تبلیغات
پایگاه خبری مرصاد - اصلی‌ترین خیابان تاجیکستان نام پدر شعر فارسی را بر خود دارد+عکس

جستجو

 

اصلی‌ترین خیابان تاجیکستان نام پدر شعر فارسی را بر خود دارد+عکس

یکشنبه 20 آذر 1390   01:03 ق.ظ

خیابان رودکی دوشنبه به روایت تصویر؛
اصلی‌ترین خیابان تاجیکستان نام پدر شعر فارسی را بر خود دارد+عکس

خبرگزاری فارس: نام شاعران و دانشمندان ایرانی و فارسی زبان بر خیابان‌ها و اماکن تاجیکستان می‌درخشد و خیابان رودکی، زیباترین و اصلی ترین خیابان پایتخت این کشور محسوب می‌شود.

خبرگزاری فارس: اصلی‌ترین خیابان تاجیکستان نام پدر شعر فارسی را بر خود دارد+عکس

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، جمهوری تاجیکستان یکی از کشورهای آسیای مرکزی است که با کشورهای چین، قرقیزستان، ازبکستان، ترکمنستان و افغانستان همسایه است.

تاجیکستان زمان هخامنشیان جز امپراطوری عظیم ایران بود و بعد از تسلط اسلام بر سرزمین گسترده ایران، اولین سلسله پادشاهی ایران یعنی سامانیان در آنجا به قدرت رسیدند.

امروزه واحد پول این کشور "سامانی" نام دارد که تقریبا دویست و سی تومان است همچنین این کشور به برکت بارندگی‌های فراوان و کوهستانی بودن آن و منابع آب فراوانی که دارد، از طبیعت سرسبز و پاکیزه‌ای برخوردار است، خاستگاه رودکی پدر شعر فارسی و "رابعه بنت کعب" اولین زن شاعر پارسی گو بوده است.

اگر چه خط و نوشتار در تاجیکستان با حروف سریلیک یا روسی صورت می‌گیرد، اما گویش مردم آن به زبان شیرین فارسی تاجیکی است. زبان روسی نیز در رابط رسمی و بازرگانی است.

همچنین اکثر مردم این سرزمین، تاجیک و اقلیتی ازبک و روس تبار هستند و اکثریت مردم، مسلمان و پیرو فقه حنفی هستند.

پایتخت این کشور کوهستانی، دوشنبه است که نام‌های قدیمی آن "شومان"، "دوشنبه قلعه" و " استالین آباد" بوده است.

دوشنبه قلعه که در سال 1924 میلادی به شهر تبدیل شد در حدود یک میلیون نفر جمعیت دارد که بخشی از آن به عنوان مهاجر کاری در روسیه بسر می‌برند.

خیابان‌ها و اماکن دوشنبه به نام مشاهیر علم و ادب فارسی زبان همچون رودکی، فردوسی، سعدی شیرازی، حافظ شیرازی، سینا، بیدل، تورسون زاده، عینی، لاهوتی و غیره نامگذاری شده است.

خیابان رودکی، اصلی ترین خیابان دوشنبه است که در مرکز شهر واقع شده و بیشتر اماکن اداری و تجاری و دانشگاه‌ها در آن قرار دارد.

این خیابان که بخشی از آن، گران قیمت ترین قسمت شهر را شامل می‌شود در حدود 10 کیلومتر طول دارد و شیک ترین خیابان دوشنبه محسوب می‌شود.

میدان "صدرالدین عینی" (نویسنده و ادیب معاصر تاجیک) یک سوی این خیابان و "باغ گیاهان" در سمت دیگر آن قرار دارد.

رودکی، خیابانی است با پیاده روهای وسیع و چنارهای بلند و جوان که شاخه هایشان از 2 طرف درهم فرورفته و منظره زیبایی را به وجود آورده است.

نظافت این شهر را رفتگرانی که بیشتر آنان را زنان تشکیل می‌دهند، برعهده دارند و خیابان رودکی، تمیزترین مکان این شهر نیز محسوب می‌شود.

با وجود آنکه وضعیت آسفالت و روکش خیابان‌های این شهر در مجموع چندان مناسب نیست، ولی آسفالت این خیابان، از کیفیت خوب و بالایی برخوردار است.

در دوشنبه موتور سیکلتی وجود ندارد

در این خیابان امری که بیش از هر چیز دیگری جلوه گری می‌نماید، حرکت لاداهای روسی و همچنین عدم تردد موتورسیکلت است که بنظر می‌رسد استفاده از این وسیله نقلیه طرفدار چندانی ندارد.

قوانین راهنمایی و رانندگی در این شهر از سوی رانندگان به خوبی رعایت می‌شود که خود آنان، یکی از دلایل اصل این امر را سخت گیری شدید پلیس راهنمایی و رانندگی این شهر می‌دانند.

حمل و نقل مردم این شهر با اتومبیل‌هایی شبیه به کاروان که در این جا به "مارشوتکه" معروف است، صورت می‌گیرد که سوار و پیاده شدن به آنها بسیار سخت و مشکل است.

سیستم حمل ونقل عمومی این شهر قادر به پاسخگوی جمعیت آن نیست به نحوی که مسافران، همواره مدت زمان زیادی را برای سوار شدن به اتوبوس سپری می‌کنند و از اینرو به ندرت اتوبوس برای حمل و نقل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نکته جالبی که به نظر می رسد وجود اتوبوس‌های برقی باقی مانده از دوران شوروی است که همچنان در خیابان‌های این شهر به ویژه خیابان رودکی تردد دارند.

در حاشیه خیابان رودکی میدان صدرالدین عینی، موزه "بهزاد"، مهمانخانه های "تاجیکستان"، "پایتخت" و "اوستا"، "وخش"، "پایتخت"، "سیرنا" بازار صدبرگ" قرار دارد.
 
تکدی گری در این شهر امری کمابیش رایج است و بیشتر توسط کسانی که از خارج از دوشنبه به آن وارد شده‌اند، انجام می‌گیرد.

بطور کلی سطح اقتصادی مردم در کشور تاجیکستان پایین است و اختلاف طبقاتی شدیدی وجود دارد ولی نکته جالب کارکردن زنان دوشادوش مردان در بازارها و مغازه‌ها است، زیرا بدون آن امرار معاش برای خانواده‌ها بسیار سخت است.
 
همچنین مردم دوشنبه، مردمی بسیار صبور و آرام هستند و خیلی بندرت دعوا و درگیری در این شهر دیده می‌شود.

علاوه بر بانک‌ها و مراکز تجاری و اقتصادی، کاخ ریاست جمهوری، ساختمان پارلمان، وزارتخانه‌های امور خارجه، کشاورزی، فرهنگ و عدلیه، سازمان مبارزه با فساد اداری، دانشگاه ملی، دانشگاه آموزگاری، دانشگاه طبی، آکادمی علوم، کاخ جامی، مرکز تحقیقات و مطالعات استراتژیک ریاست جمهوری، تلویزیون "سفینه"، انستیتوی میراث خطی و خاورشناسی، میدان امیر اسماعیل سامانی ( موسس سلسله سامانیان که تندیس آن نیز وجود دارد)، کتابخانه ملی، کتابخانه فردوسی، "باغ رودکی" ( که تندیس این شاعر فارسی گوی نیز در آن قرار دارد)، شهرداری دوشنبه، "کاخ وحدت"، " باغ گیاهان" و غیره وجود دارد.

وجه تسمیه خیابان رودکی با توجه به علاقه و شوق تاجیکان به  "ابوعبدالله جعفربن محمدبن حکیم‌بن عبدالرحمن‌بن آدم رودکی" زاده اواسط قرن سوم هجری قمری از شاعران ایرانی دورهٔ سامانی در سدهٔ چهارم هجری قمری برمی‌گردد.

این شاعر نابینا در روستایی به نام بَنُج رودک (پنجکنت در تاجیکستان امروزی) در ناحیه رودک در نزدیکی نخشب و سمرقند به دنیا آمد.

رودکی را نخستین شاعر بزرگ پارسی‌گوی و پدر شعر پارسی می‌دانند.

وی در دربار "امیر نصر سامانی" بسیار محبوب شد و ثروت بسیاری به دست آورد و گفته می‌شود، رودکی در حدود 100 هزار بیت شعر سروده است و درموسیقی، ترجمه و آواز نیز دستی داشته ‌است.

انتهای پیام/ممنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900919000238


نوشته شده توسط : ramin h