هستند. ما فهمیدیم که با الهام از دین اسلام می‌توانیم، معجزه کنیم و از این رو ملت مجاهد ما در فلسطین، انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی را به دیده تقدیر می‌نگرند و امام خمینی را رهبر جاوید تاریخ اسلام می‌دانند".
 
* انتفاضه و مقابله آمریکا با آن
 
قیام انتفاضه آمریکا را بر آن داشت تا در سال 1991 با هدف تحمیل صلح در منطقه کنفرانس مادرید در اسپانیا را برگزار کند. نتیجه این کنفرانس توافق ساف با صهیونیست‌ها و امضای موافقت‌نامه اسلو در سال 1993 بود.
مذاکرات اسلو که با تماس نمایندگان ساف و رژیم صهیونیستی در لندن پیگیری شد، نخستین سنگ بنای عملی روند به اصطلاح صلح بین بزرگ‌ترین تشکیلات فلسطینی و رژیم صهیونیستی محسوب می‌شود که در آن به حق ایجاد "تشکیلات خودگردان فلسطینی" در "نوار غزه" و "منطقه اریحا" در سرزمین‌های اشغالی و هم‌چنین تضمین امنیت رژیم صهیونیستی از سوی فلسطینیان تاکید می‌کرد.
 
* حادثه‌ای که جرقه انقلاب را زد
 
جرقه این انقلاب با زیر گرفته شدن تعدادی از کارگران فلسطینی ساکن "جبالیا" در شمال نوار غزه و در نزدیکی گذرگاه "بیت حانون" که نوار غزه را از سرزمین‌های اشغالی جدا می‌کند، زده شد. حادثه‌ای که در آن 4 کارگر فلسطینی شهید و چندین نفر مجروح شدند.
انتشار این خبر و حضور بی‌سابقه فلسطینیان در مراسم تشییع این شهدا به زودی به شراره خشمی بزرگ تبدیل شد و شرکت کنندگان در مراسم با پرتاب سنگ به مقابله با نظامیان صهیونیست بپردازند که با شلیک گلوله و گاز اشک‌اور برای مقابله با تظاهرات‌کنندگان و متفرق کردن آنها همراه شد تا با به شهادت رسیدن و مجروح شدن تعدادی دیگر از فلسطینیان آتش این انتفاضه سراسر شهرها و اردوگاه‌های نوار غزه و کرانه باختری را در برگیرد.
 
* آمار شهدا، اسرا و آوارگان فلسطینی
 
طی 79 ماه انتفاضه سنگ ملت فلسطین براساس آمار رسمی منتشره 1376 شهید را تقدیم این انتفاضه کرد، در حالی‌که برخی آمارهای دیگر از 1500 شهید سخن می‌گویند و در مقابل 94 صهیونیست درپی عملیات‌های به اجرا گذاشته شده، توسط گروه‌ها و جوانان فلسطینی به هلاکت رسیدند.
در طول این انتفاضه رژیم صهیونیستی علاوه بر استفاده از تمام شیوه‌های سرکوب جهت غلبه بر آن 200 هزار فلسطینی با میانگین 30 هزار فلسطینی در سال بازداشت و به دلیل کمبود جا جهت نگهداری از آنها بازداشت‌گاه‌های "کتسوف" در صحرای نقب را احداث کرد، این درحالی‌ است که حداقل یک‌هزار فلسطینی را نیز آواره و از سرزمین‌های خود اخراج کرد.
 
* مهمترین بازتاب انتفاضه سنگ
 
شاید مهمترین بازتاب و نتیجه انتفاضه سنگ را باید در "بازگرداندن اهمیت سابق قضیه فلسطینی به محاسبات منطقه‌ای و بین المللی و احیای مجدد آن" ملاحظه کرد، در حالی‌که رژیم صهیونیستی طی سال‌های پیش از آن تلاش بسیار کرده بود تا قضیه فلسطینی را از یاد و خاطره‌ها محو کند.
اگرچه به ظاهر شعله‌های انتفاضه با آغاز مذاکرات صلح اسرائیل- فلسطین به خاموشی گرایید، ولی به دلیل این‌که فلسطینیان نتوانستند، از طریق مذاکره به حقوق خود برسند، پس از گذشت 7 سال انتفاضه دوم که به نام "انتفاضه قدس" خوانده می‌شد، شعله‌ور گردید تا تاکید کند، انقلاب مردم فلسطین علیه اشغالگران صهیونیست هیچ‌گاه خاموش شدنی نیست.
 
انتهای پیام/++منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900919000770


نوشته شده توسط : ramin h